STARÁ TURÁ. Trenčiansky poštový obvod má od začiatku roka 2018 nelichotivé prvenstvo. Vandali tu zničili doteraz najviac pouličných poštových schránok v rámci celého Slovenska.
Od januára im za obeť padlo už päť poštových schránok.
Ak váš list vhodený do niektorej z týchto schránok k adresátovi nikdy neprišiel, možno ste práve zistili dôvod.
Zničená poštová schránka v Starej Turej
Napriek modernej dobe a novým spôsobom komunikácie poštové schránky v uliciach našich miest a obcí fungujú ďalej.
Spoliehajú sa na ne aj starší občania, ktorým sa nechce ísť na poštu a často si tam vystáť dlhý rad.
Riskujú však, že ich zásielka môže skončiť v rukách vandala. Jednu zo schránok zničili v uplynulých dňoch na Mýtnej ulici v Starej Turej.

„Akurát išla jedna pani hodiť do schránky list a kričí na mňa: Pozrite, ako schránka vyzerá. Zničili ju už niekoľkokrát. Tentokrát vandal vylomil jej prednú stenu. V schránke nezostal po jeho útoku ani jeden list či pohľadnica. Akurát v jej vnútri bola krabička od cigariet,“ povedal Vladimír zo Starej Turej.
Po zlých skúsenostiach listy do poštových schránok na uliciach nikdy nehádže.
„Osobne som videl už na Starej Turej dve vylomené schránky. Tak už tomu neverím a vždy list radšej zanesiem priamo na poštu. Takto by som nemal istotu, že môj list neskončí v rukách neznámeho vandala.“
Slovenská pošta má na území Slovenska rozmiestnených vyše päťtisíc schránok. Od začiatku roka zničili vandali osemnásť schránok, z toho až polovicu v januári. Pošta podala vo všetkých prípadoch trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.
„V obvode Trenčín za necelých päť mesiacov zničili vandali päť poštových schránok, v obvode Trnava a Banská Bystrica štyri. Najmenej ich bolo v bratislavskom obvode, kde zatiaľ zničili jednu schránku,“ povedala hovorkyňa Slovenskej pošty Martina Macková.
Vypátrať a usvedčiť páchateľov sa polícii príliš nedarí. V jednom prípade podľa Mackovej usvedčili maloletého páchateľa, išlo vtedy o priestupok.
Nesťažujú sa?
Zákazníci Slovenskej pošty sa na nedoručené zásielky v trenčianskom obvode zatiaľ nesťažovali.
Problém by bolo dokázať, že list skutočne do zničenej schránky vhodili.

Do poštových schránok na uliciach môžu ísť iba správnymi známkami ofrankované obyčajné listy 1. a 2. triedy, doporučený list či list do vlastných rúk musíte podať priamo na pošte.
„Konkrétnu sťažnosť na nedoručenie zásielky zo zničenej schránky sme nezaznamenali. Nestretli sme sa ani s tým, že by chcel niekto odškodnenie,“ povedala hovorkyňa Macková.
Vylámané, vypáčené, podpálené
Ak je to možné, Slovenská pošta zničenú schránku opraví. V prípade väčšej škody ju nahradia novou.
„Náklady na opravu závisia od typu poštovej schránky a rozsahu poškodenia a pohybujú sa vo výške od 30 do 400 eur,“ povedala hovorkyňa pošty.
Schránky najčastejšie poškodí zábavná pyrotechnika najmä počas vianočného a silvestrovského obdobia.
Vandali sa tiež snažia poštové schránky vylomiť alebo vypáčiť.
Mnohí zákazníci už poštové schránky na uliciach nevyužívajú.
„Celkovo asi klasickú poštu v mnohých prípadoch nahrádza elektronická. Veľa správ ide priamo z mobilu na mobil alebo na e-mail,“ myslí si Novomešťanka Jana Čechvalová.
Ona sama v minulosti schránky na uliciach využívala pravidelne. „So schránkami som nemala nikdy problém. Nestalo sa, že by sa list alebo pohľadnica stratili. Vždy prišli k adresátovi v poriadku.“
Novomešťan Peter na vlastné oči videl, ako partia chlapcov v stredoškolskom veku zapaľovala na ulici veľké papiere.
„Horiace papiere potom tlačili cez otvor do schránky. Nechcem si ani predstaviť, ako mohli listy vnútri dopadnúť. Dovtedy som poštové schránky na ulici používal, od tejto skúsenosti chodím už iba na poštu,“ vysvetlil.
Ivanu Čunderlíkovú od využívania schránok odrádza problém so známkami.
„Nikdy neviem, akú známku na list treba nalepiť. Posielam aj ťažšie listy, ktoré nechám radšej prevážiť priamo na pošte. A vlastne už ani netuším, či novinové stánky predávajú vôbec poštové známky, keď nepredávajú ani kolky,“ dodala Ivana.