TRENČÍN/ PARTIZÁNSKE. V piatok 27. júla nás čaká najdlhšie zatmenie Mesiaca v 21. storočí.
Potrvá 103 minút a na jeho priebeh sa pripravujú v Trenčíne aj v Partizánskom.
V júli čaká fanúšikov vesmíru aj ďalší úkaz, keď Mars prejde okolo Zeme v najbližšom bode od roku 2003, viditeľný tak bude aj voľným okom.
Vesmír budú pozorovať z hradu
Úplné zatmenie Mesiaca budú môcť sledovať aj ľudia z územia Slovenska. Začiatok čiastočného zatmenia nastane o 20:25, pár minút po východe Mesiaca.
Do fázy úplného zatmenia sa dostane o 21:30, maximum dosiahne o 22:22 hodine, koniec úplného zatmenia nastane o 23:13 hodine, koniec čiastočného zatmenia je 19 minút po polnoci.
„To, že budeme svedkami úplného zatmenia, nie je až tak výnimočné, keďže sa vyskytuje tri až štyrikrát do roka, ale nie vždy je viditeľné.

Buď je to polotieňové, čiastočné alebo úplné. Toto zatmenie je však najdlhšie v 21. storočí, viditeľné bude z nášho územia, ale napríklad v Amerike uvidia koniec zatmenia na východe, z nášho územia bude možné pozorovať jeho celý priebeh,“ povedal Jozef Drga z Astronomickej pozorovateľne prof. Alojza Cvacha v Trenčíne.
Najdlhšie zatmenie je podľa jeho slov zapríčinené elipsovitou dráhou, ktorou sa Mesiac okolo Zeme pohybuje. Práve počas zatmenia bude v najvzdialenejšom bode svojej dráhy, keď bude jeho priemer na oblohe najmenší.
Cez zemský tieň tak bude prechádzať najdlhšie. V strede najväčšej fázy zatmenia bude mať podľa Drgu hnedočervenú farbu. Dôvodom je lom slnečného svetla o atmosféru Zeme.
Okrem pozorovania voľným okom budú tento nebeský úkaz pozorovať v Trenčíne ďalekohľadmi z miestnej astronomickej pozorovateľne.
Tie presunú do blízkosti Jeremiášovej bašty na Trenčianskom hrade.
„Prinesieme ďalekohľady a spravíme videoprojekciu zatmenia a krátky opis. Spravíme ukážky nočnej oblohy a objektov hviezdnej oblohy, budeme pozorovať Jupiter a aj Mars, ktorý v tých dňoch bude v najbližšom bode od Zeme. Na oblohe bude svietiť ako veľmi jasný objekt so žltooranžovou farbou,“ priblížil Jozef Drga.

Podľa Hany Jordánovej z marketingu Trenčianskeho múzea je vstup pred dospelých spoplatnený sumou 2 eurá, deti do 6 rokov majú vstup zdarma, nad 6 jedno euro.
Návštevníkom bude navyše počas večera sprístupnená Matúšova veža.
Ďalšie zatmenie v januári
Úplne zatmenie Mesiaca budú pozorovať aj vo Hvezdárni Partizánske.
„Pozorovať budeme v prípade priaznivého počasia aj z areálu hvezdárne, vstupné je 2 eurá. V prípade pozorovania ďalekohľadom je možné sledovať postup zemského tieňa mesačnou krajinou pri vstupe a výstupe Mesiaca z tieňa,“ priblížil riaditeľ hvezdárne Vladimír Mešter.
Mesiac bude v piatok podľa neho vzdialený od zeme vyše 406-tisíc kilometrov, bude tak približne o 14 percent menší, rozdiel podľa neho nie je možné voľným okom rozpoznať.
Najbližšie úplne zatmenie nadíde 21. januára 2019 v ranných hodinách.
Záujemcov o vesmír môže tento rok zaujať aj tradičná meteorická expedícia v sedle Kykula v katastri obce Chocholná-Velčice.
„Budeme pozorovať meteorické roje, ako s astronomickými ďalekohľadmi, tak voľným okom. Ľuďom odporúčame priniesť si so sebou spacák, karimatku a občerstvenie,“ povedal Jozef Drga s tým, že sedlo Kykula je ideálne pre malý svetelný smog.
Zraz účastníkov je 11. augusta o 18:00 hodine pri starej škole na Kykule alebo priamo na mieste pozorovania.