TRENČÍN. V priestoroch Katovho domu sprístupnilo Trenčianske múzeum v stredu 2. mája novú expozíciu s názvom Majster spravodlivosti a Remeslá a cechy.
V najstaršom dome v meste uvidia návštevníci vôbec po prvýkrát originály popravných zaoblených mečov i truhlicu s vyobrazením cností a nerestí.
Náklady vrátane vybudovania novej expozície vyšli múzeum asi na 15-tisíc eur, k ‘Majstrovi spravodlivosti‘ do roka pribudne na vyššom poschodí Katovho domu expozícia venovaná cechom a remeslám.
Funkcia mestského kata sa dedila
Autorom novej expozície je historik Trenčianskeho múzea Vladimír Pinďák. K obmene expozície došlo podľa jeho slov po 14 rokoch, za najhodnotnejšie exponáty považuje originálne popravné meče a truhlicu magistrátu mesta Trenčín s latinskými nápismi a vyobrazením cností a nerestí.

„Popravné meče majú nemecké nápisy, ktoré hovoria o tom, aby meč konal spravodlivo a nikoho sa nebál. Na druhej strane bol nápis – kto čestne žil, čestne zomrie,“ prezradil historik. Výnimočnosť mečov spočíva aj v tom, že sú oproti iným mečom zaoblené, v Trenčíne ich mestskí kati využívali od 15. do minimálne druhej polovice 18. storočia.
Neskôr funkcia kata zanikla, magistrát jeho služby nepotreboval, čomu prispelo aj zrušenie trestu smrti. Funkcia mestského kata sa podľa Pinďáka dedila z otca na syna.