NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Ľudia z Manhattanu na všetky možné spôsoby. Portréty študentiek, policajtov, hudobníkov, svadobčanov, robotníkov, chovateľov koní, ale aj detí, krajčírov, krásnych dievčat, usmiatych mužov, montérov na Brooklynskom moste, hasičov, ortodoxných Židov či moslimiek, černochov, Aziatov i belochov.
Skvelú a nezvyčajnú výstavu novomestského fotografa Vladislava Mádra môžete v Podjavorinskom múzeu vidieť vo výstavných priestoroch do 28. júla.
Z piatich tisícov nafotených portrétov vybral autor na výstavu šesťdesiat najlepších.
Za portrétmi ľudí letel do USA
Nový zákon o ochrane osobných údajov platí od konca mája v Európe.
Fotografovať portréty neznámych ľudí na rušných uliciach našich miest by mohol byť problém. Vladislav „Bobek“ Mádr nielen preto preletel až na zaoceánsku pôdu do USA. Lákala ho nekonečná sloboda ulíc Manhattanu.

„90 percent ľudí ani nevedelo, že ich fotím. Bolo to aj na tridsať metrov. Fotky som im potom ukázal. Dávali mi e-maily, aby som im zábery poslal,“ usmial sa Mádr.
Celé dni s ťažkým fotoaparátom križoval ulice Manhattanu. Nafotil vyše päťtisíc záberov a na únavu úplne zabudol.
USA navštívil na prelome septembra a októbra 2017. Z uzimeného Slovenska prešiel pod slnečné lúče.
„V USA som strávil 18 dní, pršalo iba jedenkrát. Aj to sme už balili kufre. Užíval som si tam vyše tridsaťstupňové horúčavy. Bez vody v batohu by som nevydržal,“ pokračoval novomestský fotograf, ktorý už ako trojročný sedával otcovi na kolenách pri výrobe fotografií. Prvý fotoaparát Pionier získal výmenou so susedom za ložiskovú multikáru už pred desiatkami rokov.
Pózovali mu hasiči i policajti
Vladislav Mádr sa na výstave Ľudia z Manhattanu sústredil na sériu portrétov neznámych ľudí z rôznych spoločenských vrstiev a generácií žijúcich v New Yorku. Obyvateľov Manhattanu zachytával pri každodenných činnostiach v ich prirodzenom prostredí, práci, hre či ceste domov.

„Sú to momentky robené s teleobjektívom. Muzikanti mi pózovali v Central Parku a ja som dal do klobúka každému jeden dolár. Slečna roznášajúca pizzu však ani netušila, že bude v zábere. Podarilo sa mi nafotiť aj portréty telefonujúcich ortodoxných Židov, ktorí fotografovanie v obľube práve nemajú,“ rozhovoril sa Mádr.
Počas fotografovania v uliciach Manhattanu sa do problémov nedostal. Zapózovali mu aj newyorskí hasiči i policajti.
„Absolútne spokojní a milí ľudia. Som rád, že som sa v USA zameral na tento žáner. Bolo úžasné fotografovať v jednom meste ľudí z celého sveta. Veľmi sa mi páčili černošky. Mali nádherne upravené vlasy,“ zaspomínal si autor.
Prostredníctvom fotografie sa nám snaží priblížiť život obyčajných ľudí tohto ostrova a ich kultúru všedného dňa.
V Manhattane sa cítil bezpečne
Fotografické tabu zažil počas pobytu v USA iba vo Washingtone. V Bielom dome mu zakázali fotoaparát s výmenným objektívom.
„Nesmel som mať ani fotobatoh, manželka ani kabelku. Boli tam také prehliadky, že tie na letisku sú oproti tomu nič. Tak som fotil s obyčajným kompaktom,“ prízvukoval Mádr. Po zákazoch a obmedzeniach vo Washingtone si slobodu fotografovania v New Yorku užil naplno.
Našťastie, fotiť sa boli ochotní ľudia všetkých národov a národností. Peniaze nikto z nich nepýtal.

„Celý Manhattan tvorí možno až 70 percent turistov. Belochov v bielych košeliach som však identifikoval veľmi rýchlo. Boli to úradníci idúci na obed,“ usmial sa skúsený fotograf.
Napriek tomu, že sa vyše desať dní pohyboval po miestach, kde sa stretával celý svet, o bezpečnosť sa nebál. Od rána do večera sa ulicami túlal úplne sám.
„Na sever od Central Parku som už ale ďalej nešiel. Tam je Brooklyn a Harlem, s dobrým foťákom a mobilom by som tam bol okamžite okradnutý. Riziko tam je aj zastaviť s autom, ktoré má otvorené okná. Vytiahnu vás von, zbijú a okradnú,“ skonštatoval.
Množstvo policajtov a betónových kvádrov
Desiatujúca žena, predavačka lístkov na autobus, pouliční predajcovia za obyčajný praclík pýtajúci päť dolárov, slečna z Portorika. Rozmanitosť portrétov ľudí z Manhattanu je v prevedení Vlada Mádra fascinujúca.
„Najlepšie sa ľudia fotografujú, keď o tom ani netušia. Vtedy sú prirodzení na záberoch. Preto som používal štyristovku objektív. Ľudia zo záberov sa veľmi tešili z krásnych snímok. Po návrate na Slovensko som im ich zaslal,“ pokračoval. Obrovská svadobná limuzína, strieľajúce šampanské a Novomešťan bol okamžite medzi ľuďmi, oslavujúcich novomanželov.

„Až nevesta zbadala, že ich okrem oficiálneho fotografa fotí aj niekto úplne neznámy. Svadobčania sa tvárili na momentkách zábavne,“ zasmial sa.
Manhattan je presýtený množstvom policajtov a betónových kvádrov a stĺpov. Tie znemožňujú preraziť teroristom na autách do chodcov.
„Pri každom pohľade vidno policajta. V niektorých miestach sa medzi betónovými kvádrami, ktoré oddeľujú chodníky a cesty, človek ledva prepchá,“ dodal fotograf Vladislav Mádr.