NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Spoľahli by ste sa v cudzom meste na čas, ktorý vám ponúkajú obrovské mestské hodiny alebo hodiny na kostolných vežiach? My sme pre vás pripravili test presnosti hodín v centre Nového Mesta nad Váhom.
V rovnaký deň sme skontrolovali čas na oficiálnych hodinách na námestí a v jeho blízkom okolí.
Okrem toho sme prenikli aj do histórie hodín na oboch kostoloch v centre mesta či mestských hodín, ktoré i na námestí nainštalovali až po jeho rekonštrukcii.
Udržať presný čas na obrovských hodinových velikánoch je skutočne zložité.
Jediné hodiny, ktoré išli na „chlp“ presne
Najpresnejšie boli vežové hodiny v rímskokatolíckom Kostole Narodenia Panny Márie v centre mesta. Hodiny niekoľko rokov nefungovali, mladý kaplán Lukáš Blažo im prinavrátil život.
„Hodiny boli problémové. Nešli približne päť rokov. Boli chybné a mali pokazené prevody, dnes sú v perfektnom stave. Opravoval som koncom februára prevodník. Samotná oprava trvala dva dni,“ povedal Lukáš Blažo.

O hodiny sa stará naďalej. Dvakrát do týždňa vychádza po schodoch do vysokej veže a udržuje ich v optimálnom stave. Okrem nastavenia času ich treba pravidelne čistiť a súčiastky a spoje dôkladne premazať a naolejovať.
„Vyrastal som na dedine a už ako chlapec som sa snažil naučiť mnohým mechanickým zručnostiam. Som rád, že sa mi podarilo dať hodiny do poriadku,“ prezradil kaplán, ktorý do Nového Mesta nad Váhom prišiel z farnosti Horné Orešany.
V minulom storočí sa odtrhlo kyvadlo
Podľa pamiatkarov pochádzajú hodiny vo veži rímskokatolíckeho kostola z obdobia rokov 1944 – 1952.
„Žiaľ, nepodarilo sa nám zistiť, kto ich vyrobil. Dokonca ani na hodinách o tom nie je zmienka,“ pokračoval Blažo. Veľké problémy prekonali v 90. rokoch. Odtrhlo sa kyvadlo a menili záves kyvadla.
Presnosť času veľmi závisí od veľkých teplotných výkyvov vzduchu.
„Tým, že sa mení teplota vo veži, mení sa aj veľkosť súčiastok. Hoci nepatrne, ale má to veľký vplyv na presnosť. Veď nedávno bolo vo veži päť stupňov, teraz je tam omnoho vyššia teplota,“ vysvetlil kaplán.

Rekordný výpadok mali v minulom storočí. V jednom období nefungovali takmer desať rokov. „Teraz sa výrazne mení teplota vzduchu. Presný čas bude treba nastaviť omnoho častejšie.“ Samotný hodinový mechanizmus je umiestnený desať metrov pod ciferníkmi hodín. Torzná tyč prenáša otáčavú energiu do prevodníka, ktorý je na úrovni hodinových ciferníkov.
Zvony vo veži zároveň signalizujú aj čas. Zvon sv. Vendelína označuje jedným úderom štvrťhodinu, dvoma údermi polhodinu, troma údermi trištvrtehodinu a štyrmi údermi celú hodinu.
Zároveň Zvon sv. Vendelína so Zvonom sv. Jozefa súčasnými údermi oznamujú počet celých hodín.
Hodiny nainštalovali v októbri 1932
Spoľahnúť sa dá aj na čas, ktorý ukazuje štvorica veľkých ciferníkov na veži evanjelického kostola na Komenského ulici vedľa námestia.
V čase nášho testu boli hodiny mierne rýchlejšie ako skutočný čas, išli o desať minút napred.
„Väčšie problémy s hodinami nemáme. Dlhé roky sa o ne staral pán Tadlánek. Pokým žil a vládal, pravidelne prichádzal každú sobotu, hodiny mazal a nastavoval zároveň presný čas. Aj vďaka jeho dlhoročnej starostlivosti sú v dobrom stave dodnes,“ povedal evanjelický farár Ľubomír Ďuračka.
Hodiny na evanjelickej veži v Novom Meste nad Váhom nainštalovali v období, keď pristavili vežu k chrámu.

