TRENČÍN. Anketa Strom roka 2018 už pozná 12 finalistov. Nadácia Ekopolis ich predstavila na trenčianskom festivale Pohoda.
Cieľom ankety je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.
Jediným zástupcom Trenčianskeho kraja v ankete je jabloň domáca z obce Svinná.
Z ulice nenápadný dom skrýva vo svojej záhrade skutočné poklady.
Takmer desaťmetrová viac ako storočná jabloň neznámej odrody, ktorú do súťaže prihlásil Štefan Baco, pritom nie je v rozľahlej záhrade osamotená.
Spoločnosť jej robia aj dva podobné mohykány – rovnako stará jabloň a tiež hruška.

Zasadili ich pred 110 rokmi vtedajší majitelia pozemku, ktorí boli z Nemecka. Pôvodne boli v záhrade tri rovnaké jablone.
„Jedna pomaly vysychala, konáre sa postupne poodlamovali, tak sme ju radšej odstránili, pretože hrozilo, že spadne. Druhá jabloň sa pred dvoma rokmi zlomila pod náporom ťažkého snehu, zostalo z nej torzo s približne polovicou koruny, tá je však bohato obsypaná jablkami,“ hovorí Štefan Baco.
Pod stromami varili vojaci
Tretia jabloň zatiaľ stojí v zadnej časti záhrady v pôvodnom stave.
„Do Svinnej som prišiel v roku 1951, odvtedy si tu tie stromy pamätám. Dedo mi spomínal, že keď cez druhú svetovú vojnu tadiaľto prechádzal front, rumunskí vojaci sa nasťahovali aj do našej záhrady. Pásli tu kone, pod košatými jabloňami si zriadili poľnú kuchyňu,“ spomína Baco.

Stará jabloň si podľa neho nevyžaduje špeciálnu starostlivosť.
„Najdôležitejšie je dôkladné prerezanie tak, aby sa zmladila. Jabloň rodí každý rok, rodivosť však nie je rovnaká, jeden rok je úrody menej, ďalší zase viac,“ hovorí Baco.
Najviac jabĺk stromy rodili v sedemdesiatych rokoch, podľa Baca to bol extrém.
„Na každom strome bolo okolo 500 kíl úrody. Nevedeli sme, čo s tým,“ skonštatoval.
Skvelý mušt a štrúdľa
Jabloň podľa neho spĺňa aj tie najprísnejšie kritéria pre bio úrodu.
„Nikdy v živote som ju nestriekal. Zaujímavé je, že aj napriek tomu nie sú na jabĺčkach takmer žiadni škodcovia, žiadne červíky, nič. Ak aj niektoré v pivnici zhnije, žiadne iné od neho tú hnilobu nechytí,“ povedal.
Jablká z tohto stromu sú podľa neho najlepšie na výrobu muštu.
„Sú veľmi výdatné, mušt má vynikajúcu chuť a nemá vôbec žiadny kal. Na okamžitý konzum nie sú vhodné, na jeseň sú ešte tvrdé ako kameň, dozrievajú uskladnené až niekedy počas zimy, vydržia však veľmi dlho, niekedy až do augusta.
Najlepšie sú v januári, zožltnú a dajú sa normálne zjesť. Veľa nám ich nezostane, väčšinu úrody rozdáme susedom. Výborné sú aj na štrúdľu, sú trochu kyselkavé, ale výborné.“
Rozhoduje príbeh a lokalita
Anketa strom roka beží už 16 rokov, organizuje ju Nadácia Ekopolis.
„Každý rok dostávame desiatky a desiatky nominácií, svedčí to o tom, aké nesmierne bohatstvo máme na Slovensku,“ hovorí programový manažér Nadácie Ekopolis Milan Hronec.
Pri výbere 12 finalistov podľa neho berú do úvahy geografickú lokalitu, prihliadajú na rôznorodosť druhov stromov a tiež ich unikátne príbehy.
„Čím zaujímavejší príbeh, tým viac motivuje k hlasovaniu. Dôležité je tiež to, či sa strom dá dobre odfotiť. Sú krásne stromy, ktoré ale rastú popod elektrické vedenie, za nimi je komín a plechový plot,“ povedal Hronec.

Pri samotnom hlasovaní však často nerozhoduje krása stromu, ale to, odkiaľ je.
„Ľudia niekedy ani nepoznajú súťažiaci strom, pozrú sa len na to, odkiaľ je. Princíp regionálnej príslušnosti je u nás asi najsilnejší,“ dodal Hronec.
Hlasovať v ankete sa dá na internetovej stránke nadácie do konca septembra.
Strom s najvyšším počtom hlasov dostane dendrologický posudok a finančný príspevok na ošetrenie 300 eur. Zároveň bude reprezentovať našu krajinu v ankete Európsky strom roka.
Minulý rok v ankete triumfovala 120-ročná jabloň, ktorá rastie pri ceste pri obci Bošáca v časti Zabudišová.