TRENČÍN. Pätica študentov priemyselného dizajnu zo Strednej umeleckej školy v Trenčíne vytvorila v rámci umeleckej praxe v trenčianskom technologickom centre spoločnosti Adient päť návrhov vlastného modelu automobilovej sedačky.
Na projekte pracovali celý školský rok, od prvých dizajnérskych návrhov na papieri až po konečnú výrobu sedadla.

Študenti na začiatku svojej umeleckej praxe absolvovali tréning, kde sa naučili, z akých komponentov pozostáva automobilové sedadlo a ako sa navrhuje.
Dostali tiež množstvo dizajnových tipov od špecialistu z Nemecka.
Prvé stretnutie s realitou
Projekt umeleckej praxe študentov dizajnu a technologického centra začal pred dvomi rokmi.
„Študenti si v škole vytvoria dizajnový návrh podľa svojich predstáv, v našich podmienkach ho potom fyzicky zhotovujú. Z našej strany dostávajú materiálové zabezpečenie, know-how, odborné vedenie. Od kovovej štruktúry, cez vyrezávanie peny až po finálne vytvorenie poťahu si sedačku vyrábajú sami,“ predstavila projekt manažérka spoločnosti Stanislava Valientová.
Je dôležité, aby dizajnéri už počas svojho štúdia vedeli, že si nemôžu nadizajnovať niečo, čo sa nedá vyrobiť, čo nie je komfortné alebo čo je cenovo neúnosné.
„Ak navrhnem čokoľvek krásne, ale je to nepoužiteľné, je to zbytočné. Študenti pochopili, s akými obmedzeniami sa dizajnéri denne stretávajú pri tvorbe návrhov, ktorý musí spĺňať kritériá pre výrobu, funkčnosť, a cenovú efektívnosť, a zároveň odrážať umelecký vkus autora. Bolo to ich prvé stretnutie s realitou,“ doplnila Valientová.
Víťaza inšpiroval ľadovec
Odborná porota napokon vyhodnotila ako najlepší návrh autosedačky Šimona Rigaza. Na vývoji a výrobe pracoval celý školský rok, do technologického centra chodil každú stredu. Pri svojej práci sa inšpiroval ľadovcom. „Páčia sa mi rýchlomeniace sa kinetické tvary, dynamika a energia ľadovca,“ povedal Rigaz.
Vymyslieť sedačku a vyrobiť ju bolo pre neho rovnako náročné, no z pohľadu dizajnéra venoval viac energie samotnému návrhu. Na umeleckej praxi ho zaujalo najmä množstvo detailov, ktoré výroba sedačky zahŕňa.

„Na začiatku by som určite nepovedal, že toľko veľa prostriedkov sa investuje do vývoja tak zdanlivo nepodstatnej veci, ako je autosedačka, ktorú navyše často v aute každý prehliada,“ dodal so smiechom.
Študentka Aneta Malecová navrhla a vyrobila automobilové sedadlo s otvorom v operadle a netradičným tvarom sedacej časti.
„Otvor má pomôcť najmä v lete, keď sú teplé dni, ako odvetrávanie. Asymetrický tvar spodnej sedacej časti má zase uľahčiť nasadanie do auta,“ povedala Malecová s tým, že prax v technologickom centre je pre ňu veľkou školou a skúsenosti využije počas štúdia na vysokej škole.
Návrh sedadla s otvorom podľa nej prekvapil aj dizajnérov v technologickom centre.
„Sedadlá s otvormi existujú, ale nikdy neboli z peny, ale z plastu. Boli prekvapení, že som sa pustila do niečoho takého náročného. Zavedeniu podobného sedadla do výroby by musel ešte predchádzať ďalší vývoj, je to dosť zložité na šitie,“ doplnila Malecová.
Priemernosť sa podľa rektora nevypláca

Na prezentácii návrhov sedačiek sa zúčastnil aj rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne Jozef Habánik.
„Prostredie nadnárodnej firmy je pre žiakov strednej školy veľkou pridanou hodnotou. V kultúre, v prostredí, ktoré ich motivuje a vychováva. Ukazuje im, že byť priemerným v živote sa nevypláca,“ skonštatoval rektor.
Prax vo veľkej firme je podľa neho veľmi cennou skúsenosťou. „Mladí ľudia sú kreatívni, mali možnosť všetko konzultovať priamo vo firme s expertmi, to sú neoceniteľné veci, ktoré by im škola ani pri najlepšej snahe nedala,“ dodal Habánik.