DUBNICA NAD VÁHOM. Desiatky hasičov zasahovali minulý štvrtok ráno pri simulovanom výbuchu a následnom požiari v priemyselnom areáli ZVS v Dubnici nad Váhom.
Krátko po deviatej ráno začal z jednej z budov v údolí, kde sa vyrába munícia, stúpať dym. Po chvíli na miesto dorazili hasiči. Prehľadali budovu a evakuovali z nej niekoľko zranených figurantov.
Podľa veliteľa cvičného zásahu Pavla Koreňa z Hasičského a záchranného zboru v Trenčíne bolo pre hasičov prvoradou úlohou zachrániť ľudí a zlikvidovať požiar.

„Mali sme tu 45 hasičov z celého Trenčianskeho kraja a 17 kusov techniky. Podstatné bolo zaistiť budovu po výbuchu trhaviny, na ostatné úlohy sme mali špecialistov z miestneho podniku, pyrotechnikov a ľudí zo záchrannej brigády,“ povedal Koreň.
Asi desiatku zranených figurantov hasiči odviedli do bezpečia, napriek snahe však dvaja výbuch neprežili.
Cvičenie v špeciálnych podmienkach
V doline, kde sa nachádza podnik ZVS, je podľa neho špecifický terén.
„V takýchto nebezpečných priestoroch musíme zasahovať s obmedzeným počtom ľudí, monitorovať si ovzdušie alebo preverovať hrozbu ďalšieho výbuchu. Bežne sem nechodíme, nemáme s tým preto každodenný kontakt. Podobný zásah sme mali svojho času v Novákoch,“ povedal veliteľ zásahu.
Pri záchrane ľudí je podľa neho najťažšie dopátrať sa k informáciám o počte ohrozených osôb.

„Vždy je najťažšie zachrániť ľudí. Boli tu dvaja mŕtvi figuranti, našťastie, pri cvičeniach to až tak nebolí, ale v živote áno. Každá skúsenosť zo zásahu na konkrétnom mieste je pre nás obrovským prínosom. Ak by sa tu v budúcnosti niečo stalo, je to pre nás plus," dodal Koreň.
Do simulovaného cvičenia sa okrem hasičských a záchranných zložiek zapojil aj pyrotechnik a jednotka zo Záchrannej brigády zo Žiliny. Tá pomocou špeciálneho vybavenia vyhľadávala zavalené osoby a vytiahla ich spod trosiek.
Poplach spustili zamestnanci ZVS
Cvičenie sa konalo v areáli spoločnosti ZVS Holding v Dubnici nad Váhom.
Požiarny poplach spustili ráno zamestnanci firmy.
Špecialista na závažné priemyselné havárie Oliver Bartolen pripomenul, že v podniku sa vyrábajú produkty obranného priemyslu a skladujú sa tam nebezpečné látky.
„V zmysle zákona musíme pravidelne preverovať havarijnú pripravenosť. Tento rok sme využili príležitosť a ponúkli sme spoluprácu Hasičskému a záchrannému zboru,“ informoval Bartolen.

Požiarne cvičenie bolo podľa neho orientované na špeciálnu výrobu, ktorá obsahuje látky, ktoré môžu explozívne horieť.
Z toho pramenila aj evakuácia zranených osôb.
„Riziko výbuchu je na prijateľnej úrovni. Tento priestor je už historicky 80 rokov vybudovaný so všetkými bezpečnostnými parametrami. Objekty sú chránené stavebne aj bezpečnostnými vzdialenosťami,“ skonštatoval Bartolen.
Ak by sa niečo stalo, podľa neho sú civilné osoby v bezpečí aj preto, že prirodzenú bariéru voči tlakovým účinkom prípadného výbuchu tvoria okolité kopce a les.
Hasiči preverili súčinnosť
Cvičenie preverilo súčinnosti príslušníkov Hasičského a záchranného zboru v Trenčianskom kraji pri odstraňovaní následkov výbuchu a požiaru v priemyselnom areáli.
„Zamerali sme sa na evakuáciu zranených osôb, hasiace práce, ochladzovanie objektu a vyslobodzovanie osôb uviaznutých pod troskami objektu.
Cvičenie preverilo aj činnosť riadiaceho štábu, ktorý riadil celý zásah,“ vysvetlil Marián Petrík, hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trenčíne.