Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Ak sú stále na kaštieli v Motešiciach slnečné hodiny, vidieť ich môžu iba vojaci

Majú stovky rokov a idú stále presne, aj keď ich nikto nenaťahuje. Slnečné hodiny. V našom regióne je ich už iba minimum.

REGIÓN. Počas tohtoročnej zimy s minimom slnečných dní si slnečné hodiny poriadne oddýchli. Nebyť modernej doby s množstvom rôznych časostrojov, boli by sme bez presného času.


Od apríla však Slnko naplno „pečie“ a slnečné hodiny sú opäť v plnej v permanencii. V našom regióne ich je už len zopár. A my sme sa pozreli na ich históriu, umiestnenie, výtvarné spracovanie i ďalšie perličky z ich života.

Navštívili sme Trenčín, Starú Turú, Trenčianske Mitice, Motešice, Čachtice, ale aj ďalšie miesta, na ktorých sa uchovali hodiny staré stovky rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

Slnečné hodiny odštartovali kariéru v Číne a Egypte

Prvé slnečné hodiny sa objavili už 1500 rokov pred naším letopočtom v Číne a Egypte. Starí Gréci používali slnečné hodiny už 500 rokov pred naším letopočtom. Prvé z nich zostrojil Alexander Lakedaimonský. Do Ríma sa slnečné hodiny dostali oveľa neskôr.

„Manlius Valerius Massala priniesol slnečné hodiny z víťazného ťaženia zo Sicílie v roku 263 pred naším letopočtom,“ uviedol Pavel Adamuv v knihe Slnečné hodiny na Slovensku.

Prečítajte si tiež: Trenčiansky obvod má nelichotivé prvenstvo, najviac zničených poštových schránok Čítajte 

S príchodom gnomónov, slnečných hodín s ukazovateľom kolmým na zemský povrch, prišlo k ich modernizácii. Prvé gnomóny však boli veľmi nepresné.

„Ich zásadné zlepšenie nastalo až vtedy, keď sa ukazovateľ v tvare tyče alebo vlákna umiestnil do smeru svetového pólu rovnobežne so zemskou osou. Touto úpravou bolo možné určiť čas s presnosťou niekoľkých minút. Pri tejto úprave sa už nemerala dĺžka, ale smer vrhnutého tieňa,“ vysvetlil v knihe Adamuv.

Skryť Vypnúť reklamu

Na niektorých slnečných hodinách sa okrem presného času dali zistiť aj sviatky, rozličné kalendárne údaje či hodina východu a západu Slnka.

Rozmach slnečných hodín nastal najmä v dobe, keď sa začali vyrábať ako prenosné. Medzi najznámejších výrobcov patril Viedenčan Hans Dorn, Ján Pretorius z Jáchymova, Erazmus Habermel či Švajčiar Jošta Bürgi.

Prvé prenosné slnečné hodiny sa objavili v Nemecku až v roku 1450.

Vojaci nás ku kaštieľu nepustili

Pátranie po slnečných hodinách v našom regióne sa nezačalo práve najúspešnejšie. Jedny z mála slnečných hodín, ktoré mali pripomínať históriu merania presného času, mali byť na pôvodne renesančnom kaštieli z roku 1620 v Motešiciach, ktorý neskôr prestavali v neskorobarokovom slohu.

Už pred takmer štyridsiatimi rokmi mali byť tieto slnečné hodiny neúplné, chýbala im tyč vrhajúca tieň.

Skryť Vypnúť reklamu

Vysoké plechové steny okolo kaštieľa prezrádzali, že k slnečným hodinám sa nedostaneme. Ak ešte vôbec na kaštieli sú.

Prečítajte si tiež: Najviac obetí dopravných nehôd majú tento rok zatiaľ Trenčiansky a Žilinský kraj Čítajte 

„Kaštieľ je stále vojenským objektom. Dnu vás pustiť nemôžem. A to, či sú tam nejaké slnečné hodiny, vôbec neviem,“ dočkali sme sa strohej odpovede od uniformovaného člena strážnej služby.

Od roku 1961 je kaštieľ v rukách armády a ani domáci nám nevedeli povedať, akým vojenským účelom bývalý kaštieľ dnes slúži. A mnohí z Motešičanov ani netušili, že boli na ňom v minulosti slnečné hodiny. A tak jedinou informáciou je tá, ktorú zverejnil Pavel Adamuv.

„Ide o južné vertikálne hodiny. Ciferník bol delený po celej hodine, a to od ôsmej hodiny rannej do štvrtej hodiny popoludňajšej. Číslice sú rímske. Legenda je farebná a svojpomocne reštaurovaná,“ uviedol už pred 38 rokmi v sumári slnečných hodín na Slovensku.

