Trenčín má modernú univerzitu, výskum a vzdelávanie sa internacionalizuje

„V zahraničí chceme ukázať, že Trenčín je nádherné mesto, v ktorom ľudia môžu nielen študovať, ale tu aj pracovať a žiť,“ tvrdí rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka Jozef Habánik.

Trenčiansku univerzitu Alexandra Dubčeka v Trenčíne založili v roku 1997 a patrí medzi najmladšie slovenské univerzity. Jej štyri fakulty, Katedru politológie a Centrum pre výskum skla, navštevuje približne 2 300 študentov.

Univerzita pred časom uspela s projektom vybudovania medzinárodného výskumného centra, ktorý môže v budúcnosti priniesť Trenčínu okrem prívlastku mesto módy aj ďalší – mesto skla. O rozvoji univerzity a jej budúcnosti sme sa rozprávali s jej rektorom Jozefom Habánikom.

Ako vnímate úlohu univerzity pri rozvoji mesta?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

– Univerzita je dnes inštitúciou, ktorá chce mať výrazný vplyv v rozvoji ako Trenčína, tak kraja. Trenčín má dnes modernú univerzitu, a ak sa pozrieme na zoznam Európskej komisie v oblasti kľúčových technologických inovácií, Slovensko tam má len jedinú inštitúciu – našu univerzitu. Slovensko získalo veľký grant na budovanie špičkového medzinárodného výskumného centra z programov Európskej únie v rámci programu Horizont 2020 a tento grant smeruje na univerzitu, do Centra pre funkčné a povrchovo funkcionalizované sklá. Trenčín je známy z minulosti ako mesto módy, ale myslím, že do budúcna získa mesto aj prívlastok mesto skla.

Aké ambície má univerzita v budúcnosti?

– Nie sme veľkou univerzitou a našou ambíciou nie je pôsobiť v rôznych početných oblastiach výskumu alebo študijných odborov. Chceme ale ukázať, že aj menšia univerzita vie byť v užších oblastiach výskumu špecializovaná a vie dosahovať medzinárodne akceptovateľné a porovnateľné výsledky. Popri kvalitnom vzdelávaní sa orientujeme aj na potreby trhu práce. Univerzita vie najmä v oblastiach aplikovaného výskumu, technologických inovácií a rozvoja prinášať pridanú hodnotu a úžitok tak pre seba, ako aj pre obyvateľov mesta a kraja. Rovnako sme inštitúciou, ktorá vie byť projektovým partnerom tak pri zámeroch mesta, ako aj Trenčianskeho samosprávneho kraja.

SkryťVypnúť reklamu

Univerzita sa venuje viacerým projektom na skvalitnenie života. Možno spomenúť Univerzitu tretieho veku, Trenčiansku detskú univerzitu, spolupracujete s hokejistami. Ktoré z nich sú pre vás kľúčové?

– Univerzita vzdeláva v 58 študijných programov, robí aplikovaný výskum a súčasne prináša do mesta sociálny a ekonomický život a vytvára spoločenské prostredie. Organizujeme Trenčiansku detskú univerzitu, ktorá sa teší obrovskému záujmu zo strany detí aj rodičov. Tú tento rok transformujeme na Letnú automobilovú Junior akadémiu v spolupráci so spoločnosťou Adient. Vytvorili sme študentské rádio TrenchTown, kde priestor dostávajú mladí, šikovní študenti a sme aj súčasťou Európskej univerzitnej hokejovej ligy s tímom Gladiators. Trenčín je hokejovým mestom a my si uvedomujeme, že nie všetci môžu nájsť uplatnenie v profesionálnom hokeji, ale chcú skombinovať vzdelanie a predĺžiť si hokejový život. Rovnako sme ponúkli pomyselnú strechu Folklórnemu súboru Družba, ktorý pred tromi rokmi stál na hrane ako ďalej. Prednedávnom, aj vďaka našej podpore, oslávil 60. výročie od svojho založenia. Len málo ľudí vie, že zabezpečujeme prostredníctvom akademickej siete, našich technologických zariadení a know how pripojenie k internetu pre ďalších 14 inštitúcií v našom meste. Ide o základné školy a stredné školy, domovy mládeže, fakultnú nemocnicu a tiež mestský úrad.

SkryťVypnúť reklamu

Spolupracujete aj s Fakultnou nemocnicou v Trenčíne.

– Áno, a v tejto spolupráci vidíme benefity pre jej pacientov. S nemocnicou máme podpísanú zmluvu o praktickej výučbe študentov fakulty zdravotníctva s cieľom pripraviť ich na výkon náročného povolania. Univerzita tu má zriadených 6 kliník, ktoré sú výučbovou základňou a menuje ich prednostov. Ďalej sme zriadili a vybudovali unikátne vedecko-výskumné pracovisko hyperbarickej oxygenoterapie. Dodnes v ňom bolo vykonaných viac ako 9930 expozícií u pacientov s diagnózami, pri ktorých zlyháva prísun kyslíka do tkaniva. Prínosom je nielen vedecké skúmanie efektu podávaného kyslíka, ale hlavne možnosť tieto nové vedecké poznatky využiť v praxi v liečbe pacientov. A to všetko pre pacienta bezplatne, pretože náklady znášala univerzita.

