TRENČÍN. Vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne otvorili nové angiologické oddelenie. Špecializuje sa na ochorenia cievneho systému.
Na Slovensku ide pritom len o tretie zariadenie tohto typu. Najbližšie je v Bratislave v Národnom ústave srdcovocievnych chorôb alebo v Košiciach.
Miesto pre dvanásť pacientov
Angiologickú ambulanciu otvorili v nemocnici pred troma rokmi, teraz tu už funguje celé oddelenie. Nachádza sa v chirurgickom pavilóne, k dispozícii má štyri izby, spolu sa tu postarajú o dvanásť pacientov súčasne.
Podľa primára nového oddelenia Miroslava Širilu bude hlavnou úlohou starostlivosť o pacientov s cievnymi ochoreniami.

„Ide najmä o ochorenia tepien alebo žíl, čo sú vysokorizikoví pacienti. Najviac ľudí zomiera práve na komplikácie kardiovaskulárnych ochorení. Našou úlohou je túto úmrtnosť znižovať, sústrediť sa na správne ošetrovanie pacientov s najmodernejšími poznatkami z tejto oblasti,“ skonštatoval primár.
Mesačne v Trenčíne ošetria približne stovku pacientov. Do spádovej oblasti trenčianskej nemocnice môže pri počte obyvateľov kraja patriť približne 2000 pacientov ročne s cievnymi problémami.
„Až polovica pacientov sa nám stráca, môžu byť ošetrení nesprávne, čo môže viesť až k amputácii končatín. Tomu chceme zabrániť,“ povedal Širila. Pracovať tu budú štyria lekári a osem zdravotníckych pracovníkov.
V kraji oddelenie chýba

Angiologické oddelenie chýba celému kraju, hovoríme o približne 600-tisíc ľuďoch.
„Ide o prestavbu a opravu existujúcich priestorov, stavebné náklady boli približne 15-tisíc eur. Prístroje sa nakupovali priebežne počas dvoch rokov, nekupovali sa len do nového oddelenia,“ informoval generálny riaditeľ Fakultnej nemocnice v Trenčíne Marián Juruš. Peniaze poskytla nemocnica.
Podľa štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva Jaroslava Ridoška je otvorenie angiologického oddelenia veľký posun aj z celoslovenského pohľadu.
„Trenčiansky kraj má veľký spád, pacientov je tu veľa. Kedysi boli riešení na chirurgických oddeleniach, teraz im bude slúžiť špecializované pracovisko,“ skonštatoval Ridoško.
V plánoch ministerstva je podľa neho postupné vybudovanie viacerých oddelení. „Robí sa takzvaná stratifikácia nemocníc, ich rozdelenie podľa typov, pacientom sa tak dostane adekvátna starostlivosť.
Dokončenie stratifikácie je naplánované na jeseň tohto roka,“ dodal Ridoško.