Trenčín ponúkol pohľad na viacero slnečných hodín

Malou galériou slnečných hodín je centrum Trenčína. Na fasáde bývalého piaristického kláštora z roku 1648 (dnes budova Piaristického gymnázia Jozefa Braneckého) sa nachádzajú hneď dvoje, na štíte Trenčianskeho múzea sú ďalšie a slnečné hodiny sú aj súčasťou sochárskeho diela domáceho autora Juraja Oravca s bustou M. R. Štefánika v parku pri železničnej stanici.

Sedem mesiacov v rokoch 1986 a 1987 sa reštaurovaniu slnečných hodín na dnešnom piaristickom gymnáziu venovala trojica odborníkov z reštaurátorského ateliéru v Bratislave Eva Ricottiová, Katarína Kosová a Vojtech Hron.

Prečítajte si tiež: FOTO: Novorodenci z trenčianskej a myjavskej pôrodnice Čítajte 

„Pokiaľ možno súdiť zo zle zachovaných malieb, pochádzajú z obdobia výstavby kláštora spred polovice 17. storočia. Slohovo ich možno radiť na pomedzie neskororenesančnej a ranobarokovej maľby,“ uviedol reštaurátorský tým na margo slnečných hodín viditeľných z Mierového námestia.

Horná vrstva malieb na druhých hodinách viditeľných z dvora piaristického gymnázia pochádzala z 1. polovice 18. storočia, spodná vrstva až z 2. polovice 17. storočia.

Dnes však maľba na týchto hodinách viditeľných iba z dvora podľahla neúprosnému času.

Na Mierovom námestí je vidno rajskú záhradu

Nástenná maľba hlavných slnečných hodín na Piaristickom gymnáziu pozostáva z ciferníka s rímskymi číslicami, pozadia s maľbou rajskej záhrady a dvojitého rámovania. Slnečné hodiny vytvoril neznámy autor s latinským nápisom (Poodstúp, v mene žiariaceho Ježiša kvitne kvet Ignáca.)

„V dolnej tretine maľby sa nachádza parková záhradná úprava vytvorená geometricky komponovanými kvetinovými záhonmi a stromom s rozkošatenou korunou. Kompozícia parku je doplnená červeno – ružovými kvetmi v záhonoch, medzi ktorými sú aj tulipány. Nad stromom sú stopy po oblohe s mrakmi. Rám má hrúbku 12 centimetrov,“ uviedla Eva Ricottiová.

Hodiny na fasáde gymnázia sú funkčné od piatej hodiny ráno do druhej popoludní. Na slnečných hodinách vnútri objektu bol v minulosti viditeľný mních vo františkánskom rúchu v zbožnom geste.

Dnes sú slabo viditeľné už aj rímske číslice na ráme slnečných hodín.

„Maľba nástenných hodín patrí k bežnej dobovej produkcii z hľadiska umeleckého riešenia. Význam maľby vzrastá v súčasnosti z hľadiska nízkeho počtu zachovania podobných maliarskych riešení a sú dokumentom vysokej miestnej kultúry,“ uviedli reštaurátori.

Smer tieňa sledoval od úsvitu až do večera

Najnovšie slnečné hodiny v Trenčíne sa nachádzajú v centre Parku M. R. Štefánika. Nápad vznikol spontánne pri osádzaní a konečných úpravách pamätníka v júni 1998.

„V zadaní na vytvorenie pamätníka M. R. Štefánika nebola uvedená podmienka realizácie slnečných hodín. V prvom rade išlo o dôstojné osadenie fragmentu, portrétu Štefánika, zo súsošia od J. Pospíšila z roku 1939 a zničeného v roku 1953,“ povedal sochár Juraj Oravec.

Uvedomil si dátum letnej rovnodennosti a Slnko samo mu vnuklo myšlienku inštalácie slnečných hodín.

„Od úsvitu až do večera som sledoval a značil smer tieňa jednej hrany pylónu, na ktorom je busta umiestnená. Následne som osadil mosadzné lúče s číslicami. Sú osadené na zemi, teda celkom zraniteľné voči vandalom,“ pokračoval Oravec. Vertikálne slnečné hodiny sú aj na štíte Trenčianskeho múzea na Mierovom námestí. Žiaľ, dnes sa nachádzajú vo veľmi zlom stave. Viacero rímskych čísel je už neviditeľných, zreteľne je vidieť iba číslice I., II., III., IV., V:, VI. Tyč vrhajúca tieň je hrdzavá.

„Ide o západné slnečné hodiny. Delenie stupnice je po celej hodine od jedenástej hodiny dopoludňajšej do šiestej hodiny večernej. Číslice sú rímske,“ uviedol v v publikácii Slnečné hodiny na Slovensku Pavel Adamuv.

Štvorcové slnečné hodiny idú presne

Elegantné slnečné hodiny ukazujú presný čas aj na východnej stene farského rímskokatolíckeho kostola v Tren-čianskych Miticiach. Po vonkajšej maľovke kostola v polovici 80. rokov nanovo namaľovali aj ich štvorcový ciferník.

