TRENČÍN. V pondelok 18. júna predstavili v priestoroch letnej čitárne Verejnej knižnice Michala Rešetku literárnu podobu novej trenčianskej legendy o prievozníkovi Jozefovi. O jej divadelné stvárnenie sa pod holým nebom postarajú koncom júna akrobati, herci i šermiari. Autorom textu je Vlado Kulíšek, útlu knižku ilustroval výtvarník Jozef Vydrnák.
Z prievozníka potápač
Piaty ročník open air podujatia Príbehy z Trenčína sa tento rok neuskutoční na Ostrove, ale v trenčianskej Lodenici.
Diváci sa na umelecké prerozprávanie deja o prievozníkovi Jozefovi Malotovi môžu prísť pozrieť v piatok 29. a v sobotu 30. júna o 21:30 hod.
Podľa Kulíška zmena nastane v porovnaní s vlaňajškom v počte stanovísk, ktorých bude menej.

„Na jednom stanovišti sa odohrá viac vecí. Posunuli sme aj čas, aby sme naplno využili efekty, akými sú svetlá a ohne. Na mieste budú aj historickí šermiari, príde aj vicemajster sveta v jednej športovej disciplíne, akrobati i herec z nitrianskeho divadla,“ prezradil autor scenára a textu.
Ten sa Kulíškovi písal piaty rok po sebe opäť o niečo ťažšie.
„Téma sa hľadá už ťažko, ale vždy ma lákala rieka Váh ako nevyužitá dominanta Trenčína. Tak som pátral po príbehoch a narazil som práve na tohto prievozníka,“ priblížil Vlado Kulíšek.
Ako vysvetlil, prievozník žil v Trenčíne v čase, keď miestnemu hradu vládol Matúš Čák Trenčiansky, dej príbehu posadil zhruba do roku 1300.
„Okolo toho roku sa v Trenčíne postavil prvý most a tento prievozník ako keby prišiel o robotu. Stala sa však jedna nehoda, ktorá bude zápletkou celého príbehu. Prezradím, že Matúš Čák na moste stratil svoj prsteň a z prievozníka sa zrazu stal potápač,“ dodal Kulíšek.
Knižočku pokrstil bývalý profesionálny potápač
Príbeh o prievozníkovi Jozefovi, ako o prvom potápačovi mesta Trenčín, pokrstil kameňmi z brehu Váhu 74-ročný, bývalý profesionálny potápač Ján Buday. Senior, ktorý sa potápaniu venoval vyše 50 rokov, sa dnes pod vodu s výstrojom dostáva len sporadicky. O potápaní na Váhu tvrdí, že nie je nebezpečné, za polstoročie si nepamätá na žiaden úraz alebo utopenie sa potápača.
„Váh má pomerne kalnú vodu, ale pri Trenčíne od Skalky dolu máme vodu už pomerne čistú. Začínal som tak, že môj otec bol vášnivý rybár a ako decko ma brával na ryby. Vtedy mávali ešte niektoré jazerá krištáľovo čistú vodu, že sme zvrchu videli ryby,“ povedal Buday s tým, že jeho túžbou bolo postupom času vidieť ryby zblízka. Svoj sen si čoskoro splnil. Ako si zaspomínal, svoje prvé potápačské okuliare vyrobil zo starej cyklistickej duše, do ktorej vyrezal otvor a vložil doň elipsovité sklo.
Prsteň s erbom pána Váhu a Tatier
Piatu knihu z pera Vlada Kulíška s podtitulom O stratenom prsteni Matúša Čáka Trenčianskeho ilustroval výtvarník Jozef Vydrnák.

„Zvolil som ilustrovanú perokresbu a vyrobil som Matúšov most, pod ktorým je zakotvený čln a pod ním je ponárajúci sa prievozník Jozef, ktorý hľadá prsteň. Autentické by malo byť vyobrazenie prsteňa, pretože na ňom je erb Matúša Čáka. Na obálke je aj pohľad na rozprávkový Trenčiansky hrad a na zadnej strane je pohľad zo strany Zamaroviec. Ten je viac zelenší,“ podotkol výtvarník.
Chrbtu knihy tak dominuje modrá farba Váhu a zelená, ilustrujúca bohaté kroviny rastúce pri vode. „Je tam aj vizualizácia vodného mlyna, hradu a prievozníka s tetkou, ktorá ide na trh s husami,“ pousmial sa Vydrnák.
Náhradný termín nemajú
Podujatie Príbehy z Trenčína už tradične otvára letnú kultúrnu sezónu, ich piate pokračovanie presúvajú z Ostrova k Lodenici. Vlaňajšie problémy so slabým ozvučením a sťažnosťami ľudí sa organizátor, ktorým je trenčianska radnica, pokúsi odstrániť.

„Pretože máme iba jednu generálku a po nej dve premiéry, niekedy sú s tým problémy, pretože to nebýva nejaký odskúšaný priestor, ktorý by zvukári poznali. Vždy sa ale snažíme pre dobrý zvuk urobiť maximum, dávame vyššie pódia a lepšiu zvukovú aparatúru,“ informovala Hana Gallová z Útvaru kultúrno-informačných služieb mesta Trenčín.
Ako upozornila, podujatie môžu v prípade zlého počasia zrušiť. „Vo väčšine čísiel účinkujú artisti, ktorých bezpečnosť vo výškach môže ohroziť klzký terén alebo mokré akrobatické náradie. Preto si organizátor v prípade dažďa alebo vetra vyhradzuje práve zrušiť podujatie aj tesne pred jeho konaním,“ dodala Gallová.