BUTKOV. V máji tohto roku sa na vrchu Butkov pri obci Ladce (na strednom Považí) stretlo viac ako šesť tisíc pútnikov zo Slovenska, z Poľska, Čiech
a Rakúska.
Počas tradičnej májovej púte tu bola požehnaná monumentálna socha Panny Márie – Matky milosrdenstva.
Toto majstrovské dielo sa zaradilo medzi unikáty aj z architektonického a stavebného hľadiska – socha spolu s podstavcom meria viac ako deväť metrov, vďaka čomu sa stala najvyššou sochou Panny Márie v strednej Európe.
Samotnej stavbe sochy predchádzala predloha vo veľkosti jedného metra. Bratislavský sochár Vladimír Višváder ju modeloval najskôr z hliny.
Po schválení predlohy sa začala intenzívna práca. Ateliér na realizáciu tohto nadrozmerného sochárskeho diela nebol, riešenie sa však našlo
v prenajatej hale, kde sa opäť začalo modelovať – tentoraz už do skutočnej šesťmetrovej veľkosti.
Dokončená socha bola pre výrobu formy rozdelená na šesť metrových častí a vyhotovená tzv. stratená forma.
Po jej realizácii musel byť originálny model sochy zničený, aby bolo možné vyhotoviť vo forme jeho pozitív. Po naplnení foriem a vytvrdnutí materiálu bola forma osekaná a socha obnažená v plnej kráse.
Po prevezení a osadení bola v záverečnej fáze farebne zjednotená lazúrou.
Životnosť sochy je vďaka trvácnej kamennej hmote neohraničená. Časť materiálu je dokonca priamo z hory Butkov, takže prepojenie sochy s miestom osadenia má aj reálne spojenie.
Autor sochy dal originálnu pečať soche precíznym prevedením detailov – najmä pokiaľ ide o zobrazenie tváre a rúk. Na svete nenájdete sochu Panny Márie, ktorá by mala túto tvár a gesto rúk Matky milosrdenstva vyjadruje pozvanie a ochranu. Socha púta aj vynikajúcim stvárnením pohybu.
Autor vsadil na prepracovanosť plášťa, ktorý napriek tomu, že váži stovky kilogramov pripomína ľahkosť drapérie. Dynamiku dielu dodáva aj samotné slnko, ktoré na soche vytvára kontrasty a rozmiestnenie tieňov.
Ako vníma hotové dielo samotný autor?: „Keď tam už socha stála, cítil som zimomriavky. Je to zvláštny pocit, vyrobiť také monumentálne, a predsa krehké dielo. A potom znova, keď ju požehnávali. Dá sa povedať, že to bola moja prvá
a zároveň najväčšia vernisáž v živote.
Dojímala ma tá atmosféra, slová sa mi strácali v hrdle, keď som sa mal prihovoriť šiestim tisícom ľudí. Slová nie sú materiál, s ktorým zvyknem pracovať. Ale boli to predovšetkým slová, ktorými som chcel vyjadriť vďaku. Všetkým tým, ktorí mi pomohli, veriacim, ktorí na vysvätenie prišli,“ dodáva Vladimír Višváder.
Žilinský diecézny biskup Tomáš Galis pri posviacke sochy vyzval pútnikov, aby prichádzali na toto miesto stretnutia s nebeskou Matkou.
„Tá socha je úmerná veľkosti nášho Slovenska. Do jej rozprestretých rúk sa zmestíme všetci, nech sme z ktoréhokoľvek regiónu. Hovorme s ňou, aby sme sa naplnili útechou a nádejou.“
Anton Barcík, generálny riaditeľ cementárne v Ladcoch, v areáli ktorej sa kameňolom Butkov nachádza, osobitne poďakoval autorovi sochy Vladimírovi Višváderovi. „Vytvoril si originálne dielo, ktoré nadchne nielen mariánskych ctiteľov, ale rozšíri ohlasovanie Božieho milosrdenstva a Božej milosrdnej lásky z hory Butkov. Preto ti odovzdám symbolický darček: kameň z tejto hory. Tento kryštalický vápenec vytvoril tvorca tvorcov, umelec umelcov
a darca talentu aj pre teba.“
Zároveň však poďakoval aj všetkým pracovníkom, ktorí sa zúčastnili budovania Skalného sanktuária, ktorého súčasťou je aj monumentálny 12-metrový kríž, kaplnka Božieho milosrdenstva, pamätníky sv. Faustíny a sv. Jána Pavla II., jedinečná kamenná krížová cesta i päť nových kaplniek svätcov, ktoré dopĺňajú areál úcty Panny Márie.
„Dokázali ste, že každý z nás môže v plynúcom čase, ktorý nám bol darovaný, meniť svet tam, kde žije a pracuje. Ďakujem vám, že ste na tejto hore zanechali jedinečnú duchovnú stopu aj pre budúce generácie. Prispeli ste k verejnému poukazovaniu na kresťanské korene Slovenska a Európy.“
Slovensko má tak od mája tohto roku jedinečnú kamennú mariánsku sochu
v nadživotnej veľkostí, ktorá je unikátna nielen v našom regióne, ale aj v celej Európe.
Socha Panny Márie je zároveň dominantou najmladšieho pútnického miesta na Slovensku, ktorým je skalná Svätyňa Božieho milosrdenstva na vrchu Butkov pri Ladcoch.
Ak hľadáte miesto na zastavenie a upokojenie mysle v dnešnej „trochu uponáhľanej“ dobe alebo len zaujímavý turistický tip, Butkov vás pri letných potulkách m rozhodne nesklame.
Foto: Ján Čechovský
Autor: Peter Toman