Sobota, 23. september, 2023 | Meniny má Zdenka

Na bolesti rúk používa doplnky pre kone

Fenomenálny klavirista a šoumen Jozef Hollý sa po návrate zo zahraničia stal hviezdou slovenského klavírneho neba. Hudbu majstrov posunul do novej podoby a dal jej netradičný rozmer.

Klavirista Jozef Hollý v Novom Meste.
Klavirista Jozef Hollý v Novom Meste. (Zdroj: MARTIN ŠIMOVEC)

NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Klavirista a spevák Jozef Hollý vypredáva svoje vystúpenia po celom Slovensku.
Cez účinkovanie v Žilinskom Bigbande, kúpeľnom orchestri v Nemecku, luxusných hoteloch vo Švajčiarsku i Lodi snov známej zo seriálu Traumschiff sa vrátil na rodnú pôdu. Jeho Piano Show žne úspechy medzi priaznivcami hudby všetkých generácií.

V Novom Meste nad Váhom zahral so svojou kapelou energickým štýlom upravené skladby klasickej a filmovej hudby prepojené s modernými žánrami popu a jazzu.

Vy ste si po prvýkrát sadli za klavír už ako štvorročný. Vycíti malé dieťa, že ma bližší vzťah ku klavíru ako ku hračkám?
– Myslím si, že som na to neprišiel ja, ale rodičia. Otec bol hudobník. Mali sme taký starý klavírik. Tak som to naskúšal. Už ako malý som spieval, naspamäť som poznal množstvo básničiek. Ústa sa mi nezavreli, čo je aj dodnes. Otec vycítil, že mám hudobný talent.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Prečítajte si tiež: Hlavnú tému filmov venujú výročiu vzniku Československa Čítajte 

Práve na umeleckých školách mnohokrát nadšenie venovať sa hudbe v talentovaných študentoch opadne.
– Mal som jedinečnú pani učiteľku. Bola mojou druhou mamou v hudbe a v hudobnej škole. Mal som obrovské šťastie, že som sa s ňou ako žiak stretol. Dodnes jej za to ďakujem.
To isté sa udialo aj počas môjho pôsobenia na konzervatóriu v Žiline. Tam som mal perfektnú pani profesorku.

Kedy ste začali vnímať, že klasická klavírna hra nebude pre vás to , čomu by ste sa chceli dlhodobo venovať?
– Mal som vtedy šestnásť rokov a bol na konzervatóriu. Začal som hrávať v Žilinskom bigbande. Tam som pričuchol k jazzu, začalo ma to veľmi baviť. Mal som v triede výborného jazzového klaviristu, ktorý mi ukázal tie prvé ťahy. Veľmi ma to chytilo a v bigbande som rád hral.
Potom som sa dostal do kapely v zahraničí. Vždy som rád miešal rôzne hudobné žánre. Nechcel som ostať iba pri klasike, ale ani nie iba pri jazze. Bavilo ma všetko. Zo všetkého trošku a rád som to spájal. To počuť aj na mojich koncertoch.

Nemôže sa stať, že v päťdesiatke alebo šesťdesiatke vás spätne nadchne tradičná klavírna klasika?
– Nie. Nemyslím si to. Skôr mi napadne, čo bude vtedy s mojimi prstami alebo mojou energiou a silou. Na koncertoch dávam do toho všetko. Všetko ide zo mňa von. Nikdy nedokážem odfláknuť ani jeden koncert, nikdy som to neurobil.

SkryťVypnúť reklamu

Zdravotný stav klaviristu, ktorý je hodiny počas cvičenia sklonený za klávesmi a sedí, treba určite pravidelne udržiavať.
– Pokiaľ sa dá, športujem, ale problémy cítim. Pred dvoma rokmi ma boleli dosť výrazne kĺby. Trvalo to dosť dlho. Prešiel som si rôznymi tabletkami a čínskou medicínou. Nič nepomáhalo. Jedna známa športovkyňa mi odporučila výživový doplnok pre kone.

