NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Čestná cena sa udeľuje popredným osobnostiam mesta, ktoré výraznou mierou prispeli k jeho rozvoju a zviditeľneniu v rôznych oblastiach života.
V tomto roku cenu získalo päť osobností z oblasti medicíny, športu, komunálnej politiky, školstva a spoločenského a kultúrneho života.
Eva Berková, knihovníčka, scenáristka, publicistka
V rokoch 1991 – 2010 pôsobila ako vedúca Mestskej knižnice Ľ. V. Riznera v Novom Meste nad Váhom. Veľký dôraz kládla na budovanie knižničných fondov a katalógov s prihliadnutím na poslanie knižnice a požiadavky čitateľov. S cieľom skvalitniť poskytované služby sa začalo s automatizáciou knižničných procesov a spustila sa internetizácia. Napísala desiatky scenárov k literárno-hudobným pásmam o významných osobnostiach mesta a regiónu a sama ich aj moderovala. Zostavila 4 personálne bibliografie novomestských literátov, je spoluautorka encyklopedickej publikácie Literárne osobnosti podjavorinského kraja a autorka troch kapitol v monografii Nového Mesta nad Váhom. Organizovala literárne súťaže Novomestské rozlety a Eseje.
František Horňák, boxer
K jeho najväčším športovým úspechom patrí titul dvojnásobného majstra Slovenska a Československa a bronzová medaila z majstrovstiev Európy v Izmíre v roku 1976. Slovenský box tiež reprezentoval na ďalších medzinárodných súťažiach vo Varšave, Berlíne, Budapešti. V súčasnosti sa venuje trénerskej činnosti. Jeho zverenci bojovali na ME a MS aj o tie najvyššie priečky. V Boxing Team sa venuje prevažne mládeži, ale úspechy mal aj v kategórii mužov. V družstvách to boli štyri tituly majstra SR v rokoch 1989, 2000, 2003 a 2009 a majstra ČSFR v roku 1992. Od roku 1992 je pracovníkom Mestskej polície v Novom Meste nad Váhom.
Ján Kališ, dermatológ
V zdravotníctve pracoval 50 rokov. V rokoch 1959 – 1970 zastával funkciu okresného dermatovenerológa v Novom Meste nad Váhom. V roku 1970 bol menovaný za primára 62-lôžkového kožného oddelenia OÚNZ v Trenčíne. V tejto funkcii pôsobil do roku 1992. Desať rokov, do apríla 1993, bol tiež riaditeľom Nemocnice s poliklinikou v Trenčíne. V auguste 1993 založil kožnú ambulanciu vo vojenskej poliklinike v Trenčíne, kde pracoval do roku 2005. Bol aj členom výboru Slovenskej dermatologickej spoločnosti. Jeho pacienti oceňovali nielen jeho zodpovedný a odborný, ale aj individuálny, milý, obetavý a ľudský prístup.
Ján Pitek, pedagóg
Celý svoj život zasvätil výchove a vzdelávaniu mladej generácie. Od roku 1962 pôsobil na Strednej všeobecnovzdelávacej škole v Novom Meste nad Váhom, dnes Gymnázium M. R. Štefánika. V tejto škole pôsobil až do roku 2011 v pozícii učiteľa matematiky a deskriptívnej geometrie. Žiaci pod jeho vedením dosahovali výborné výsledky, o čom svedčia umiestnenia v predmetových olympiádach a súťažiach v rámci celého Slovenska. Mnohí z nich dnes pôsobia ako vynikajúci odborníci v rôznych oblastiach spoločenského života. Vo výchovno-vzdelávacom procese dosahoval počas celej pedagogickej kariéry mimoriadne výsledky.
Jozef Varta, primátor
Aktívne pôsobenie vo verejnom živote začal v roku 1990, kedy sa stal predsedom Mestského národného výboru v Novom Meste nad Váhom a členom pléna a rady Okresného národného výboru Trenčín. V r. 1991 – 1996 zastával funkciu primátora mesta Nové Mesto nad Váhom. Bol zakladajúci člen a podpredseda regionálneho združenia miest a obcí stredného Považia. V roku 1991 – 1992 bol člen komisie vlády Slovenskej republiky pre územné a správne členenie Slovenskej republiky a reformu verejnej správy.
V roku 1994 bol zakladajúci člen a od roku 1996 člen prezídia Klubu primátorov Slovenska. V rokoch 1995 – 1996 pôsobil ako prezident Únie miest Slovenskej republiky. Aktívne sa tiež venuje zborovému spevu v spevokoloch.