REGIÓN/HORNÍ LIDEČ. Ručne vyrezávanú podobu Trenčianskeho hradu, Katov dom, Štefánikovu mohylu na Bradle, ale aj hrady v Beckove a Čachticiach, malebné kaplnky v Pominovci a v Zemianskom Podhradí, kostolík v Haluziciach, Bojnický zámok či pútnickú Skalku môžete vidieť v betlehemskom skvoste v Hornej Lidči na Valašsku.

V architektonických dominantách betlehemu, ktorý mapuje predovšetkým Zlínsky a Trenčiansky kraj, nechýbajú ani legendárne turecké kúpele Hammam v Trenčianskych Tepliciach či rodný dom Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka v Uhrovci.
Trenčianske zastúpenie v betleheme má „na svedomí“ rezbár Igor Prilinský z Prievidze.
Betlehem si môžete prezrieť počas celého roka okrem pondelkov.
Obrovský pohyblivý betlehem z lipového dreva
230 vyrezávaných figúr, z ktorých 75 je takmer v neustálom pohybe a vyše sto vyrezávaných stavieb predovšetkým zo slovensko-moravského pomedzia obdivujú od roku 2011 turisti z celého sveta.
Betlehemská scéna je umiestnená na ploche 170 m2, z toho samotný betlehem je rozložený na ploche 50 m2. Viac ako jeden rok ho vyrezávalo štrnásť skúsených rezbárov z Čiech, Moravy a Slovenska.

„V betleheme je možné vidieť drevorezby najzaujímavejších turistických miest Zlínskeho a Trenčianskeho kraja. Preto sa betlehem nazýva betlehemom česko-slo-venským. Veľkým lákadlom sú pohyblivé drevené postavičky, prostredníctvom ktorých ožívajú staré remeslá a zvyky,“ povedala Ludmila Psotová z Betlému Horní Lideč.
Okrem dominantných vyrezávaných postáv malého Ježiška s rodičmi sa návštevník expozície stretne aj s pohybujúcimi sa kováčmi, drevorubačmi, pastiermi, koscami, oráčmi, vinármi, hudobníkmi, rybármi či deťmi svietiacimi si na cestu lampášmi.
Pamätihodnosti z Trenčianskeho kraja
Ľudové remeslá, zvyky a tradície predstavujú tvorcovia betlehemu s príťažlivou citlivosťou a vkusne zakomponovanou nehou.
Podarilo sa im skĺbiť prehliadku dominantnej architektúry s najzaujímavejšími historickými momentmi. Nás môže tešiť, že Trenčiansky kraj je v betleheme zachytený výraznou mierou.