Hrad prebudoval Stibor zo Stiboríc na honosné sídlo

Hrad, týčiaci sa na vysokom brale, nedobyli ani Tatári. Jeden zo strážnych hradov na Považí sa teší čoraz väčšiemu záujmu turistov.

Hrad Beckov.Hrad Beckov. (Zdroj: ĽUBOŠ BALAŽOVIČ)

BECKOV. Beckovský hrad, stojaci na 60 metrov vysokom vápencovom brale, je zrúcaninou od roku 1729, kedy vyhorel.

S väčšou obnovou začali 250 rokov po požiari, v 70. rokoch minulého storočia. Po archeologickom výskume ukončili prvé väčšie práce v roku 1979.

Menšie, najmä údržbové, na hrade realizovala obec, ktorá je aj jeho vlastníkom. Rozsiahlejšia rekonštrukcia začala pred desiatimi rokmi, využili pri nej peniaze z regionálneho operačného programu.

Hrad Beckov, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, čakajú v tomto roku viaceré investície, jednou z nich bude definitívne uzatvorenie priestoru hradnej kaplnky z východnej a západnej strany.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stibor prebudoval hrad na honosné rodinné sídlo

Prvú písomnú zmienku o hrade pod názvom Castrum Blundix (Hrad Bludište) objavili v liste nitrianskeho župana Tomáša z roku 1208, kamenný hrad postavili pravdepodobne v 13. storočí a mal slúžiť na obranu severozápadných hraníc Uhorského kráľovstva.

Prečítajte si tiež: Na hrad Beckov vybudujú novú príjazdovú cestu Čítajte 

Dobrú schopnosť obrany proti nepriateľom dokazuje fakt, že ho nedobyli ani Tatári počas ich vpádu do Uhorska v roku 1241.

Hrad v minulosti vlastnili uhorskí králi, koncom 13. storočia ho do svojich rúk získal Matúš Čák Trenčiansky.

Ten sa postaral o vylepšenie hradného opevnenia a prebudoval ho na svoju rezidenciu. Počas panstva „pána Váhu a Tatier“ sa Beckov stal významným centrom obchodu a remesiel.

Z hľadiska rozvoja hradu začalo najvýznamnejšie obdobie rokom 1388, keď ho uhorský kráľ Žigmund Luxemburský daroval za verné služby šľachticovi poľského pôvodu Stiborovi zo Stiboríc. Ten bol jedným z najvplyvnejších poradcov kráľa a na území Slovenska mu patrilo asi 20 hradov.

SkryťVypnúť reklamu

Hrad v Beckove prebudoval na honosné rodinné sídlo v gotickom štýle s novovybudovanými reprezentatívnymi hradnými objektmi vrátane kaplnky s bohatou maliarskou a architektonickou výzdobou.

V novodobej histórií hradu vynovili priestor dolného nádvoria, vznikli muzeálne objekty, ktoré v súčasnosti využívajú ako expozičné priestory, sociálne zariadenia a zázemie pre zamestnancov.

Vynovili taktiež priestor pokladne, prvej vyhliadkovej veže a postavili aj pódium, ktoré slúži počas kultúrnych podujatí. V najbližších mesiacoch na hrade pripravujú viacero investícií.

Prečítajte si tiež: Novými čestnými občanmi Beckova sú manželia Dvořákoví Čítajte 

„V súčasnosti dokončujeme práce na pochôdznej ploche v donjone, teda v hlavnej veži. Tento priestor by sme mali radi k dispozícií už na Deň detí. V roku 2018 sa v tomto priestore bude nachádzať časť z výstavy ‘Draci a drakobijci,‘ výstava bude od 1. septembra.
V najbližšom období by sme mali zaskliť tri gotické okná v hradnej kaplnke, súčasťou prác v tomto priestore bude aj zasklenie rozety v západnej stene, tieto práce by mali definitívne uzavrieť priestor hradnej kaplnky z východnej a západnej strany,“ informoval výkonný riaditeľ záujmového združenia Hrad Beckov Peter Pastier.

