VRBOVCE/KUŽELOV. Česko-slovenská hranica na myjavských kopaniciach poskytuje zaujímavý súboj technických vymožeností v rozmedzí takmer dvesto rokov na územiach dnes už dvoch samostatných štátov.
Spútanie veternej energie na moderný spôsob ponúkajú moderné veterné turbíny nad obcou Vrbovce v Myjavskom okrese, o ktorých sme v našich novinách už niekoľkokrát písali.

Milovníci romantiky však určite zablúdia aj o necelých päť kilometrov ďalej.
Iba kúsok za štátnou hranicou stojí stále funkčný veterný mlyn holandského typu, ktorý jeho tvorca vybudoval už v roku 1842. Stojí v susednej obci Vrboviec na severnej strane – v Kuželove a navštevujú ho turisti z celého sveta.
Tristo veterných dní poháňa mlyn
Kuželovský veterný mlyn z roku 1842 patrí k typom murovaných holandských mlynov s otáčavou strechou. Bol postavený na miestach s nadbytkom pravidelných silných vetrov.
Od konca 1. svetovej vojny sa v ňom prestalo obilie mlieť na múku, už sa tu iba šrotovalo.

„Jeho kamenný múr je veľmi široký. Na murive je kovová koľajnica a na nej potom usadená celá ťažká drevená strecha. Veterný mlyn pred 176 rokmi nechala postaviť obec. Mlynári si ho potom prenajímali,“ uviedol správca mlynu Miroslav Prachař. Zažiť v Kuželove v blízkosti mlynu bezvetrie je takmer výnimočná udalosť. Tak ako v neďalekých Vrbovciach veterné turbíny, aj v Kuželove vietor roztáča štyri krídla veterného kolesa upevnených na hriadeli.
„Štatisticky je zistené, že v Kuželove je vyše tristo veterných dní. Návštevníci sú potom často prekvapení, aký silný vietor u nás fúka. Veď práve preto tu v 19. storočí tento veterný mlyn postavili,“ usmial sa Prachař.
Chlieb piekli ľudia aj pre susedov
Nádherný exteriér i pútavý interiér s množstvom do seba umne zapadajúcich drevených kolies tvoriacich hybný mechanizmus môžete počas návštevy veterného mlyna vidieť v Kuželove.
Pri chode mlyna nechýba ani takmer neodmysliteľné hororové vŕzganie jeho drevených súčastí. Už len múčny prach si budete musieť predstaviť vo svojej fantázii.

„Mlyn je stále funkčný, ale obilie už nemelieme. Spustiť ho však nie je žiaden problém. Skôr však chceme dokumentovať minulosť a umnosť našich predkov,“ pokračoval Prachař.
Mlynári v Kuželove mleli obilie a múku distribuovali následne do troch okolitých obcí v údolí.
Okrem samotného Kuželova končila múka v ďalších obciach na slovensko-morav-skom pomedzí. V Malej Vrbke a v Hrubej Vrbke. „Chlieb si piekli ľudia sami doma. Keď piekli, tak aj pre štyroch – piatich susedov. Chlieb napiekli aj na štrnásť dní,“ povedal správca kuželovského mlyna.
Po smrti mlynára sa o mlyn nemal kto starať
Po 2. svetovej vojne ukončil posledný majiteľ mlyna a mlynár Bedřich Kašík jeho činnosť.
Ako mlynár tu pôsobil od roku 1904. Mlelo sa naposledy v roku 1946.
Veterný mlyn potom chátral až do roku 1973, keď sa začalo s jeho kompletnou rekonštrukciou.
„Potomkov posledný majiteľ mlyna v Kuželove už nemá. Bedřich Kašík zomrel v roku 1971. Po mlynárovej smrti sa nenašiel nikto, kto by sa o veterný mlyn staral. Syn mu zahynul krátko pred oslobodením a dcéra sa odsťahovala po vojne na Bruntálsko,“ vysvetlil Prachař.
Kuželovský mlyn je jediným mlynom holandského typu na Morave. Kamenný mlyn s otočnou strechou má šindľovú krytinu. V roku 1906 boli k mlynu pristavené obytné budovy pre mlynárovu rodinu, ktorá dovtedy obývala spodné poschodie mlyna.
Na Morave bolo v minulosti takmer 60 mlynov holandského typu. S rozvojom výrobných síl takmer všetky zanikli. Ten kuželovský sa v pôvodnej podobe zachoval až do dnešnej doby.
Návštevníci z celej planéty

Mlyn v Kuželove denne navštevujú návštevníci z celej planéty. Nechýbali tu turisti z Afriky i Južnej Ameriky, ktorí si chceli vychutnať atmosféru mlyna, ktorý je verejnosti sprístupnený od roku 1977. Od roku 2010 je národnou kultúrnou pamiatkou.
„Naposledy tu boli návštevníci z Austrálie. Keď tu boli Holanďania, boli v mlyne veľmi prekvapení. V Holandsku používajú veterné mlyny na pohon. Tu sme ich využili priamo na mletie obilia,“ vysvetlil Prachař. Mlynárstvo ale v Kuželove rodové nebolo.
Pri mletí obilia sa v mlyne počas jeho najlepších rokov striedali nezávisle viaceré mlynárske rodiny. V kuželovskom mlyne sa mlelo celoročne. Okrem múky sa aj šrotovalo.
„Prácu mlynárov dokumentuje aj vystavený súbor poľnohospodárskeho náradia. V bývalom mlynárovom dome a v priľahlom chlieve a v stodole je aj expozícia horňáckeho bývania, náradia a iného pracovného náčinia z prelomu 19. a 20. storočia,“ dodal na záver správca mlynu Miroslav Prachař.
Od júna do septembra môžete mlyn každý deň okrem pondelka navštíviť od deviatej do sedemnástej hodiny.