TRENČÍN. Štyridsať žiakov z Trenčína spoznávalo predposledný prázdninový týždeň svet automobilových inovácií.
V rámci Automobilovej junior akadémie v najväčšom vývojovom centre pre automobilový priemysel na Slovensku im priblížili zábavnou formou svet techniky.
Cieľom prázdninovej akadémie je motivovať žiakov posledných ročníkov základných škôl na štúdium technických odborov.
Automobilová junior akadémia je projekt Zväzu automobilového priemyslu SR, na Slovensku sa koná už štvrtý rok.
Tento rok sa k tradičným partnerom, ktorými sú všetky automobilky na Slovensku, pridal aj Adient a Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka.
Žiaci vytvorili netradičný poťah
Minulý utorok mali v trenčianskom technologickom centre teoretickú časť, v rámci ktorej žiaci absolvovali prednášky a diskusie.
„Hovorili sme o autách budúcnosti, o zdieľaných a autonómnych vozidlách, o tom, aké budúcnosť prináša výzvy pre dizajnérov. Predstavili sme im jednotlivé fázy dizajnovania automobilového sedadla, všetko si mohli vyskúšať,“ povedala personalistka spoločnosti Adient Stanislava Valientová.

Štvrtok si v rámci interaktívnych workshopov vyskúšali prácu na vývoji a výrobe autosedačky.
„Dokončili vývoj sedadla, dostali netradičné materiály na tvorbu poťahu. Boli veľmi kreatívni, aktívni. Páčila sa im aj testovacia časť, figurínu si odniesli do sedadla a spustili airbag,“ skonštatovala Valientová s tým, že žiakov sa tiež snažili poučiť o dôležitosti pripútavať sa vo vozidle. Ak nie ste pripútaní, airbag vám môže aj ublížiť.
Záujem prevýšil možnosti projektu
Podľa rektora Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne Jozefa Habánika nadväzuje Automobilová junior akadémia na Trenčiansku detskú univerzitu, ktorú škola robí každoročne v auguste.
„Tento rok prišla pred prázdninami zaujímavá ponuka zo Zväzu automobilového priemyslu a spoločnosti Adient, aby sme sa zapojili do tejto akadémie. Túto iniciatívu sme privítali,“ povedal Habánik.
Záujem rodičov a detí bol väčší, ako umožňovala kapacita projektu.
„Chceme, aby mal každý možnosť vyskúšať si jednotlivé pokusy, aby to nebolo len pasívne.“
Program, ktorý zážitkovou formou približuje deťom veci z oblasti vedy a techniky, je podľa rektora zaujímavý a obohacujúci.
„Snáď sa v budúcnosti rozhodnú pre štúdium technických smerov, či už na strednej škole, alebo neskôr na univerzite. Vzdelávanie treba neustále prepájať s požiadavkami trhu práce,“ dodal Habánik.
Deviatačka Natália Šamajová hovorí, že tvorba autosedačky bola veľmi zaujímavá.

„Dostali sme skicu, doniesli nám látky a spolu sme vymýšľali dizajn. Bavilo ma to, myslím si, že ľudia by sa mali viac venovať technickým veciam.
Každý má v sebe niečo technické, že by ho bavilo robiť podobné veci. Stačí, aby to vyskúšal, prihlásil sa do takéhoto tábora a zistil, že existuje aj niečo iné ako humanitné vedy,“ povedala.
Ôsmak Adam Gluch hovorí, že technické veci ho veľmi bavia.
„Na materiál sme naniesli šablóny, museli sme ich obkresliť, povystrihovať. Rozmýšľam, že by som išiel na technickú školu, bolo to super,“ povedal.
Automobilovú Junior Akadémiu ukončili minulý piatok slávnostnými promóciami.