V posledných rokoch pribúda športovcov, ktorí si berú život. Čo zvyšuje počet samovrážd?
- Po skončení profesionálnej kariéry často prichádza určitá forma frustrácie. Hráč sa identifikuje so športovou činnosťou, ktorá je v jeho živote prechodnou a nastáva utrpenie. Profesionálna kariéra sa raz skončí, čo si mnohí neuvedomujú. Mnohí z nich si nevedia predstaviť svoju budúcnosť po skončení aktívnej športovej činnosti. Nedokážu sa zaradiť do bežného života. Fungujú v určitom stereotype dňa a zrazu im koniec kariéry všetko naruší.
Zdá sa, že peniaze a sláva nie sú všetko. Trpia športovci pocitom menejcennosti?
Poznám desiatky športovcov, ktorí sú finančne zabezpečení, ale ich vnútorné prežívanie nie je optimálne. Dlhšie premýšľam nad tým, že otvorím projekt zameraný na mentálne zdravie v športe. Považujem za potrebné šíriť osvetu vo svete športovcov, ktorí sa športom živia. Na Slovensku a v Česku sa v tomto smere robí minimum. Na hráčov sa pozerá ako na niekoho, kto má podávať výkon. Stotožnia sa s tvrdením, že hodnota ich ľudskosti súvisí s tým, ako sa prezentujú na hracej ploche. Ak podajú dobrý výkon, sú dobrými ľuďmi a opačne. V prvom rade sú však ľudia. Nie sú produktom výkonov a výsledkov. Znamenajú oveľa viac.

V mnohých športoch sa točia veľké peniaze. Preto majitelia, funkcionári a sponzori očakávajú výsledky. Na športovcov je vyvíjaný enormný tlak. Po nevydarenom výkone prichádza zlá nálada.
- Frustrácia je javom dočasným. Môže sa objaviť po zlom výkone alebo výsledku. Ak však pretrváva dlhodobo, nastáva problém. A všetko to môže v krajnom prípade skončiť až samovraždou.
Dejú sa aj ľuďom, ktorí nie sú na očiach médií. Športovci to v tomto smere majú náročnejšie, lebo sa o nich hneď píše.
Dôležité je z môjho pohľadu porozumenie, odkiaľ pochádzajú naše pocity. Príčiny môžu byť rôzne. Jediným zdrojom nášho prežívania je však myšlienka v danom momente.
Sú športovci náchylnejší na závislosť od hazardných hier?
- Táto fáma sa traduje dlhodobo. Športovci zarábajú slušné peniaze. Sú zvyknutí na vylievanie adrenalínu a hľadajú túto možnosť v ďalších aktivitách.
Keď sa človek cíti zle, hľadá spôsoby, ako sa cítiť lepšie. Napríklad po zlom výkony urobí všetko pre to, aby mu bolo lepšie. Niekto siahne po fľaške, drogách, tabaku... Sú to stratégie, ktoré mu navodia na určitý čas dobrý pocit.
Pri hazardnej hre sa vyplavuje adrenalín, stále potrebuje zvyšovať stávky. Pri dlhodobej činnosti vzniká závislosť.

Tvrdiť však, že sú športovci náchylnejší, je nezmysel. Podobné pocity prežívajú aj ľudia mimo športu v rôznych životných situáciách. Vo svojej podstate sme všetci rovnakí. Nezáleží na tom čo robíme a čomu sa venujeme.
Dá sa vycítiť, že má človek extrémne myšlienky na samovraždu?
V mnohých prípadoch by ste ani nepovedali, že daný jednotlivec si prechádza ťažkým obdobím. Vždy to závisí od danej osobnosti. Niektorí o zlom prežívaní hovoria každému, iní sú ticho.
Každý sme v určitej fáze života a možno aj dňa otvorení a uzavretí.
Mnohí z nás si psychické prežívanie nechávajú pre seba samých. Prídu do určitého momentu, kedy však nevidia východisko. Často si myslia, že sú natoľko silní, aby všetko zvládli sami.