Ste trénerom dorastu Trenčína. Na svetový šampionát ste z Dukly zobrali piatich kmeňových hráčov a dvoch, ktorí boli na hosťovaní. Je náročné nominovať vlastných zverencov?
- Je to špeciálnejšie. Niektorí sa na nomináciu pozerajú cez prsty, iní by v nej radšej videli ešte viac Trenčanov, pretože za posledné roky zbierame medaily. Celkový výber nie je iba na mne. V realizačnom tíme figuruje šesť ľudí, ktorí do problematiky majú čo povedať. Vždy sa nájde päť či šesť chlapcov, ktorí sa do záverečnej nominácie nedostali a cítia krivdu.
Výraznou posilou bola pre Duklu dvojica mladíkov zo Spišskej Novej Vsi. Angažovali ste Alexandra Zekuciu a Róberta Džugana, aby ste ich mali pod dohľadom dlhodobejšie?
- Oboch poznám už niekoľko rokov. Približne viem, akú majú výkonnosť. Nie sú to hráči, ktorí zažiaria na jednom turnaji. Dlhodobo patrili k základným kameňom mladších reprezentácii. V Trenčíne mali zaručenú dlhšiu sezónu. Videl som v nich potenciál zlepšenia.

Sledovali ste hráčov v zahraničí?
- Musel som mať o nich prehľad. S mnohými som bol v kontakte. Pravidelne som sa ich pýtal, ako sa im darí, alebo keď nenastúpili, či nemajú zdravotné problémy. Informácie som získaval aj cez skautov a trénerov v kluboch.
Vo výbornom svetle sa na majstrovstvách sveta predviedol Maxim Čajkovič. Na šampionáte môže nastúpiť aj o rok. Očakávali ste, že by mohol bodovo zažiariť?
- Celá päťka zahrala fantastický turnaj. Skončili vo výrazne plusových číslach. On bol tmelom útoku. Výborne sa zhostil streleckej úlohy.
Na reprezentačných akciách sme ho sledovali počas celej sezóny. Na začiatku sa mu darilo. Následné dve akcie mu však nevyšli. Napokon sme Maximovi dali dôveru a on sa nám odvďačil.
Maxim Čajkovič je produktom odídencov zo Slovana Bratislava. Sú chlapci z HK Svište iní ako ostatní?
- Zo Svišťov som sa stretol iba s ním. V klube hral vo veku štvrtej a piatej hokejovej triedy. Ťažko povedať, či práve toto bolo obdobie, ktoré z neho urobilo hokejistu.
V úvodnom stretnutí na svetovom šampionáte ste poriadne potrápili Fínsko. Čo chýbalo k lepšiemu výsledku?
- Vedeli sme dobre čo nás čaká. Prvá tretina bola náročná a začiatok priniesol veľký tlak súpera. Inkasovali sme síce dva góly, ale ešte sme sa dokázali vrátiť do zápasu. Po vyrovnaní sme boli lepším mužstvom. Mali sme šance, no zbytočný faul štyridsať sekúnd pred koncom druhej tretiny priniesol tretí gól v našej sieti. V záverečnej časti hry sme súpera prestrieľali. Napriek dobrým šanciam sme sa už strelecky nepresadili. S výkonom som bol spokojný. Mrzela strata bodov, ale vedeli sme, že šampionát sa iba začína.
Má pre súčasných mladíkov zápas s Českom nádych derby?
- Nepociťujú ho a ani ja na striedačke som ho nevnímal. Za posledné roky sme Čechov ani raz neporazili. Dokonca sme od nich párkrát dostali výprask. Na poslednom turnaji sme s nimi dlho držali nerozhodný stav a napokon sme pár sekúnd pred koncom inkasovali. Mali sme im čo vracať.
Na majstrovstvá sveta prišli s kvalitným kádrom, čo neskôr potvrdili postupom do semifinále. My sme zahrali dobre proti Fínom a verili sme si aj na západných susedov. Vyšli nám presilovky a skvele sme blokovali strely súpera. Po stretnutí sme robili rozbor na videu. Dokázali sme vytečovať tridsať striel. Chlapci bojovali a veľmi túžili zvíťaziť.

Je český mládežnícky hokej výrazne lepší od nášho?
- Určite sú pred Slovenskom. My máme na špičkovej úrovni šesť až osem klubov. Oni možno dvadsať. Môžu vyberať z väčšieho množstva hráčov. Základňa v Česku tvorí približne stotisíc registrovaných hráčov. U nás môžeme hovoriť o ôsmich tisíckach. To sa musí odraziť na kvalite.
Bola pred svetovým šampionátom prvoradou úlohou záchrana?
- Keď som preberal osemnástku, zakázal som rozprávať o záchrane. Vždy sme sa bavili o postupe do štvrťfinále. Možnosť bojov o záchranu sme absolútne vytesnili z hlavu. Vedeli sme, že okrem Francúzska máme v skupine troch mimoriadne silných súperov. Proti každému z nich sme dokázali aj vďaka nastaveniu v hlave podať výborné výkony.
Štvrťfinále prinieslo vysokú prehru so Švédskom. Nabádali ste svojich zverencov, aby si zápas v prvom rade užili bez zbytočných stresov?
- Veľmi sme túžili byť úspešní. Slovenská osemnástka už dlhé roky nepostúpila do semifinále veľkého turnaja. Odhliadnuc od výsledku sme hrali dobre. Dokázali sme plynule prechádzať z obrany cez stredné pásmo do útoku. V tomto smere sme odohrali najlepší zápas na turnaji, ale nedokázali sme sa strelecky presadiť. Ani súpera sme nepúšťali do vyložených šancí ako napríklad v súboji s Ruskom.
Rozhodujúcim sa stal záver druhej tretiny, kedy sme inkasovali štvrtý gól.
Ktorí hráči šancu majú reálnu šancu uspieť na drafte?
- To je ťažká otázka. Ako tréner sa na konkrétneho chlapca pozerám z pohľadu, aký prínos môže mať pre mužstvo. Skauti sledujú a premýšľajú o tom, kde môže byť daný hráč o dva či tri roky, kam sa dokáže posunúť, kde sú jeho rezervy a či sa dá na nich popracovať.
Očakávam záujem o chlapcov, ktorí boli bodovo produktívni. Zaujali aj tí, ktorí ešte na svetovom šampionáte do osemnásť rokov môžu hrať aj v nasledujúcom roku (Čajkovič, Kňažko).
V žiadnom stretnutí vaši zverenci herným prejavom nesklamali. Boli ste v tomto smere spokojní?
- Mali sme veľmi dobrý prejav. Chlapci hrali na maxime svoje možností. Úspešným vystúpením by sme mohli majstrovstvá sveta nazvať v prípade postupu medzi najlepšiu štvorku.
Aký dojem ste mali z pôsobenia seniorov na majstrovstvách sveta v Dánsku?
- Viem si predstaviť, aké to majú náročné a nezávidím im. Fanúšikovia sú nespokojní, pretože nepostúpili medzi najlepšiu osmičku. Predviedli veľmi dobrý hokej proti Čechom. Na víťazstvo im chýbali sekundy. V zápase proti Švajčiarom, v ktorom potrebovali byť najsilnejší, vyhoreli. Nebyť spomínaného duelu by mali úspešný šampionát.
Žijú Slováci stále v bubline úspešnej hokejovej republiky zo začiatku milénia?