TRENČÍN. Profesionálni výrobcovia alkoholu odmietajú zákon, ktorý môže zlegalizovať pálenie alkoholu v domácnostiach.
So zákonom, ktorý sa dostal v parlamente už do druhého čítania, prišli nedávno poslanci koaličného Mosta-Híd.
Podľa Tibora Bastrnáka existuje na Slovensku dlhodobá tradícia výroby destilátov z vlastného dopestovaného ovocia, ktorá je však postavená mimo zákona.
„Napriek zákazu k výrobe destilátov fyzickými osobami dochádza. Preto chceme pomôcť tým, ktorí to budú legalizovať,“ vysvetlil Bastrnák.
Novela zákona má zlegalizovať súkromnú výrobu destilátov najviac v objeme 25 litrov na jednu osobu alebo domácnosť.
Ročne si tak bude môcť domácnosť vypáliť aj päťdesiat litrov pálenky, ak v nej bude najviac 43 percent alkoholu.

Vypaľovať sa bude môcť len z vlastného ovocia, nie z kúpeného. Výsledný destilát nebude možné ďalej predávať.
Páliť bude môcť len dospelý a len na menšom certifikovanom destilačnom zariadení, jeho objem nesmie byť viac ako sto litrov.
Destilačné zariadenie bude treba ohlásiť na ministerstve pôdohospodárstva, poslanci navrhujú, aby sa za registráciu neplatili poplatky.
Takúto malú pálenicu si bude možné založiť doma alebo vo vlastnom či prenajatom sade.
Aj z domácej pálenky bude treba platiť daň, Most-Híd ju však navrhuje v zníženej výške – 5,4 eura za liter 100-percentného alkoholu.
Znamená to, že za liter 50percentnej pálenky bude treba štátu odviesť 2,70 eura.
Domáca pálenica si bude musieť viesť elektronickú evidenciu vypáleného destilátu.
Združenie sa obáva, že limity sa budú prekračovať
Združenie páleníc a liehovarov na výrobu destilátov na Slovensku, ktoré zastrešuje 216 pestovateľských páleníc, návrh novely zákona zásadne odmieta.
Predseda združenia Viktor Mikuška upozornil, že ak štát umožní domáce pálenie alkoholu, nebude v jeho silách kontrolovať dodržiavanie akýchkoľvek v zákone uvedených ustanovení.

„Je naivné predpokladať, že každý amatérsky výrobca sa po kúpe zariadenia automaticky prihlási a dodrží zákonom stanovený limit. Naopak, je veľmi pravdepodobné, že limity sa budú hromadne prekračovať a vôbec nepôjde o výrobu alkoholu pre osobnú spotrebu,“ povedal predseda združenie páleníc a liehovarov.
Podľa neho sú pestovateľské pálenice presne tým nástrojom, ktorý umožňuje fyzickým osobám bezpečne a pod odborným dozorom legálne si vypáliť kvalitný alkohol pre vlastnú spotrebu a z vlastného ovocia.
„Tento systém funguje už dlhé roky a bez najmenších problémov. Legalizácia domáceho pálenia alkoholu ho prakticky zlikviduje a napácha škody, ktoré sa ani nedajú domyslieť,“ uzavrel Mikuška.
V Trenčianskom kraji je najviac páleníc spomedzi všetkých slovenských krajov.
Pred dvoma rokmi tu vypálili viac ako 800-tisíc litrov čistého alkoholu.
“„Slováci, vôbec nevadí, že oslepneme! Veď pohárik sa dá aj nahmatať“
„
S novelou nesúhlasia ani lokálni páleničiari
Podľa Tomáša Kaššovica z bošáckej pálenice novela zákona nemá hlavu ani pätu.
„Je v prvom rade výsmechom a pľuvancom medzi oči súčasným kontrolórom štátnej správy a aj zákazníkom, ktorí si nechávajú vyrábať pestovateľsky destiláty v legálnych štátom kontrolovaných páleniciach,“ myslí si Kaššovic.

Štát podľa neho na jednej strane veľmi prísne kontroluje legálne pálenice, na druhej strane ale povolí výrobu domáceho alkoholu.
„Načo potom sú tak zúfalo kontrolované bezúhonnosti ľudí vlastniacich licencie, technická inšpekcia, inšpektorát bezpečnosti práce, hygiena, veterina, vzdelanie, školenia, laboratórne rozbory, dodržiavanie termínov, evidencie, zdravotné preukazy, povolenia životného prostredia, povolenia od hasičov, zmluvy o vývozoch výpalkov, registrácie a povolenia, načo sú pálenice zaplombované? Elektronické hlásenia, mesačné výkazy, štatistiky. Zrazu to netreba?“ pýta sa Kaššovic.
Domácu výrobu alkoholu považuje za nebezpečnú. „Bude nekontrolovateľná, lebo destilovať sa dá všetko možné.
Tak sa zdá, že štátu je úplne jedno, že niekto zomrie, oslepne, rozsypú sa mu kosti, osprostie či skončí invalidne,“ povedal šéf bošáckej pálenice s tým, že novela zákona evokuje pokušenia žiadať štát o povolenie byť lekár bez štúdia a doktorátu alebo riadiť auto bez vodičského oprávnenia.
„Slováci, vôbec nevadí, že oslepneme! Veď pohárik sa dá aj nahmatať,“ dodal Kaššovic.
Dnes hrozia dva roky väzenia
Spracovať kvas je dnes možné len v registrovaných páleniciach.
Ak si pestovateľ kvas vypáli sám alebo v neregistrovanej pálenici, takéto jeho konanie je trestným činom.
Trestná sadzba za trestný čin nepovolenej výroby liehu je odňatie slobody až na dva roky, rovnako ako pri vyhotovení alebo prechovávaní zariadenia na výrobu liehu.