Od piatka 15. do nedele 17. júna v amfiteátri Trnovce v Myjave prebehne 59. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA 2018. Ako jeden z troch najväčších a najvýznamnejších slovenských folklórnych festivalov privíta viac ako 1 500 účinkujúcich zo Slovenska, Českej republiky, Srbska, Maďarska, ale aj z exotického Peru a Číny.
Pre milovníkov ľudovej kultúry organizátori pripravili desiatky programov pre malých i veľkých, nebudú chýbať tvorivé dielne, divadelné predstavenia, tanečné školy i ochutnávky regionálnych špecialít. O najväčšom myjavskom podujatí povedal viac člen prípravného výboru festivalu Marek Hrin.
Akú účasť účinkujúcich zo zahraničia očakávate a z akých krajín pricestujú?
– Očakávame účasť viac ako 1500 účinkujúcich prakticky z celého sveta. Okrem slovenských regiónov budú mať na festivale svoje zastúpenie Maďarsko, Srbsko, juhoamerické Peru i ďaleká Čína. Nesmie chýbať ani Česká republika, ktorú v súvislosti s aktuálnym festivalovým ročníkom spomínam vzhľadom na skutočnosť, že aj na Myjave si niekoľkými programami pripomeniem sté výročie vzniku 1. Československej republiky.

Pre divákov bude určite atraktívna Čína. Táto krajina bude mať u nás premiéru a na kopaniciach privítame hneď dva súbory z hornatej provincie Jün-nan. Jedna – Red Lantern Folk Ensemble of Daxingdi Town – bude reprezentovať tradičnú kultúry etnickej skupiny Lí Zú, druhá s názvom Pumi traditional culture group zasa predstaví etnickú skupinu Púmí. Peru sme už na myjavskom festivale mali pred dvoma rokmi, no tentoraz pôjde o iný súbor predvádzajúci iný typ tradičnej ľudovej kultúry.
Bude premávať aj tento rok pravidelná kyvadlová doprava?
– Dopravu každoročne zabezpečujeme prostredníctvom cestného vláčika Kopaničiarsky expres, ktorý bude medzi areálom Trnovce, autobusovou stanicou v centre Myjavy a mestskou časťou Turá Lúka premávať od piatka od 17.00 h do nedele do 19.30 h. Okrem toho budú dopravu zabezpečovať aj autobusy SAD Trenčín, ktoré budú počas trvania festivalu premávať na tejto trase.
Okrem toho chceme zaviesť niekoľko spojov na myjavskú železničnú stanicu k vlakom prichádzajúcim od Nového Mesta nad Váhom či Velkej nad Veličkou v Českej republike.
V predošlých dvoch rokoch sa osvedčila aj doprava pre návštevníkov zo Starej Turej. Takže tam vypravíme autobusy aj teraz.
Kde budú môcť návštevníci zaparkovať autá?
– Parkovanie pre návštevníkov je zabezpečené na rozľahlej lúke priamo pri festivalovom areáli, na ktorú hostí usmerní parkovacia služba.
Inak je parkovanie možné na Marečkovej ulici, od križovatky Hurbanovej ulice s Moravskou ulicou po križovatku Hurbanovej ulice so Staromyjavskou ulicou a na Moravskej ulici po križovatku Moravskej ulice s Hurbanovou ulicou. Tiež bude možné využiť ostatné parkoviská na Myjave.
V minulosti sa objavili sťažnosti na nedostatok voľných lôžok pre cezpoľných návštevníkov festivalu...
– Je všeobecne známe, že na termín konania Medzinárodného folklórneho festivalu Myjava sú ubytovacie kapacity v Myjave a jej okolí prakticky úplne obsadené. Či už ide o hotely, penzióny, ubytovania v súkromí... Na to musia potenciálni návštevníci myslieť možno už v decembri. Je náročné ubytovať už len účinkujúcich, autorov programov, pozorovateľov, sú to stovky lôžok.
Keďže festivalový areál nedisponuje vhodným priestorom na vytvorenie napríklad stanového mestečka, ponúkame aspoň možnosť nenáročného ubytovania v mestskej športovej hale. Tá sa nachádza na Marečkovej ulici a bude tento rok k dispozícii od piatka do nedele. Cena za noc je 3,50 eura na osobu. Návštevníci musia mať so sebou spací vak a karimatku, k dispozícii je WC i sprcha.
Ako budete riešiť program v prípade nepriaznivého počasia?
– Každý rok máme v rámci festivalu pripravený aj tak-zvaný mokrý variant, ktorý by sme začali realizovať v prípade, že by festival sprevádzalo trvalo nepriaznivé počasie. Našťastie sme k nemu v minulosti nemuseli pristupovať často a napríklad za posledných jedenásť ročníkov festivalu si spomínam len na jeden prípad prekladania hlavných programov z amfiteátra do priestorov kultúrneho domu.
Musíme byť pripravení na všetko, a tak aj tento rok, ak by to bolo nutné, vieme zabezpečiť realizáciu hlavných programov v priestoroch mestskej športovej haly a Kultúrneho domu Samka Dudíka. Ostatné nescénické programy a sprievodné aktivity by sa museli v takomto prípade zrušiť.
Festival nie je len o folklóre, ale aj o dobrom jedle. Budú na mieste pripravené aj tradičné pokrmy, príznačné pre myjavský región?