Aj ste to napokon vyskúšali?
– Pol roka som sa tomu vyhýbal. Bolo mi to naozaj veľmi zvláštne. Ale boli tam kolagénové a stopové prvky. Len sú vo väčšom množstve. Viacerí odborníci a doktori mi povedali, že tam nemôže byť nič zlé. Musím sa priznať, že práve toto mi pomáha. Čítal som aj na internete, že to športovci užívajú. Postavilo ma to na ruky, ktoré ma veľmi boleli.

Dá sa po rokoch koncertovania povedať, že vo vás niektoré skladby navždy vyhoreli a prestali ste ich hrávať?
– Áno, určite sú skladby, ktoré aj jeden rok vôbec ne-hrám. Ale potom sa k nim vrátim. Stáva sa to, ale nie je to vyslovene tak, že by som ich začal neznášať, pretože ich často hrávam. Potrebujem niekedy od nich iba dočasnú pauzu.

SkryťVypnúť reklamu

Vy ste koncertovali dlhodobo v zahraničí. Účinkovali ste aj v kúpeľnom orchestri v Nemecku či v rôznych luxusných hoteloch vo Švajčiarsku. Napokon i na lodi. Čo to klaviristovi dá, naopak, čo mu to z kariéry vezme?
– Záleží na tom, koľko rokov človek v zahraničí ostane. Najskôr to dáva veľmi veľa. Ja som predtým nehrával napríklad vôbec muzikály. V kúpeľnom orchestri sa klavirista musí naučiť hrať práve muzikály i operety. Po stránke repertoáru mi to dalo strašne veľa. Rokmi to však postupne začína stagnovať. U mňa určite. Vždy som cítil, že som sólový hráč. Lákala ma pozornosť ľudí. Vedel som, že toto nie je moja cesta a potreboval som sa osamostatniť .

Nie je vám smutno, že o klavírnu hru v klasickom prevedení záujem na Slovensku výrazne poklesol?
– Ten pokles záujmu o vážnu hudbu nie je iba na Slovensku. Je to všade. Debatoval som s klasickými hráčmi i učiteľmi, ktorí si išli privyrobiť na loď. Klasika je špecifickejšia. Je častokrát náročnejšia. Ľudia sa do klasiky často nerozumejú, je to pre nich oveľa zložitejšia hudba.

Dá sa v tomto smere zlepšiť situácia?

Prečítajte si tiež: Pripravujú zbierku školských pomôcok. Pomôže deťom zo sociálne slabších rodín Čítajte 

– Ja by som zmenil prístup už na samotných základných umeleckých školách. Už na koncertoch pre rodičov, ktoré organizujú základné umelecké školy, sa často hrá iba moderná klasická hudba. Tá práve veľmi ľúbozvučná nie je. Pritom rodičia často nie sú hudobne vzdelaní. Koncert je potom pre mnohých rodičov veľmi náročný a nemajú tam chuť ani ísť. Preto sa snažím klasiku ukázať v inom svetle. Že to môže aj takto pútavo fungovať.

Veľa ľudí je prekvapených, že klavirista Jozef Hollý začal za klávesmi aj spievať. Kedy vznikol tento nápad?
– K spevu som mal vždy blízko, ale nikdy som to tak ne-bral, že by som mal profesionálne spievať pred ľuďmi. Zlom prišiel v kapele v zahraničí, keď mi kapelník povedal, aby som si naštudoval skladbu a na koncerte ju spieval. On mal tendenciu, aby každý v kapele spieval. Keď som po dlhých rokoch počul svoj hlas, bol som zhrozený (smiech). Nespieval som dobre, nebolo to ono. Dnes sa mi však stane, že mi viacerí ľudia povedali, že je tam podobnosť farby s hlasom Eltona Johna. Ale ja to tak určite necítim. Možno v niektorých polohách.

