Oproti marcu klesla nezamestnanosť o 0,13 percenta, medziročne bola nižšia o 2,32 percenta. O tom, ako to vyzerá v Trenčianskom kraji, sme sa porozprávali s riaditeľom trenčianskeho úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Jánom Gramatom.
Aká je momentálne situácia na trenčianskom úrade práce – koľko ľudí bez práce evidujete?
– V Trenčíne evidujeme v súčasnosti 1502 uchádzačov o zamestnanie v okrese Trenčín a 938 uchádzačov o zamestnanie v okrese Ilava. Aktuálna miera nezamestnanosti je 2,07 percenta.
Celoslovenské štatistiky už dlhšiu dobu hovoria o rekordne nízkych číslach. Ako sa zmenila situácia za posledný rok?
– V rovnakom období roku 2017 sme evidovali 2234 uchádzačov o zamestnanie, čo predstavovalo 3,29-percentnú mieru nezamestnanosti.

Koľko pracovných miest je v Trenčianskom okrese voľných?
– V okrese Trenčín máme v súčasnosti nahlásených 2505 voľných pracovných miest. Z toho je 1089 vhodných pre absolventov škôl a 52 vhodných pre občanov so zdravotným postihnutím. V rovnakom období minulého roka bolo v okrese Trenčín evidovaných 1011 voľných pracovných miest.
O obsadenie akých pozícií majú firmy najväčší záujem, ktoré sa najčastejšie opakujú?
– Najväčší záujem zo strany zamestnávateľov je obsadiť pracovné miesta na pozíciách strojár, skladník, operátor výroby a v oblasti obchodu a služieb.
Čo z vášho pohľadu pomáha znižovať počet nezamestnaných?
– V Trenčíne aktívne spolupracujeme so zamestnávateľmi vo svojej pôsobnosti, organizujeme výberové konania pre zamestnávateľov, zvolávame pracovné stretnutia so zamestnávateľmi. Úspešne organizujeme „Raňajky pre zamestnávateľov“, kde zamestnávatelia získavajú informácie o štruktúre uchádzačov o zamestnanie, voľných pracovných miestach, o nástrojoch aktívnej politiky trhu práce, o možnostiach spolupráce so vzdelávacími inštitúciami pri rekvalifikácii uchádzačov o zamestnanie pre potreby zamestnávateľa s možnosťou stáže alebo zapracovania u zamestnávateľa.
Pomáhajú aj naši agenti, ktorí v rámci terénnej práce oslovujú zamestnávateľov vo veci voľných pracovných miest a umiestnenia uchádzačov do pracovného pomeru. Taktiež každoročne organizujeme burzu práce, kde okrem zamestnávateľov spolupracujeme aj so vzdelávacími inštitúciami a školami, ktoré sú zapojené do duálneho vzdelávania.
Analytici národnej banky upozorňujú, že pokles počtu nezamestnaných môže byť aj z dôvodu vyraďovania z administratívnych dôvodov, nie tvorby nových pracovných miest. Ako je na tom okres Trenčín?

– Novela zákona o službách zamestnanosti sprísnila podmienky vykonávania práce na dohodu v súbehu s evidenciou uchádzačov o zamestnanie. V rámci pracovných stretnutí úradu, výberových konaní s uchádzačmi o zamestnanie dochádza k situáciám, keď uchádzači o zamestnanie ukončujú evidenciu, pretože naďalej pracujú na dohodu u zamestnávateľa, alebo v rámci výberového konania predložia pracovnú zmluvu.
Problematickí bývajú najmä dlhodobo nezamestnaní, aké percento tvoria z celkového počtu?
– Evidujeme ich, z celkového počtu tvoria takmer 20 percent. S týmito uchádzačmi o zamestnanie aktívne pracuje oddelenie poradenstva a vzdelávania v rámci individuálneho akčného plánu, skupinových aktivít, ale aj individuálnych stretnutí.
Tu im poskytujeme informácie aj o národnom projekte Reštart, o možnosti vzdelávania prostredníctvom úradu. V rámci národného projektu Bilancia kompetencií im budeme poskytovať informácie, ktoré im umožnia uplatniť sa na trhu práce.
