BÁNOVCE NAD BEBRAVOU. Detská pohotovosť v meste je od júla minulosťou. Na poskytovanie pohotovosti sa totiž musí nájsť žiadateľ, ktorý by ju prevádzkoval.
Toho nemocnica nemá. Vzniknutá situácia najviac hnevá rodičov.

Zástupcovia bánovskej nemocnice sa podľa hovorkyne Alžbety Sivej snažia presvedčiť poskytovateľa pohotovosti pre dospelých, aby zabezpečil aj detskú.
To však priamo závisí na pediatroch, ktorí nie sú povinní slúžiť vo svojom obvode.
„Nemocnica garantuje, že každé dieťa, ktoré bude potrebovať zdravotnú starostlivosť a jeho stav nebude dovoľovať transport, bude ošetrené priamo v Bánovciach,“ dodáva.
Lekárka, ktorá na detskej pohotovosti slúžila, zrušenie detskej pohotovosti tragicky nevidí.
„Či je to dobré alebo zlé sa povedať nedá, je to veľmi individuálne. Väčšina prípadov, ktoré na pohotovosť chodili, akútne neboli a tie čo budú, môže vyriešiť aj RZP.“

Rizikové môžu byť zápaly priedušiek či úrazy, problémy môžu mať ľudia bez auta či zo vzdialenejších dedín.
„Problémom môžu byť aj víkendy, hlavne pri malých deťoch s teplotami,“ uzatvára.
Od začiatku júla sa zmeny dotkli celého Slovenska, pohotovosť pre dospelých funguje cez týždeň od štvrtej poobede a cez víkend od siedmej rána vždy do desiatej večer.
V každom okrese je tiež otvorená pohotovostná lekáreň do 22:30, aby pacienti nemuseli čakať na lieky do ďalšieho dňa. Ministerstvo zdravotníctva tým vyhovelo lekárom, ktorí zmeny dlhodobo žiadali, pretože boli po nočných službách na pohotovostiach preťažení.
ANKETA: ČO SI MYSLIA O ZRUŠENÍ POHOTOVOSTI?
Peter Ďurmek, deti 1 a 5 rokov, Bánovce nad Bebravou:
„Považujem to za jedno z najhorších rozhodnutí, k akým v našej krajine za posledné obdobie došlo. Ak sa už museli pohotovosti redukovať, prečo sa nezrušili tie pre dospelých? Každému chorému je ťažko, ale dospelý znesie predsa viac. Pri malých deťoch rodič ťažko dokáže posúdiť, či má dať dieťaťu niečo z lekárne alebo navštíviť lekára. Myslím si, že toto rozhodnutie bolo kontraproduktívne a bude sa zneužívať záchranný systém.“
Ingrid Mozolová, deti 15, 17 a 19 rokov, Bánovce nad Bebravou: „Detskú pohotovosť som nevyužívala. Keby náhodou, máme auto, takže dopraviť sa do Partizánskeho alebo Trenčína nie je problém. Skôr by som sa bála, keby mám malé deti.
Branislav Hlobeň, dcéra 3 roky, Bánovce nad Bebravou: „Našťastie sme u doktora už dlho neboli, ale keď to budeme potrebovať, nič iné ako ísť inam už asi neostáva.“
Katarína Bocová, deti 5, 12 a 14 rokov, Rybany: „Mne osobne chýbať nebude. Po skúsenostiach by som aj tak išla rovno do Partizánskeho.“
Peter Baláž, deti 7 a 10 rokov, Bánovce nad Bebravou: „Nesúhlasím s tým a som rozhorčený. Je mi ľúto rodičov malých detí, pretože som sám zažil situácie, kedy sme museli utekať na pohotovosť a bol to zlý sen.“
Autor: Vanda Šujanová