Spoločnosť tnTEL patrí k priekopníkom v nasádzaní a implementácii viacerých technológií, ktoré nám už v dnešnej dobe pomáhajú cítiť sa ako v budúcnosti. Ponúka komplexné služby v oblasti riešenia informačno - komunikačných technológií a bezpečnostno - informačných technológií.
Jednou z oblastí, v ktorej sú v rámci Slovenska špičkoví je letecké snímkovanie s pomocou dronov. tnTEL patrí k málo firmám, ktoré dokázali zvládnuť byrokratickú mašinériu povolení a súhlasov a už viac ako päť rokov s dronmi lietajú, fotografujú a natáčajú videá.
O tom, ako môžu moderné technológie pomôcť mestám, firmám ale aj obyčajným ľuďom sme sa porozprávali s obchodným riaditeľom spoločnosti tnTEL - Tomášom Kútnym.
Ešte pred niekoľkými rokmi sme ani netušili, že niečo ako dron môže existovať. Dnes tu máme rôzne špeciálne drony, ktoré vidia, ktorá časť poľa je úrodná, kde uniká teplo v rozvodoch, prípadne nám dovezú poštu a podobne. Ako môžu tieto technológie pomôcť mestám, firmám?
- Pomáhajú najmä v oblasti monitorovania. Jednak bezpečnostného, ale aj monitorovania výstavby alebo čiernych skládok. Vo využití dronov je veľký potenciál v poľnohospodárstve, kde dokážu ušetriť značné objemy peňazí. Poľnohospodár sa zvyčajne dozvie, že mu škodca napadol úrodu až v momente, keď je to už neskoro. Preventívnym lietaním a monitorovaním to drony dokážu odhaliť veľmi skoro a poľnohospodár tak vie veľmi efektívne a účinne zasiahnuť. Drony sa využívajú takisto v lesníctve alebo v lesníckom hospodárstve či už opäť na monitorovanie priestoru ťažby, počítanie objemov vyťažených naskladnených alebo transportovaných množstiev dreviny a podobne.
Významný potenciál využitia je taktiež v cestovnom ruchu, marketingu a propagácii.
Ktorý projekt s dronmi bol pre vašu spoločnosť najzaujímavejší?
- Z pohľadu technického, čo sa týka samotného lietania a aj z pohľadu dôležitosti a významu, to bolo monitorovanie výstavby cestného obchvatu Bánoviec nad Bebravou. Na tomto takmer 10 kilometrovom úseku je viac ako 10 premostení. Na týždennej báze sme monitorovali každú jednu mostnú konštrukciu zo štyroch statických pozícií. Na prvý pohľad to môže vyzerať jednoducho, ale požiadavka zadávateľa bola, aby fotky boli vždy z totožných pozícií. Navyše, raz mesačne sme dodávali video report, čiže prelet nad celým úsekom. Zadávateľ tak dokázal vyhodnocovať priebežnú situáciu na stavbe. Tento projekt trval takmer 18 mesiacov. Zažili sme všetky ročné obdobia, horúčavy, sneh, projekt mal však veľký úspech.
Vo svete ale aj u nás je pomerne značný rozmach dronov. Čo všetko potrebuje človek na to, aby mohol začať lietať s dronom za účelom fotografovania? Na čo si treba dávať pozor?
- Prvá a zásadná vec, ktorú treba mať na zreteli je bezpečnosť. Naozaj môže prísť k veľmi nebezpečným situáciám. Naša spoločnosť je držiteľom všetkých licencií a oprávnení, ktoré sú zo zákona nevyhnutné na to, aby sa lietalo. Dnes vo vzduchu lietajú tisíce dronov v rámci Slovenska a len veľmi malá časť z nich má povolenie, licenciu, licencovaného pilota. Legislatíva na Slovensku je jedna z najprísnejších v rámci Európy.
V Trenčíne aj tento rok organizujete svetový pohár v pretekoch dronov. Čím je tento závod špecifický?
- Podujatie v Trenčíne je jedným z 12 pretekov v rámci Svetového pohára. Seriál tento rok navštívi 9 rôznych krajín (Indonézia, Čína, Poľsko, Južná Kórea, Portugalsko, Francúzsko, Brazília, Nemecko a Slovensko).Organizujeme tu už druhý ročník. Minulý rok sme mali premiéru, kde sme si to všetko vyskúšali, dnes máme oficiálne prihlásených 39 pilotov zo šiestich krajín. Piloti sú registrovaní v Medzinárodnej leteckej federácii, pretože aj títo pretekári musia mať licenciu. Sú združení pod medzinárodnou leteckou asociáciou. Podujatie sa uskutoční v priestoroch areálu Facility System Hub v priemyselnom parku 30. júna 2018 a všetkých vás samozrejme srdečne pozývame.
Ako budú samotné preteky vyzerať?
- Súťaží sa na čas a na presnosť. Je vytýčená trasa, ktorá je vopred schválená dopravným úradom a pretekári majú za úlohu presne ju preletieť v čo najrýchlejšom čase. Súčasťou tohto podujatia bude paralelne aj technologický deň, v rámci ktorého predstavíme širokej verejnosti moderné technológie, ktoré sú víziu budúcnosti. Budú k dispozícii elektromobily, segway, 3D tlačiarne ale aj robotické pracoviská. Návštevníci si budú môcť pozrieť a aj si na vlastnej koži vyskúšať nové moderné technológie.
Populácia na Slovensku starne, štatistici minulý rok vydali správu, že práve Trenčiansky kraj je najstarším v rámci krajiny, už štvrtý rok po sebe máme najvyšší podiel obyvateľov v poproduktívnom veku. S tým súvisí aj váš druhý projekt – núdzové tlačidlo.
- Núdzovému tlačidlu sa venujeme už viac ako sedem rokov. Môžeme ho rozdeliť do viacerých oblastí. Prvá, ktorá má veľký súvis s mestami a obcami je udržanie seniora v domácom prostredí. Tento koncept je bežný v Rakúsku, Nemecku, v škandinávskych krajinách aj v krajinách južnej Európy.
Veľmi zjednodušene - ten princíp je, aby sme nemuseli presúvať seniora z jeho domáceho prostredia, kde to pozná, kde sa cíti komfortne v momente, keď ho nevieme mať 24 hodín denne pod kontrolou, do domovov dôchodcov, do domova sociálnych služieb, opatrovateľských služieb.
Nechajme ho doma a dajme mu možnosť skontaktovať sa 24 hodín denne, 7 dní v týždni s profesionálnym call centrom, kde je školený personál, ktorý ho pozná. Mesto alebo obec dá call centru relevantné informácie o seniorovi a špeciálne školený personál call centra dokáže zareagovať a vyriešiť akúkoľvek situáciu. Či už sa jedná o potrebu seniora porozprávať sa s niekým alebo o situáciu, kedy má zdravotný problém.
Demografický vývoj je neúprosný. Domovy dôchodcov a opatrovateľských služieb, ktoré sú v pôsobnosti štátu, sú preplnené, čakacie doby sú rok, niekde aj dlhšie. Naopak súkromné zariadenia tohto typu sú prázdne, pretože finančný model s príspevkom štátu je taký, že senior nedokáže zvládnuť neúmernú finančnú záťaž. Práve núdzové tlačidlo je riešenie, ktoré sa naprieč celou Európou uplatňuje.
Núdzové tlačidlo možno využiť aj firmy, výrobné podniky. Akým spôsobom?
- Sme hrdí na to, že napr. vo Volkswagene máme 12 autonómnych systémov, ktoré monitorujú linky podľa požiadaviek zákazníka. Minútový výpadok na takejto linke stojí zákazníka rádovo do niekoľko desiatok tisíc eur. Ponúkli sme im riešenie. Akýkoľvek alarm alebo anomália, ktorá vznikne na linke, ak došiel materiál na vstupe alebo vznikol technologicky problém, či treba mechanika alebo elektrotechnika, vieme prijať a vieme ho okamžite poslať konkrétnemu človeku. Klientom eliminujeme časové a s tým súvisiace ekonomické straty.
V prípade požiadavky zákazníka sme schopní zabezpečiť zákonom stanovenú požiadavku na monitorovanie osamote pracujúcich zamestnancov. Tu už dochádza ku kombinácii využitia systému na ochranu zdravia zamestnancov a zároveň na monitorovanie technologického procesu.
Teší nás, že stále viac zákazníkov v tejto oblasti prichádza práve z odvetvia priemyselnej výroby. Vo výrobnej sfére vidíme obrovský potenciál využitia.