SkryťVypnúť reklamu

V prebiehajúcej sezóne v hradných priestoroch prebehnú dva historicko-archi-tektonické výskumy. Ich cieľom bude poodhaliť históriu Západného paláca a sakristia hradnej kaplnky. Súčasne na hrade pracujú aj na drobných opravách a zmenách niektorých priestorov hradu.

„Obnovou prechádza pódium, opravou by mali prejsť aj schody smerujúce k hradnej studni a súčasne by mal pri Veľkej delovej bašte vzniknúť ohradený hospodársky dvor, ktorý nám do súčasnosti chýbal,“ poznamenal Pastier.

Oslávia udelenie práv Stiborovi zo Stiboríc

Návštevnosť hradu Beckov vníma k záveru mája za viac ako uspokojivú. V porovnaní s vlaňajškom evidujú asi 15-percentný nárast návštevnosti. Na blížiaci sa Deň detí naplánovali od 2. do 3. júna podujatie Šaso Becko deťom.

„Ide o jedno z najväčších a najatraktívnejších podujatí na hrade, ktoré má viac ako päťročnú tradíciu. Hrad ožije dobovými aktivitami a súťažami pre deti aj dospelých. Na hlavnom pódiu prebehnú rôzne rozprávky a šermiarske vystúpenia,“ informoval Peter Pastier.

Z júnových podujatí na hrade odporúča hradný biograf, v júli môžu návštevníkov zaujať Dni kováčskych majstrov. Tradičné podujatie je jedno z troch najväčších svojho druhu na Slovensku, do Beckova zavíta viac ako 25 kováčov z Čiech, Moravy a Slovenska.

Návštevníci si budú môcť spoločnými silami kuť dielo, ktoré bude prekvapením, pre ostatných sú pripravené kováčske dielne. V dňoch 21. až 22. júla pripravujú oslavy 630. výročia udelenia práv Žigmundom Luxemburským Stiborovi zo Stiboríc na hrad a okolité majetky.

‘Stiborovci na hrade‘ prinesú do Beckova sprievod na koňoch hradnej družiny, hrad ožije v duchu stredovekých aktivít a šermiarskych vystúpení.

„K dispozícií bude aj prednáška pani Dvořákovej, historičky a odborníčky na Stiborovcov a obdobie stredoveku v Uhorsku,“ dodal Peter Pastier.
Vstupné počas hlavnej sezóny od 30. apríla do 31. augusta je pre dospelých 4 eurá, pre dôchodcov, ZŤP a študentov 3 eurá, pre deti od 6 do 15 rokov v sprievode dospelého 2,50 eura, pre deti od troch do šiestich rokov v sprievode dospelého 50 centov.

Za rodinné vstupné, ktoré zahŕňa dvoch rodičov a dve deti do 15 rokov, zaplatia návštevníci 10 eur. Beckovský hrad je sprístupnený až do 30. septembra v čase od 9:00 do 18:00 hod.

Kam vyraziť v Trenčíne a okolí

Interaktívna výstava „Vo filme“ potrvá v Dubnickom kaštieli do júna.

Kam vyraziť počas najbližších dní v Trenčíne, Bánovciach nad Bebravou, Brezovej pod Bradlom, Chocholnej-Velčiciach, Dubnici nad Váhom, Novom Meste nad Váhom, Myjave, Trenčianskej Teplej a Trenčianskych Tepliciach?


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 7 419
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 880
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 114
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 5 770
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 229
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 760
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 619
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 073
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

zamestnanosť, nezamestnanosť, úrad práce

V okrese Bánovce nad Bebravou však počet ľudí bez práce značne narástol.


TASR

Na výsadbu je pripravených aj 90 krov.


TASR

Pohyboval sa po jednej z budov v Trenčíne.


Odtrhnutá elektrická prípojka zostala pod vozidlom.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu