TRENČÍN. Dobrovoľní značkári z Klubu slovenských turistov začali v Trenčianskom kraji s každoročnou obnovou turistického značenia.
Okrem značiek pre turistov a cyklistov sa obnovy dočkajú aj tabuľky, smerovníky, veľkorozmerné a informačné tabule.
Pribudnú aj vývesné mapy
Značkovanie majú v kraji na starosti školení a pomocní značkári. Ako vysvetlil predseda Regionálnej rady Klubu slovenských turistov Trenčín Igor Salviany, v Myjavskom, Novomestskom, Trenčianskom a Bánovskom okrese ich pôsobí dokopy 14.

Najdlhšiu kilometráž turisticky značených trás má Trenčiansky okres (266,1 km), najkratšiu Myjavský okres (150,4 km).
„Vzhľadom na väčší počet značkárov v okrese Trenčín budú ku koncu roka obnovené všetky trasy a smerovníky. Značkári z Trenčianskeho okresu tiež vypomáhajú v okrese Bánovce nad Bebravou. Vlani to bola trasa 8137 – Slatinka nad Bebravou – Chata Homôlka v dĺžke 17,4 kilometra a tento rok trasa 0708 – Uhrovec – Chata Homôlka v dĺžke 36,4 kilometra,“ ozrejmil Salviany.
Značkári Klubu slovenských turistov sa starajú aj o vývesné mapy na trasách.
„V priebehu minulého roka a tento rok to bude celkovo 18 veľkorozmerných máp a osem informačných máp pre miestne chodníky v Trenčianskych Tepliciach.“
Od roku 2015
Podľa Barbory Jánoškovej z oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov TSK preznačovanie a obnova funguje na základe Memoranda o spolupráci medzi Trenčianskym samosprávnym krajom, Slovenským cykloklubom a Klubom slovenských turistov.

„Župa ho za účelom správnej navigácie turistov a cyklistov do cieľa uzavrela v roku 2014. Prvé oživovanie cykloturistického označenia priamo v teréne sa udialo v roku 2015. Od tohto roku počet obnovených kilometrov narástol na 1 260, ku ktorým v tomto roku pribudne ďalších takmer 500,“ ozrejmila.
Oba kluby podľa Jánoškovej osadia dokopy 48 malých a veľkých cykloturistických smerovníkov, 121 malých a veľkých cyklosmeroviek, 95 cyklotabuliek a šesť turistických vývesných a informačných máp.
„Príspevok župy predstavuje každým rokom 40-tisíc eur, rovnakým dielom putujú finančné prostriedky z rozpočtu Klubu slovenských turistov a Slovenskému cykloklubu,“ vysvetlila s tým, že oživenie trás by na území kraja malo byť hotové do jesene.