NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. V americkom Seattli zaznel 5. apríla 1994 osudný výstrel z pištole. Frontman a zakladateľ legendárnej Nirvany – spevák Kurt Cobain, spáchal samovraždu.
Kto však na novomestskom koncerte ukrajinskej kapely M. Others Tribute Band zavrel oči, mal pocit, že Kurt Cobain vstal z mŕtvych.

Dokonale zvládnutá hudba Nirvany a takmer identický hlas mladého speváka Alexeja Tuchinského oživil najväčšie hity Nirvany aj na novomestskej pôde. Práve ukrajinský spevák a gitarista Alexej Tuchinski nám o mladej kapele z Kyjeva prezradil viac.
M.Others Tribute Band je takmer identickým klonom americkej Nirvany. To nie je zrejme otázka krátkej doby, dostať sa na takúto pozíciu.
– Ja som skladby Nirvany počul po prvýkrát iba pred piatimi rokmi. A hrať sme začali naozaj iba nedávno. M.Others Tribute Band odštartovali svoju koncertnú dráhu pritom iba v decembri minulého roku. Máme veľkú radosť, že sa nám tak darí a že máme úspech medzi fanúšikmi. Aj v Novom Meste nad Váhom sme zožali veľké ovácie.

Čo vás na Nirvane najviac nadchlo?
– Zapáčila sa mi zmes popu a akejsi psychedelickej narkománie. Nirvana očarila mnohých aj na Ukrajine. Môj priateľ napríklad dodnes opatruje originálny plagát skupiny Nirvana z roku 1993.
Ako sa dala kapela dohromady?
– Spoznali sme sa v podstate náhodou. Ja som predtým spieval v tej istej kapele ako náš basgitarista Pavlo Romančuk. A zhodou okolností Pavlo hral v ďalšej kapele, v ktorej sedel za bicími zasa Roman Polikarpov. Z dvoch kapiel sme vlastne vytvorili M.Others Tribute Band na základe našich kamarátskych vzťahov.
Ste mladý človek, komunistický systém v rozpadajúcom sa Sovietskom zväze si už nepamätáte. Nirvana však hrala aj v čase bývalého režimu pred osamostatnením Ukrajiny. Bolo možné sa dostať k jej skladbám v Sovietskom zväze a potom na Ukrajine?
– Mňa komunizmus skutočne až tak nezasiahol. Môj otec ale nejakú hudbu počúval a on ho prežil. Takže ku koncu už bolo všetko dobré. Dôležité bolo, že v tom čase už sme nepociťovali vplyv železnej opony, človek mohol počúvať, čo chcel.

Nirvana mala desiatky hitov, koľko z nich sa podarilo zatiaľ naštudovať vám?
– Teraz hráme 25 piesní od Nirvany. Hrali sme aj iné, no nie všetky znejú tak, ako by sme chceli. V nahrávke napríklad počuť aj desať gitár, potom by bolo treba na koncert pozvať veľkú skupinu, ešte niekoho. Alebo pridávať zvuky. Niektoré piesne by zneli veľmi fádne, nevýrazne, surovo. Surové piesne. Nebolo by to jednoducho ono. Tak tie vôbec nehráme.
Hitov Nirvany v skvelom prevedení bolo však aj na novomestskej pôde počuť naozaj dosť.
– Jasné, chýbať nemôže Smells like teen spirit, In Bloom, Lithium, Aneurysm. Nezahrať tieto skladby? To by nám fanúšikovia týchto, dnes už kultových skladieb Nirvany, určite neodpustili.
Na prvých koncertoch Nirvany sa zišlo iba zopár ľudí. Hrali niekedy aj pre desať divákov v klube. Koľko divákov ste mali na koncerte vy?
– Hneď prvý koncert bol pre nás úspešný. Dopadol výborne a prišlo sa na nás pozrieť vyše tristo ľudí. Preto sme sa rozhodli vydať veľmi rýchlo aj na zahraničné turné. Pripravili sme šnúru cez Slovensko, Poľsko i Českú republiku.
Sú fanúšikovia skladieb Nirvany v rôznych štátoch na koncertoch mentalitou veľmi rozdielni?
– Kde bol najlepší koncert? Myslíte to tak? To je ťažko povedať. Všade je iná atmosféra. Každé mesto je iné. Aj mesto, ktoré navštívite, poprechádzate sa po ňom, vás ovplyvní, zmení vám náladu. A to má vplyv dokonca aj na hudbu. Niekedy býva menej ľudí, no atmosféra je dobrá. Inokedy sa stáva, že je ľudí veľa, no všetko sa aj tak akosi nedarí. Možno sa niekto zle vyspal, vstal z postele zlou nohou alebo má možno iba zlú náladu. Koncert a atmosféru na ňom ovplyvní vždy naozaj veľmi veľa faktorov.
Kurt Cobain sa v apríli 1994 zastrelil. Basgitarista Krist Novoselic a bubeník Dave Grohl dodnes hrajú na koncertných pódiach. Mali ste šťastie sa s nimi stretnúť?
– Zatiaľ nie. Ale bolo by to naozaj veľmi príjemné a zaujímavé zažiť to a osobne sa s nimi porozprávať.

A hudobný žáner americkej Nirvany je na Ukrajine stále aktuálny? Aký je záujem o tento štýl hudby u vás doma?
– Tento žáner je na Ukrajine teraz celkovo aktuálny. Na Ukrajine je veľa hudobníkov a veľa hudby. A veľa kvalitnej hudby. Ale ľudia dosť málo chodia na koncerty, radšej si pozrú videonahrávku. Súvisí to so všetkými tými vojnami, revolúciami, zlou ekonomickou situáciou. Ľudia skôr rozmýšľajú, čo do úst, kde budú bývať, o tom rozmýšľajú.
No muzikanti hrajú ďalej, oni kvôli tomu neprestanú. Nie je to spojené s jedlom a s nejakými materiálnymi potrebami.
Prezraďte niečo aj o vašom ďalšom hudobnom projekte, ktorý hrá štýl grunge a pripravuje vlastnú tvorbu. Určite by si na týchto vašich skladbách zgustla aj niekdajšia Nirvana.
– Som spevákom ďalšej kyjevskej kapely Radio Plush. Hráme svoje vlastné skladby v štýle grunge a máme za sebou vydaných niekoľko albumov. Hráme už niekoľko rokov vo štvorici a tešíme sa na koncertoch značnej popularite pred domácim obecenstvom.