„Naše slnečné hodiny idú presne. Číslice sú opačne namaľované na stene, ako je zvykom u bežných ciferníkov. Číslica päť je vľavo hore a číslica štyri vpravo hore, aby mohli ukazovať čas už pri východe i západe Slnka,“ vysvetlil trenčianskomitický farár Elemír Tassári.

Hoci fara mierne lúče Slnka zatieňuje, o šiestej či siedmej ráno sú slnečné hodiny v plnej permanencii. „Samozrejme, nejaká minútka hore-dole. Ale rád sa na čas na slnečných hodinách každý deň pozriem. A výhodou je, že tieto hodiny netreba vôbec naprávať,“ usmial sa správca farnosti, ktorý v Trenčianskych Miticiach pôsobí od roku 2008.

Elemír Tassári predpokladá, že vzhľadom na vek kovovej konštrukcie vrhajúcej tieň na ciferník, mohli byť slnečné hodiny na hladkej fasáde už pri postavení kostola.

V Starej Turej sú slnečné hodiny z roku 1830

Jedny z mála slnečných hodín v našom regióne ponúka aj pohľad na stenu Kostola Nanebovzatia Panny Márie v Starej Turej. Hoci kostol vybudovali už v roku 1748 na podnet zemepána Juraja Erdödyho, slnečné hodiny sa na jeho stene objavili až o 82 rokov neskôr.
Napriek mnohým maľovaniam a úpravám fasád však hodiny nainštalované v roku 1830 existujú dodnes.
„Slnečné hodiny na stene nášho kostola idú presne. Sú nastavené podľa zimného času,“ povedal rímskokatolícky farár Daniel Vachan. Staroturianske slnečné hodiny „prežili“ aj obnovu chrámu v 80. rokoch, keď sa robila nová omietka, i celkovú opravu fasády v roku 2009.

Hodiny majú štvorcový tvar a na mieste, kde sme z tradičného ciferníka zvyknutý na číslo šesť, tróni hrdo rímska dvanástka.

Aj 188-ročné staroturianske slnečné hodiny majú veľkú výhodu. Netreba ich naťahovať, stačí iba svietiace slniečko. Ciferník je delený po celej hodine od siedmej hodiny rannej do piatej hodiny popoludňajšej. Číslice sú rímske.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 5. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 1. Moringa a Ginkgo - pomocníci z prírody
 2. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 3. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 4. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 5. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 6. Magazín SME Ženy už v predaji
 7. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 8. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 9. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 10. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 37 548
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 25 676
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 18 465
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 750
 5. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 16 127
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 15 801
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 13 898
 8. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 505
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 233
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 009
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slnko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Pri upratovaní našli staršiu pištoľ

Zbraň spolu s nábojmi našli pri upratovaní bytu po nebohom bratovi v Trenčianskych Tepliciach.

Koronavírus Trenčiansky kraj: Prví ľudia čakali v radoch už od šiestej ráno (minúta po minúte)

Sledujeme celoplošné testovanie na Covid-19 a monitorujeme odberné miesta v okresoch Trenčín, Prviedza, Považská Bystrica, Púchov a ostatných okresoch TN kraja.

„Panenkovský dloubák“? Neriskujem, že zlyhám, hovorí penaltový špecialista Steinecker

Messi, Totti, Cristiano Ronaldo, či Ibrahimovič by mu mohli čistiť kopačky. Peter Steinecker z Hrádku sa za ostatných šesť sezón ani raz nepomýlil pri kopaní pokutového kopu. V súťažných zápasoch ich už zvládol 20 v sérií.

Peter Steinecker

Podcast je náhrada miestneho rozhlasu

Správy z miestneho rozhlasu patria roky ku koloritu slovenských miest a obcí.

Jednou z hlavných výhod podcastov je, že ich môžete počúvať, keď vám to vyhovuje,“ povedal Jaroslav Kizek z agentúry M KREO.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na nitrianskom letisku núdzovo pristál vrtuľník americkej armády

Dôvodom neplánovaného pristátia bolo zlé počasie.

Pozitívne testovaný starosta: Najhoršia bola bolesť chrbta

Určite nepodceňujte situáciu. Toto nie je chrípka, odkazuje starosta kysuckej obce.

Celoplošné testovanie: Fakty, pokyny, odporúčania, najčastejšie otázky

V sobotu a nedeľu sa na celom Slovensku uskutoční prvé kolo celoplošného testovania, ktoré má za cieľ pomôcť zachytiť skryté ohniská nákazy a spomaliť šírenie koronavírusu. Odberné miesta budú otvorené 31. októbra a 1. novembra 2020 od 7. - 22. h.

Primátor Kysuckého Nového Mesta čaká odpoveď od armády

V liste upozornil na to, že celoplošné testovanie nemôžu za takýchto podmienok zvládnuť.Problémom je aj firma Schaeffler s tisíckami zamestnancov.

Už ste čítali?