Postavili a posvätili ju 30. októbra 1932, samotný chrám posvätili už v roku 1784.
„Po smrti pána Tadlánka sa o opravy hodín a ich mazanie stará Milan Trúsik. Minimálne raz týždenne ich chodí nastavovať,“ povedal Ďuračka.
Hodiny, ktorých hnací mechanizmus sa nachádza vysoko vo veži, zhotovila Továrna na hodiny L. Hainz, ktorá pred druhou svetovou vojnou pôsobila na Staromestskom námestí v Prahe.
Kompletná rekonštrukcia
Technické služby mesta (TSM) Nové Mesto nad Váhom spravujú v centre mesta trojicu hodinových vežičiek s dvanástimi ciferníkmi. Tie sú na Námestí slobody, Haškovej ulici a Ulici Československej armády. Na každej z hodinových veží sú štyri ciferníky, každý má svoj vlastný elektrický pohon. Práve to spôsobuje kuriózne situácie.
Pokiaľ trojica ciferníkov na Haškovej ulici ukazovala takmer presný čas, na poslednom z ciferníkov na tej istej hodinovej vežičke „utekali“ ručičky o štyri hodiny dopredu.
„Tieto hodiny nainštalovali v roku 2004. Technológia je už zastaraná a bude ich treba kompletne obnoviť,“ povedal riaditeľ TSM Anton Veselka. Počas rekonštrukcie námestia a priľahlých ulíc na začiatku tohto storočia využili situáciu odkrytej dlažby a nainštalovali elektrické prívody do trojice veží s dvanástimi ciferníkmi mestských hodín.
HODINÁM NA VEŽI ĽUDIA NEVERIA
Návštevníci centra Nového Mesta nad Váhom sa na čas na hodinách na oboch kostoloch či mestských hodinách vôbec nespoliehajú. Veria vlastným hodinkám a mobilnému času a na obrovské ciferníky sa pozrú skôr zo zaujímavosti.
Daniela Beláková, Nové Mesto nad Váhom: Bežne pri sebe nosím hodinky i mobil. Ale keď chodím na vychádzku von so psom, tak aj hodinky aj mobil zostávajú doma. Nič iné mi nezostáva, ako sa večer pozrieť na niektoré z veľkých hodín. Na kontrolu času väčšinou používam hodiny priamo na Námestí slobody, kde je aj aktuálna teplota vzduchu. Ale párkrát sa už stalo, že hodiny vôbec nešli.
Jana Zollerová, Nové Mesto nad Váhom: Podľa mestských hodín sa riadim len orientačne. Nie som si istá, či ukazujú presný čas. Tie na námestí idú asi o desať minút dopredu. Hodiny na veži katolíckeho kostola vnímam len ako súčasť historickej stavby. Ak chcem vedieť presný čas, pozriem sa pre istotu vždy na mobil.
Monika Šupatíková, Bzince pod Javorinou: Na hodiny v centre mesta sa už nespolieham. Pre tie, ktoré sú na Ulici Československej armády, som zmeškala autobus. Vyšla som z obchodu, pozrela na veľké hodiny a vbehla ešte do ďalšieho obchodu, s tým, že mám chvíľku času. Nechcelo sa mi pozerať na mobil. Prišla som potom na zastávku, kde už nikto nebol. Autobus bol preč. Odvtedy dôverujem iba svojim hodinkám.
Ľuboš Tupý, Nové Mesto nad Váhom: Podľa hodín na vežiach katolíckeho a evanjelického kostola sa neriadim vôbec. Verím iba hodinám, ktoré sú na Námestí slobody a je tu aj aktuálny dátum a teplota. Celkovo sa spolieham iba na čas, ktorý mi ukazuje mobil. Čas na kostolných vežiach oboch kostolov sledujem skôr zo zaujímavosti a porovnávam ho s presným časom, či majú hodiny nastavené správne. Pamätám si, že hodiny na katolíckom kostole roky nefungovali.
Zuzana Kyselicová, Trenčianske Mitice: Mestskými ani kostolnými hodinami sa neriadim, pretože nemám istotu, či idú správne. Takéto hodiny si ani príliš nevšímam. Ani na Slovensku, ani v zahraničí. Na kostoloch beriem hodiny skôr ako historickú zaujímavosť, súčasť pamiatok. Vo viacerých iných mestách sú už inštalované nové elektronické hodiny, tie sú podľa mňa dôveryhodnejšie. Ale aj tak jedinú časovú istotu nájdem na svojich hodinkách alebo v mobile.⋌
Na námestí sú hodiny od roku 2002, na Ulici Československej armády pribudli o tri roky neskôr. Práve jeden z ciferníkov na tejto ulici ukazoval rekordne nepresný čas. O pol piatej poobede bolo na jednom z ciferníkov už takmer desať hodín. Štvorica ciferníkov na námestí ukazovala čas v predstihu o desať minút.
„Súčasťou hodinovej veže na námestí je aj digitálny ukazovateľ času a aktuálneho dátumu. Teplomer je na severnej strane. Našťastie, od inštalácie neboli nikdy poškodené,“ povedal Veselka.
Podľa jeho slov je mechanizmus na tomto type hodín často poruchový, servis je preto na pravidelnom programe. „Inštaláciu ďalších hodín neplánujeme,“ dodal Veselka.
Desať z dvanástich ciferníkov mestských hodín ukazovalo čas s odchýlkou od troch do desať minút. Dvojica ciferníkov však úplne zlyhala. Jedny išli o takmer päť hodín v predstihu, druhé predbiehali o rovné štyri hodiny.
Opravuje hodiny v kostoloch
Čachtičan Miloš Juriga sa do kostolných veží s hodinovými strojmi chodí „túlať“ pravidelne. Viaceré z takýchto hodín už v minulosti opravil. Hodinové mechanizmy pozná z viacerých kostolov v našom regióne.
„Poruchovosť hodín v kostolných vežiach je prirodzená. Prichádza s ich vysokým vekom. Keď som pred 26 rokmi opravil hodiny v kostole v Čachticiach, boli doslova obodraté. Často nepomôže ani starostlivé mazanie. Ozubené kolieska sa postupne zoderú o veľkú časť, niekedy aj o jednu tretinu,“ uviedol Juriga, ktorý sa o hodiny v Čachticiach stará takmer tri desaťročia.
Najväčšie z ozubených koliesok v kostolných hodinách dosahujú desiatky centimetrov, najmenšie dva centimetre. Najviac sa zodierajú práve najmenšie ozubené kolieska, pretože rotujú rýchlejšie.
„Odkedy som opravil hodiny v Čachticiach, tak ich chodím každý deň natiahnuť. Sú tam závažia na oceľových lanách. Hodiny naťahujem s veľkou kľukou. O takéto stroje sa treba naozaj pravidelne starať,“ dodal Juriga, ktorý opravil aj hodiny v kostole v Podolí.