Je zo strany nezamestnaných záujem o rekvalifikácie? O ktoré konkrétne najväčší?
– Úrad uchádzačom o zamestnanie poskytuje informácie o možnostiach a podmienkach rekvalifikácie prostredníctvom národných projektov REPAS+, KOMPAS+. Ide o možnosť získania nových zručností formou rekvalifikácie a ľahšieho uplatnenia sa na trhu práce. Záujem o rekvalifikácie je zo strany uchádzačov o zamestnanie rôzny, medzi najčastejšie požadované rekvalifikácie patria kurz anglického jazyka, kurz opatrovania, kurz výpočtovej techniky, kurz na vysokozdvižný vozík, skladník, operátor CNC, kurz účtovníctva, operátor výroby.
Zo skúseností možno povedať, že po absolvovaní rekvalifikácie si nájdu prácu.
Ako sú na tom v našom okrese absolventi – koľko ich je bez práce, aké majú možnosti nájsť si zamestnanie?
– V okrese Trenčín evidujeme 5,2 percenta absolventov. Ponúkame im voľné pracovné miesta, prípadne nástroje aktívnej politiky trhu práce, ako sú absolventská prax, prípadne „rekvalifikácie“ a poradenské aktivity zamerané na absolventov v rámci Národného projektu Reštart pre mladých uchádzačov o zamestnanie. Absolventom sa poskytujú informácie ohľadne práce v zahraničí prostredníctvom siete EURES. Zamestnanci úradu práce informujú absolventov škôl aj na pracovných stretnutiach už v poslednom ročníku strednej školy.
Na druhej strane pomáhate aj zamestnávateľom – o ktoré projekty je z ich strany najväčší záujem?
– Zamestnávateľom poskytujeme príspevky na novovytvorené pracovné miesta v zmysle zákona o službách zamestnanosti a národných projektov. Zamestnávatelia požadujú príspevky najviac pre mladých uchádzačov o zamestnanie prostredníctvom vykonávania absolventskej praxe, národného projektu Praxou k zamestnaniu a národného projektu Šanca pre mladých. Zamestnávatelia požadujú príspevok aj pre dlhodobo evidovaných uchádzačov o zamestnanie v rámci národného projektu Chceme byť aktívni na trhu práce.
Firmy sa často nechávajú počuť, že na trhu práce je nedostatok kvalifikovaných ľudí. Aký je váš názor na väčšie otvorenie pracovného trhu a zamestnávanie ľudí zo zahraničia?
– Úrad práce sociálnych vecí a rodiny Trenčín sa prioritne snaží obsadzovať voľné pracovné miesta občanmi Slovenskej republiky. V rámci spolupráce so zamestnávateľmi, je zamestnávateľom poskytovaná možnosť „vyvzdelávať“- rekvalifikovať uchádzačov o zamestnanie podľa potrieb zamestnávateľa.
Úrad vo veci zamestnávania štátnych príslušníkov tretích krajín s miestom výkonu práce na území Slovenskej republiky aktívne spolupracuje s oddelením cudzineckej polície PZ Trenčín, Inšpektorátom práce Trenčín a organizuje pracovné stretnutia so zamestnávateľmi, kde im poskytujeme informácie o povoleniach na zamestnanie a vysvetľujeme im ich povinnosti pri zamestnávaní občanov členských štátov Európskej únie a štátnych príslušníkov tretích krajín.
Cítite tlaky zo strany firiem, aby sa tento trh otvoril?
– Zamestnávatelia majú záujem o kvalifikovanú pracovnú silu. Ak sú vhodní uchádzači o zamestnanie na Slovenskom trhu práce, sú umiestňovaní prioritne občania Slovenskej republiky.
Koľko ľudí zo zahraničia momentálne v našom regióne pracuje?
– V súčasnosti máme zamestnaných 220 zahraničných zamestnancov v okrese Trenčín. Ide prevažne o občanov Srbska, Ukrajiny, Japonska, Vietnamu. Počet týchto zamestnancov sa mení v závislosti od situácie na trhu práce.