Univerzita nedávno uspela s projektom FunGlass, teda so vznikom medzinárodného centra špičkového sklárskeho výskumu. Z európskeho programu ste na sedemročné obdobie získali 15 miliónov eur, stane sa z Trenčína mesto skla?

– Vytváranie centra má tento potenciál. Dnes v ňom zamestnávame 39 vedecko-výskumných pracovníkov z Európy, ale aj Číny, Taiwanu, Indie. Tí u nás pôsobia a na univerzitu prinášajú novú kultúru a spoluprácu s univerzitami a firmami v zahraničí. V centre je dnes 10 doktorandov, ktorí si dopĺňajú kvalifikáciu a budú v ňom pracovať aj po skončení štúdia. FunGlass je konzorcium piatich inštitúcií, z ktorých sú štyri zo zahraničia – Nemecka, Talianska a Španielska, ide o špičkové univerzity a výskumné ústavy. Každý študent a zamestnanec centra musí počas siedmich rokov stráviť dva roky na partnerských inštitúciách v rámci konzorcia. Získaných 15 miliónov eur slúži na vytvorenie pracovných miest, prostredia, spoločných študijných programov, vzdelávanie doktorandov, stanovenie výskumných plánov. K 15 miliónom treba pripočítať aj desať miliónovú investíciu štátu do výskumnej infraštruktúry, ktorej modernizáciu očakávame na konci tohto roka. Od roku 2013 sme do modernizácie výskumnej infraštruktúry univerzity investovali najmä z grantov Európskej únie viac ako 15 miliónov eur. Tým, že sme ju skvalitnili, dnes dokážeme byť vo výskume konkurencieschopní.

Aké ďalšie projekty čakajú univerzitu v najbližších rokoch?

– Chceme pracovať s nadanými a talentovanými študentmi, podporovať ich a rozvíjať ich nadanie a talent. Pokiaľ majú navyše ambíciu zapájať sa do rôznych domácich alebo zahraničných súťaží, vytvárať im prostredie, aby sa do nich mohli plnohodnotne zapojiť. Je pravdou, že študenti najmä technicky orientovaných fakúlt uspeli vo viacerých súťažiach zameraných na technologické inovácie, či už to bolo terénne pásové mini-vozidlo s elektrickým pohonom, alebo ďalšie technologické inovácie. V roku 2014 sme získali ocenenie Študentská osobnosť roka, viacerí študenti spracovali rôzne dizajnové návrhy pre automobilky a uspeli. V posledných rokoch sme dokázali sami sebe, odbornej verejnosti a teraz to chceme dokázať aj širokej verejnosti, že univerzita dosahuje špičkové výsledky.

S akými prekážkami sa stretáva univerzita?

– S podobnými ako firmy. Napríklad demografickým poklesom, odchodom uchádzačov o vysokoškolské štúdium do zahraničia. Ale treba sa s tým popasovať a ako firmy dnes lákajú pracovnú silu zo zahraničia, aj my sme sa otvorili a internacionalizujeme štúdium, chceme sa otvoriť uchádzačom zo zahraničia, či už Srbska, Macedónska, Ukrajiny, Ruskej federácie. Viaceré študijné programy dnes máme akreditované v anglickom jazyku, aby sme ponúkli ucelené štúdium v angličtine pre zahraničných uchádzačov. Zúčastňujeme sa aj viacerých výstav a veľtrhov, kde chceme univerzitu predstaviť a povedať, že vzdeláva ľudí pre trh práce. V zahraničí chceme ukázať, že Trenčín je nádherné mesto, v ktorom ľudia môžu nielen študovať, ale tu aj pracovať a žiť.

V Trenčianskom kraji je bez práce rekordne nízky počet ľudí, firmy však určité profesie potrebujú urgentne obsadiť odborníkmi, aj z radov absolventov. Jestvuje zámer spolupráce medzi univerzitou a regionálnymi zamestnávateľmi?

– Máme v úmysle vytvoriť spoločné konzorcium univerzity a firiem pôsobiacich v meste. V rámci neho chceme pripraviť spoločné profesijne orientované bakalárske študijné programy, ktoré by vychovali absolventov pre potreby zamestnávateľov. Uvedomujeme si problém s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily na úrovni stredných odborných škôl alebo vysokého školstva, tento problém tu je a vzájomnou úzkou spoluprácou vieme zmenšiť medzeru, ktorá na trhu práce existuje.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 421
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 109
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 171
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 774
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 445
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 148
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 895
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 209
  1. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  2. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  3. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  4. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  5. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  6. Tomas Hlavaty: Cirkev v službách, nepokoj a jednota.
  7. Michal Fizer: Ponad Košice v legendárnej Cessne 172
  8. Martin Krištofiak: Porušuje Ministerstvo zákon ak sprístupňuje rodné čísla?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 048
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 030
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 087
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 044
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 578
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 233
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 855
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 525
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  2. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  3. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  4. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  5. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  6. Tomas Hlavaty: Cirkev v službách, nepokoj a jednota.
  7. Michal Fizer: Ponad Košice v legendárnej Cessne 172
  8. Martin Krištofiak: Porušuje Ministerstvo zákon ak sprístupňuje rodné čísla?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 048
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 030
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 087
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 044
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 578
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 233
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 855
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 525
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu