HORNÁ NITRA. Alia Fellah, vlastným menom Alena Kollárová, je rodáčkou z Mošoviec. Dlhšiu dobu žije v Nitrianskom Pravne. Práve v našom regióne spojila sily s ďalšími tanečníčkami a založili skupinu Basheera. S ňou prešli už niekoľkými vystúpeniami.

Nejde o erotiku
Hneď na začiatku nás Alia Fellah upozornila, že brušné tance nie sú o vyzliekaní, preto ich netreba spájať so striptízom. „Kvôli neinformovanosti verejnosti a niekedy aj kvôli tanečniciam, ktoré si volia nevhodné kostýmy, majú ľudia voči brušným tancom predsudky,“ uviedla.
V orientálnom tanci platí kódex, podľa ktorého je zakázané sa odhaľovať. Tiež sa nesmie pri tanci čokoľvek vyzliekať, tancovať pod vplyvom alkoholu a iných omamných látok, či dokonca tancovať na stole.
„Je smutné, že sa stále nájdu tanečnice, ktoré svojím správaním kazia meno ostatným tanečniciam,“ zúfa si Alia.
Ľudí podľa nej môže poburovať to, že orientálny tanec sa prevažne tancuje v dvojdielnom kostýme s odhaleným bruchom.
„Myslím si však, že keď budú ľudia vidieť tanečnicu, ktorá k tancu pristupuje s pokorou a láskou, odnesú si len pekné dojmy a na všetky predsudky zabudnú, pretože orientálny tanec je umenie v krásnych kostýmoch, sprevádzané nádhernou hudbou,“ ozrejmila.

Inšpiroval ju film
Ako dieťa si obľúbila Alia Fellah film Alibaba a štyridsať zbojníkov. Fascinovala ju tanečnica Samia Gamal. „Páčilo sa mi, ako ladne tancuje, aká je krásna, ženská, jemná. A tak, keď som uvidela, že sa v mojej blízkosti otvára kurz orientálneho tanca pre začiatočníčky, neváhala som ani sekundu a prihlásila som sa,“ spomenula na svoje začiatky.
Tohto kurzu sa zúčastnila v roku 2010. „Zamilovala som sa do neho od prvého pohybu a pevne verím, že je to láska na celý život,“ povedala tanečnica.
Životu s orientálnym tancom sa učí stále. Kurz pre začiatočníčky a pokročilé tanečnice absolvovala u tanečnice Anisah z Martina, s ktorou tancovala päť rokov ako členka skupiny Lamees. Okrem toho má za sebou množstvo tanečných seminárov a workshopov so slovenskými, českými a zahraničnými lektorkami.
„Cez leto ma čaká lektorský kurz so Slovenkou Halkou Tytykalovou, na ktorý sa veľmi teším. V orientálnom tanci, a nielen v ňom, je stále sa čo učiť. Stále sa vzdelávam a snažím sa zlepšovať nielen v technike tanca, ale aj v tanečnom prejave, či dokonca pódiovom líčení, pretože to všetko k tancu patrí,“ opísala Alia.
K svojmu umeleckému menu sa dostala ešte počas prvého kurzu orientálneho tanca. „Moje meno je Alia Fellah. Je to z arabského jazyka. Alia znamená vznešená a Fellah je arabský jasmín,“ vysvetlila.
Koníček pre každého
Na otázku, kto môže robiť brušný tanec, odpovedala, že všetci. „V tom je orientálny tanec úžasný. Nepotrebujete tanečného partnera, môžu ho tancovať dievčatká, ale aj zrelé ženy, chudé aj s nadváhou, vysoké aj nízke. Nie sú tu žiadne obmedzenia. Je nádherný, ženský a dokonca aj zdraviu prospešný. Má blahodarné účinky na telo aj dušu,“ povedala
To, či ide o finančne náročný koníček, záleží na tom, či ho tanečníka robí len v rámci svojej zábavy alebo sa mu venuje aj profesionálne. „Profesionálny kostým je už veru drahšia záležitosť. Ja mám doma kostýmy v hodnote od päťdesiat do tristodvadsať eur. Väčšina sa šije a zdobí ručne, preto aj tá cena. Dajú sa kupovať nové, ale aj cez bazár, kde je tá cena nižšia, zručné žienky si zvládnu ušiť kostým aj samy. O tom, ako si ušiť kostým, je veľa kníh aj videí na internete,“ opísala Alia.
Začiatočnícky kurz zvládnu ženy aj s nenáročnou výbavou. „Stačia legíny, tričko a peniažková šatka alebo iná šatka cez boky, tanečná obuv, i keď najradšej tancujeme na boso. Ak chcete svoj tanec predviesť pred publikom, je vhodný kostým, tu peniažková šatka už nepatrí. Keďže orientálny tanec je súhrn viacerých štýlov, je dôležité voliť aj správny kostým na daný štýl.

Dôležité základy
Podľa tanečníčky z Nitrianskeho Pravna je pri tejto záľube podstatných niekoľko vecí. „Treba sa správne naučiť techniku tanca, pretože zlým predvádzaním jednotlivých prvkov si človek môže ublížiť, ale to platí aj pri iných tancoch a športoch. Treba sa naučiť niečo aj o tancoch, ktoré tancujeme, rozoznať štýly a hudbu. Používať správne kostýmy, ktoré sa majú používať, čo je dôležité dodržiavať najmä pri folklórnych štýloch. Ale s dobrou lektorkou sa nemáte čoho obávať,“ ubezpečila.
Založila skupinu
Svoje spriaznené duše našla Alia na hornej Nitre. Po presťahovaní do Nitrianskeho Pravna hľadala v okolí niekoho, kto tiež tancuje. „Dá sa tancovať aj sólo, ale v skupine je predsa viac zábavy. V novembri minulého roka sme sa spojili tri tanečnice a založili sme skupinu, momentálne fungujeme ako občianske združenie. Voláme sa Basheera, čo v preklade z arabčiny znamená posol dobrých správ. Venujeme sa prevažne klasickému štýlu orientálneho tanca,“ vysvetlila.
Momentálne trénujú v jednom z fitcentier v Prievidzi.
Benefičné podujatie
Tanečníčka má za sebou množstvo vystúpení. Išlo napríklad o rôzne oslavy, večierky, plesy, jarmoky. Niektoré z nich absolvovala už so svojou súčasnou skupinou. Skúsili aj tanečnú súťaž.
„Pre verejnosť pripravujeme druhý ročník tanečnej show Krása orientu v Prievidzi. Ide o benefičnú tanečnú show. Výťažok zo vstupného venujeme Občianskemu združeniu Úsmevy pre deti – pomoc onkologicky chorým deťom,“ načrtla.
Okrem prievidzskej skupiny Basheera tam vystúpia tanečné skupiny Amar, Amirah, Isabelle, Lamees, tanečné duo Thumbelinas a tanečnice Bastet Isis a Halka Tytykalová. „Diváci uvidia rôzne žánre orientálneho tanca. Napríklad saidi, moderné beledi, shaabi, araboflamenco, tanec s krídlami bohyne Isis, tribal, ale aj fusion s bojovými slovanskými prvkami či kozácko--cigánsky tanec. Show sa bude konať 4. júla o 18:30 v Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi,“ dodala Alia Fellah.