BECKOV. Beckovský hrad, stojaci na 60 metrov vysokom vápencovom brale, je zrúcaninou od roku 1729, kedy vyhorel.
S väčšou obnovou začali 250 rokov po požiari, v 70. rokoch minulého storočia. Po archeologickom výskume ukončili prvé väčšie práce v roku 1979.
Menšie, najmä údržbové, na hrade realizovala obec, ktorá je aj jeho vlastníkom. Rozsiahlejšia rekonštrukcia začala pred desiatimi rokmi, využili pri nej peniaze z regionálneho operačného programu.
Hrad Beckov, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, čakajú v tomto roku viaceré investície, jednou z nich bude definitívne uzatvorenie priestoru hradnej kaplnky z východnej a západnej strany.
Stibor prebudoval hrad na honosné rodinné sídlo
Prvú písomnú zmienku o hrade pod názvom Castrum Blundix (Hrad Bludište) objavili v liste nitrianskeho župana Tomáša z roku 1208, kamenný hrad postavili pravdepodobne v 13. storočí a mal slúžiť na obranu severozápadných hraníc Uhorského kráľovstva.

Dobrú schopnosť obrany proti nepriateľom dokazuje fakt, že ho nedobyli ani Tatári počas ich vpádu do Uhorska v roku 1241.
Hrad v minulosti vlastnili uhorskí králi, koncom 13. storočia ho do svojich rúk získal Matúš Čák Trenčiansky.
Ten sa postaral o vylepšenie hradného opevnenia a prebudoval ho na svoju rezidenciu. Počas panstva „pána Váhu a Tatier“ sa Beckov stal významným centrom obchodu a remesiel.
Z hľadiska rozvoja hradu začalo najvýznamnejšie obdobie rokom 1388, keď ho uhorský kráľ Žigmund Luxemburský daroval za verné služby šľachticovi poľského pôvodu Stiborovi zo Stiboríc. Ten bol jedným z najvplyvnejších poradcov kráľa a na území Slovenska mu patrilo asi 20 hradov.
Hrad v Beckove prebudoval na honosné rodinné sídlo v gotickom štýle s novovybudovanými reprezentatívnymi hradnými objektmi vrátane kaplnky s bohatou maliarskou a architektonickou výzdobou.
V novodobej histórií hradu vynovili priestor dolného nádvoria, vznikli muzeálne objekty, ktoré v súčasnosti využívajú ako expozičné priestory, sociálne zariadenia a zázemie pre zamestnancov.
Vynovili taktiež priestor pokladne, prvej vyhliadkovej veže a postavili aj pódium, ktoré slúži počas kultúrnych podujatí. V najbližších mesiacoch na hrade pripravujú viacero investícií.

„V súčasnosti dokončujeme práce na pochôdznej ploche v donjone, teda v hlavnej veži. Tento priestor by sme mali radi k dispozícií už na Deň detí. V roku 2018 sa v tomto priestore bude nachádzať časť z výstavy ‘Draci a drakobijci,‘ výstava bude od 1. septembra.
V najbližšom období by sme mali zaskliť tri gotické okná v hradnej kaplnke, súčasťou prác v tomto priestore bude aj zasklenie rozety v západnej stene, tieto práce by mali definitívne uzavrieť priestor hradnej kaplnky z východnej a západnej strany,“ informoval výkonný riaditeľ záujmového združenia Hrad Beckov Peter Pastier.
V prebiehajúcej sezóne v hradných priestoroch prebehnú dva historicko-archi-tektonické výskumy. Ich cieľom bude poodhaliť históriu Západného paláca a sakristia hradnej kaplnky. Súčasne na hrade pracujú aj na drobných opravách a zmenách niektorých priestorov hradu.
„Obnovou prechádza pódium, opravou by mali prejsť aj schody smerujúce k hradnej studni a súčasne by mal pri Veľkej delovej bašte vzniknúť ohradený hospodársky dvor, ktorý nám do súčasnosti chýbal,“ poznamenal Pastier.
Oslávia udelenie práv Stiborovi zo Stiboríc
Návštevnosť hradu Beckov vníma k záveru mája za viac ako uspokojivú. V porovnaní s vlaňajškom evidujú asi 15-percentný nárast návštevnosti. Na blížiaci sa Deň detí naplánovali od 2. do 3. júna podujatie Šaso Becko deťom.
„Ide o jedno z najväčších a najatraktívnejších podujatí na hrade, ktoré má viac ako päťročnú tradíciu. Hrad ožije dobovými aktivitami a súťažami pre deti aj dospelých. Na hlavnom pódiu prebehnú rôzne rozprávky a šermiarske vystúpenia,“ informoval Peter Pastier.
Z júnových podujatí na hrade odporúča hradný biograf, v júli môžu návštevníkov zaujať Dni kováčskych majstrov. Tradičné podujatie je jedno z troch najväčších svojho druhu na Slovensku, do Beckova zavíta viac ako 25 kováčov z Čiech, Moravy a Slovenska.
Návštevníci si budú môcť spoločnými silami kuť dielo, ktoré bude prekvapením, pre ostatných sú pripravené kováčske dielne. V dňoch 21. až 22. júla pripravujú oslavy 630. výročia udelenia práv Žigmundom Luxemburským Stiborovi zo Stiboríc na hrad a okolité majetky.
‘Stiborovci na hrade‘ prinesú do Beckova sprievod na koňoch hradnej družiny, hrad ožije v duchu stredovekých aktivít a šermiarskych vystúpení.
„K dispozícií bude aj prednáška pani Dvořákovej, historičky a odborníčky na Stiborovcov a obdobie stredoveku v Uhorsku,“ dodal Peter Pastier.
Vstupné počas hlavnej sezóny od 30. apríla do 31. augusta je pre dospelých 4 eurá, pre dôchodcov, ZŤP a študentov 3 eurá, pre deti od 6 do 15 rokov v sprievode dospelého 2,50 eura, pre deti od troch do šiestich rokov v sprievode dospelého 50 centov.
Za rodinné vstupné, ktoré zahŕňa dvoch rodičov a dve deti do 15 rokov, zaplatia návštevníci 10 eur. Beckovský hrad je sprístupnený až do 30. septembra v čase od 9:00 do 18:00 hod.