– Okrem tradičnej občerstvovacej zóny v prednej časti areálu môžu hostia navštíviť mestečko MY-A-VY na lúke za amfiteátrom, v ktorom nájdu aj Kuchyňu starých materí. Tá im ponúkne tento rok regionálne špeciality z Pukanca, Kozároviec, Hubiny, Piešťan, Myjavy, Nitry, Veľkých Levár, Turej Lúky, Buchlovíc, Brezovej pod Bradlom, Skalice, Pobedima, Nimnice a Kamenca pod Vtáčnikom. Ochutnajú čilejkárske a hontianske dobroty a špeciality Slovákov žijúcich v Maďarsku.

Prinesie 59. ročník festivalu programové novinky?
– Každý rok sa programová rada festivalu a prípravný výbor snažia priniesť niečo nové, čo bude mať potenciál diváka zaujať a pobaviť. Tak sa v minulosti zrodilo aj spomínané mestečko MY-A-VY či sobotňajší Jarmek pot mijafskú vežu.
Snažíme sa o to, aby v každej časti areálu našiel návštevník okrem stánkov s občerstvením či ľudovoumeleckými výrobkami aj nejakú programovú súčasť, ktorá ho vtiahne do festivalového diania. Pribudli nám programy v areáli pred reštauráciou či muzikantské pódium pri občerstvovacej zóne. Ak hovoríme o novinkách vo forme veľkých choreografií v amfiteátri, tie sú nové vlastne každý rok. Z aktuálneho ročníka spomeniem napríklad nový program domácich folklórnych súborov nazvaný Aj takí sme boli, ktorý v piatok večer avizuje odkrývanie pravej tváre kopaničiarov. Akí v skutočnosti boli a možno, že aj sú.
V sobotu podvečer budú zasa v amfiteátri znieť archaické trávnice, ďurské spevy či rezké regrútske piesne v podaní súborov a skupín z trenčianskej oblasti v pásme nazvanom Trenčanskú dolinú.
Za pozornosť stojí program Tancujú, hrajú, (do)spievajú zložený z tej najlepšej tvorby bratislavských folklórnych kolektívov.
Čo ste si pripravili pre detských návštevníkov?
– Pestrú ponuku programov. Za ich hlavné dejisko možno označiť mestečko MY-A-VY na lúke za amfiteátrom, kde budú pripravené divadielka, tvorivé dielne, stretnutia s ľudovou rozprávkou, školičky tanca a spevu, česanie dievčenských účesov...
No nemenej zaujímavá bude aj opačná strana festivalového areálu pred reštauráciou Trnovce, kde bude pripravené Hriščo. To sa minulý rok osvedčilo, takže jeho realizácia pokračuje aj teraz.
Deti sa tu môžu tešiť na dobové hry, tradičné detské ihrisko, Divadelný rebriniak s rozprávkami Kráľ Drozdia brada, Janko Hraško, Princ Bajaja, O kozliatkach či Ako sa gašpar takmer kráľom stal. A nebudú chýbať ani drevené kolotoče a minifarma so zvieratkami.
Pripravujete aj interaktívny program Tancuje celá Myjava, o čom bude?
– V rámci festivalu bude úplnou novinkou a dá sa povedať, že aj experimentom. Jeho cieľom je vtiahnuť do festivalového diania každého návštevníka areálu o niečo viac, ako očakáva. Taneční lektori sa počas neho pokúsia z divákov spraviť účinkujúcich a z účinkujúcich divákov.
Tento rok si Česko a Slovensko pripomínajú sté výročie vzniku spoločného štátu. Bude sa festival programovo venovať aj tomuto výročiu?
– Stému výročiu vzniku 1. ČSR venujeme zvláštnu pozornosť. Predsa len, myjavské kopanice a moravské Horňácko majú k sebe blízko. Geograficky, kultúrne, sociálne...
Vzácnemu výročiu bude preto okrem iného venovaný aj sobotňajší program nazvaný Bratia – Bratři, ktorý sa začne sa o 22.25 h. Vystúpia v ňom HM Petra Mičky, Babinec z Kozojídek, Skaličan zo Skalice, ŽSS Čečera zo Starého Hrozenkova, SLPT Danaj a CM Krepina zo Strážnice, Veronika Malatincová z Hroznovej Lhoty, ĽH Petra Obucha z Piešťan, KM Martina Janšta z Košarísk, Nadšenci a DH Čierne supy z Trenčína a mnohí ďalší.
Multimediálnym programom divákov symbolicky prevedú dvaja priatelia a osobnosti slovenskej a moravskej kultúry prvej polovice 20. storočia. Slávny myjavský primáš Samko Dudík a významný slovácky maliar a grafik Joža Uprka. Autorstvo programu a sprievodné slovo majú ich pravnučky a kamarátky Alžbeta Lukáčová a Magdaléna Múčková.
Vystúpenie ktorých účinkujúcich odporúčate návštevníkom festivalu nezmeškať?
– Ťažko z toho množstva účinkujúcich vyberať niekoho, koho by som zvlášť odporučil. Do pozornosti by som dal domáce kolektívy – FS Kopaničiar, DFS Kopaničiarik, FS Kopa a FSk Kýčer a potom zahraničné súbory. Predsa len, je to niečo, čo človek na iných podujatiach bežne neuvidí a ochutnať autentický folklór Amazónie alebo čínskych národnostných menšín rozhodne nie je každodenná záležitosť.