Vy hráte na koncertoch na elektronickom krídle. Ako sa dá rozmerný nástroj pri množstve presunov udržať v dobrom technickom stave?
– Práve preto sa dá dobre udržať počas presunov v dobrom stave, že je to elektronické krídlo. Keďže na Slovensku je žalostná situácia s klasickými krídlami, nemám inú možnosť, len si ho voziť so sebou. Samozrejme, som veľmi rád, keď niekde prídem a je tam krídlo v dobrom stave a ešte aj dobre naladené.

Doma trénujete skladby na akom klavíri?
– Doma mám elektrický klavír. Má to viacero dôvodov. Túžim po krídle, veľmi živím túto myšlienku a obzerám sa po nejakom. Ale nie vždy som býval v dome, v ktorom som teraz už pár rokov. Predtým som žil dlhé roky v byte a tam bola elektronika pre mňa výhodná. Hlavne, keď som potreboval robiť v noci, mohol som mať slúchadlá a nebudil som susedov. A cvičiť doma na akustickom klavíri a potom prísť na koncert a hrať na elektrickom je tiež náročné.

Koľko hodín strávite denne za klavírom?
– Za klavírom trávim veľa času, ale nie je to také typické cvičenie. Aj skladám, aranžujem či spievam. Sú dni, keď za klavírom sedím štyri hodiny, sú dni, keď iba dve hodiny. Niekedy sa ku klavíru nedostanem vôbec, pretože koncert nepovažujem za cvičenie. Koncert je koncert a doma sa potom cvičí.

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
  4. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
  5. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
  6. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
  7. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty
  8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
  1. Hladinka smeruje do Košíc!
  2. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  3. Union zdravotná poisťovňa prináša novinku vo vzdelávaní
  4. Tento domáci nápoj vzpruží lepšie než káva, šlofík a energiťák
  5. Geniálne, čo dokáže minca v mrazničke!
  6. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  7. Novesta predstavuje novú kolekciu pre jeseň/zimu 2023
  8. Katolícka univerzita vykročila na ďalšiu misiu
  1. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 862
  2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 7 923
  3. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 172
  4. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 3 917
  5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 454
  6. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 3 383
  7. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 226
  8. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 372

Blogy SME

  1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank.
  2. Matej Galo: Robert Fico ako nelegálny migrant
  3. Maroš Chmúrny: Poďme sa baviť o voľbách
  4. Pavel Macko: Je čas na realizmus a rezignáciu?
  5. Rado Surovka: Prečo strieľajú do vlastných ?
  6. Rudolfa Vallová: Menia sa parlamentné voľby na výpredaj pocitov?
  7. Elena Antalová: Podporujú relevantné televízie extrémistov?
  8. Martin Škopec Antal: Voľby sú oslavou demokracie. Tie slovenské môžu byť jej pohrebom
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 910
  2. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 27 822
  3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 16 290
  4. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 580
  5. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 8 292
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 7 486
  7. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 379
  8. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 6 662
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Volili i učtelia.


TASR 8 h

Jedným z nástrojov zvyšovania atraktívnosti učebných odborov na stredných školách je aj krajské štipendium.


TASR 22. sep

Diskusiu vysielame naživo 26. 9. 2023 o 11.00 h.


22. sep

Polícia z Nového Mesta nad Váhom vyšetruje príčiny dopravnej nehody, ktorá sa stala v obci Lubina v okrese Nové Mesto nad Váhom.


TASR 22. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

  1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank.
  2. Matej Galo: Robert Fico ako nelegálny migrant
  3. Maroš Chmúrny: Poďme sa baviť o voľbách
  4. Pavel Macko: Je čas na realizmus a rezignáciu?
  5. Rado Surovka: Prečo strieľajú do vlastných ?
  6. Rudolfa Vallová: Menia sa parlamentné voľby na výpredaj pocitov?
  7. Elena Antalová: Podporujú relevantné televízie extrémistov?
  8. Martin Škopec Antal: Voľby sú oslavou demokracie. Tie slovenské môžu byť jej pohrebom
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 910
  2. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 27 822
  3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 16 290
  4. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 580
  5. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 8 292
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 7 486
  7. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 379
  8. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 6 662
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu