NEMŠOVÁ. Hoci sa situácia s kúpaliskami v Trenčianskom regióne za posledné roky zlepšila, stále sa nájde množstvo ľudí, ktorí horúce letné dni trávia kúpaním sa vo Váhu.
Kúpanie v rieke má svoje riziká.
Najväčšie nebezpečenstvo môže predstavovať kvalita vody, ktorú nik nekontroluje.
Za Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne to pred časom potvrdila Mária Vavrušová.

"Váh nie je prírodným kúpaliskom, ktoré by malo prevádzkovateľa, kúpanie je na vlastné riziko.“
V dôsledku prehrievania vody v letných mesiacoch môže vo vode číhať aj neviditeľné nebezpečenstvo, na ktoré si musia dávať pozor bez ohľadu na vek a zdravotnú kondíciu.
„Nebezpečenstvo predstavujú baktérie Escherichia coli, enterokoky či výskyt cyanobaktérií (siníc). Môžu byť pôvodcom nevoľnosti, zvracania, hnačiek; ale aj alergických reakcií – kožných vyrážok, dýchacích problémov, zápalov očných spojiviek,“ upozornila na možné riziká Mária Vavrušová z regionálneho úradu verejného zdravotníctva
Podľa hovorcu Slovenského vodohospodárskeho podniku Pavla Machavu ani správa Povodia Váhu nemonitoruje kvalitu vody na kúpanie.

Podľa Machavu povodie najdlhšej slovenskej rieky nebolo v minulosti naprojektované pre letnú rekreáciu ľudí.
„V prípade rieky, akou je Váh, nejde o prostredie, ktoré je pre bezpečné kúpanie ľudí vyprojektované, nie je tu žiadna infraštruktúra, sociálne zázemie, neplatia tu žiadne technické ani hygienické normy, ktoré by zohľadňovali vek, zdravotný stav či schopnosti kúpajúcich sa,“ vysvetlil hovorca vodohospodárov.