BREZOVÁ POD BRADLOM. Pri Dejinnom pamätníku na cintoríne v Brezovej pod Bradlom si dnes účastníci odborného seminára Dušan Jurkovič – náš architekt a obyvatelia mestečka pod Bradlom pripomenuli zakladateľa modernej slovenskej architektúry Dušana Samuela Jurkoviča.
Na spomienkovej slávnosti pri príležitosti 150. výročia od narodenia Jurkoviča nechýbala ani jeho vnučka Katarína Salayová Jurkovičová.
Na seminári odznelo šesť príspevkov znalcov života a diela architekta Jurkoviča z oboch strán rieky Moravy.
Podľa Martina Valihoru z Mestského úradu v Brezovej pod Bradlom nešlo o náhodu.
„Jurkovič tvoril v prvej polovici svojho života na Morave, v druhej na Slovensku,“ vysvetlil.
Predstavil aj spoločný cezhraničný projekt Brezovej pod Bradlom a Luhačovíc, ktorého výsledkom bude prvé múzeum venované architektovi Dušanovi Samuelovi Jurkovičovi.

V Brezovej pod Bradlom ho otvoria 27. októbra, v predvečer 100. výročia vzniku Československa.
„Budú tam prezentované Jurkovičove diela, ale bude tam zriadená aj jeho izba zariadená nábytkom, ktorý navrhol. Múzeum predstaví aj Brezovú pod Bradlom a podbradliansko – podjavorinský kraj ako prostredie, v ktorom vyrastal a ktoré ho formovalo,“ dodal Valihora.
Múzeum bude sídliť v Národnom dome Štefánikovom v centre Brezovej pod Bradlom. V súčasnosti tam je otvorená pamätná izba venovaná tejto významnej osobnosti slovenskej architektúry.

Dušan Samuel Jurkovič sa narodil 23. augusta 1868 v Turej Lúke, ktorá je dnes súčasťou Myjavy. Vyrastal v Brezovej pod Bradlom, v tomto mestečku možno vidieť aj viaceré jeho diela. Najznámejšou jeho prácou je Mohyla Milana Rastislava Štefánika na Bradle, ktorá bola zapísaná do zoznamu Európskeho kultúrneho dedičstva.
Jurkovič je tiež autorom komplexu kúpeľných stavieb v Luhačoviciach, staníc lanovej dráhy na Lomnický štít, kultúrneho domu v Skalici, viacerých budov v Bratislave a Martine, venoval sa aj bytovej výstavbe, navrhol tiež pamätníky viacerých osobností. Zomrel 21. decembra 1947 v Bratislave, pochovaný je na cintoríne v Brezovej pod Bradlom.