
BizLink Technology vyrába elektrické prípojné šnúry a káblové zväzky pre spotrebný priemysel. Mnohí majú doma ich produkt napríklad vo vysávači, kávovare, v niektorých zariadeniach bielej techniky a podobne. Viac prezradil v rozhovore manažér závodu a prevádzkový riaditeľ Business Unit Electrical Appliances VLADIMÍR HUŤAN.
Čo ešte vyrábate vo vašom závode okrem spomínaných komodít?
- Veľkou časťou výroby sú aj sieťové šnúry a zväzky do profesionálneho ručného náradia. Venujeme sa tiež sofistikovanejším, systémovým (modulovým) výrobkom, kde už montujeme komplexnejšiu časť výrobku, no vždy je jeho súčasťou elektrický kábel alebo zväzok viacerých vodičov.
Mená našich zákazníkov sú určite známe, ide o časom preverené značky Braun, BSH, Bosch, Grundfos, Electrolux, Miele, Makita, Panasonic, Samsung, Vorwerk, Dyson a veľa iných.
Mohli by ste stručne priblížiť históriu vašej spoločnosti a jej miesto na trhu?
- Spoločnosť BizLink Technology (Slovakia), s. r. o., vznikla ešte v roku 1992 pod menom LEONI Slowakia. Po úspešnom 25-ročnom pôsobení sme sa akvizíciou v roku 2017 stali súčasťou holdingu BizLink Technology, a to spolu s dcérskou spoločnosťou v Srbsku a ďalšími dvomi výrobnými závodmi v Číne, ktoré spadajú pod nemeckú centrálu jednej Electrical Appliances Business Unit.
Znamená to teda, že máme podobné produkty a technológie. Prechod pod krídla BizLinku, ktorý je nám blízky svojím výrobným programom, sa odráža vo väčších možnostiach investovania a rozvoji našich závodov. Pre BizLink Technology, americko-taiwanský holding, sme sa stali európskou výrobnou základňou, ktorú doteraz nemali. Ešte podstatnejšie je, že na Slovensku poskytujeme silné know-how v oblasti rozvoja materiálov a produktov aj pre vyššie spomenuté sesterské závody. Dlhé roky máme na Slovensku úsek výskumu a vývoja, ktorý pracuje pre všetky závody Business Unit-u a tiež vlastný vývoj produktov.

Dokážeme realizovať požiadavky zákazníka od jednoduchých projektov, ako sú štandardné elektrické prípojné káble, až po návrh káblových zväzkov od prvotného dizajnu až po sériovú výrobu. Súčasťou slovenského výrobného závodu je tiež nákup priameho a nepriameho výrobného materiálu, takzvaný strategický nákup, ktorý sa špecializuje na nákup komodít, akými sú pre nás PVC, meď, plastové výlisky a podobne.
Na Slovensku máte výrobu umiestnenú v Trenčianskej Teplej - Dobrej a v prevádzke Trenčianske Bohuslavice. V čom je jej ťažisko?
- Výroba u nás sa začína extrúziou, teda výrobou žíl a kábla z medených drôtov. Okrem extrúzie PVC kábla sme v roku 2010 priniesli na Slovensko aj výrobu gumených vodičov, čo veľmi rozšírilo možnosť cieľového využitia našich produktov.
Z káblov a žíl montážou s ďalšími materiálmi vyrábame šnúry a zväzky. Časť výroby ešte beží na jednoúčelových strojoch, avšak väčšina výrobného programu sa realizuje na poloautomatických, resp. plne automatických linkách. Automatizovaná výroba sa u nás začala v roku 2004.
Z nášho pohľadu považujeme automatizovanú výrobu za strategický míľnik našej spoločnosti, ako aj výzvu budúcnosti pre celé Slovensko. Vyžaduje si menej pracovníkov, no na druhej strane vyššiu kvalifikáciu, viacprofesnosť a technickú zdatnosť. Operátor na stroji sa tak stáva viac technikom - mechanikom ako „robotníkom“.
Máte dcérsku spoločnosť v Srbsku. Ako je to so stabilitou spoločnosti na Slovensku?
- V našom závode na Slovensku je aj dnes umiestnených veľa činností zdieľaných so srbským závodom, ako nákup, logistika, IT, činnosti laboratória, inžiniering a iné. Srbský závod sa postupne zväčšuje, takže, samozrejme, činnosti, ktoré by mali byť priamo umiestnené vo výrobnom závode, musia byť rozvíjané priamo v Srbsku - napríklad procesný inžiniering.
No z hľadiska zachovania dlhodobo budovaného know-how a tiež potreby ekonomických synergií ostáva know-how centrum na Slovensku: napríklad vyhľadávanie a kvalifikovanie spôsobilých dodávateľov, činnosti vývoja produktov, vývoj - compounding - inovácie. Výrobne sa srbský závod orientuje na manuálne náročnejšiu výrobu.

Na Slovensku je výroba, ktorá je viac postavená na obsluhe liniek, know-how a technickej znalosti. Máme tu umiestnenú výrobu s vysokou pridanou hodnotou, a to sú spomínané extrúzne linky, automaty a poloautomaty. Tento typ výroby sa nám darí úspešne a flexibilne prevádzkovať aj vďaka vlastnej nástrojárni.
Čo je v súčasnosti vaším kľúčovým projektom?
- Strategicky sa snažíme pridanú hodnotu v našich výrobných procesoch naďalej zvyšovať. Jedným z našich aktuálnych kľúčových projektov je takzvaný compounding, teda miešanie vlastného PVC materiálu.
Otvorením tejto prevádzky na výrobu materiálu, ktoré je plánované koncom tohto roka, posúvame významne hranice našej schopnosti využiť znalosti výskumu a vývoja, ktoré na Slovensku v našom tíme máme. Prevádzka by mala kryť veľkú časť našej vlastnej spotreby PVC. Disponujeme pomerne rozsiahlym a odborným tímom v oblasti logistiky - intenzívna spolupráca so srbským závodom, ako aj strategická pozícia v rámci Európskej únie si to vyžaduje.
Ako bojujete s nedostatkom zamestnancov?
- Vieme, že najmä v našom regióne (Ilava, Trenčín) je nezamestnanosť takmer nulová. Naším cieľom preto nie je zvyšovať počet zamestnancov, ale skôr sa zamerať na stabilizáciu a rozvoj ľudských zdrojov a najmä prinášať výrobu s vysokou pridanou hodnotou, no nízkou manuálnou náročnosťou - formou už spomínanej automatizovanej výroby.
Spolupracujeme s vysokými školami pri získavaní absolventov, pri spracúvaní diplomových prác, pri praxi študentov. Vytvorili sme cielene juniorské pozície pre absolventov, no poskytujeme aj možnosť práce priamo počas štúdia, a to najmä v technických odboroch.
Máme vynikajúce skúsenosti aj na poli odbornej spolupráce pri testovaní a vývoji našich materiálov so Slovenskou technickou univerzitou, Fakultou chemickej a potravinárskej technológie, a s Trenčianskou univerzitou, Fakultou priemyselných technológií.
Ako ste na tom s duálnym vzdelávaním?
- S ohľadom na zmeny vlastníka nášho závodu sme túto tému oddialili a začíname sa jej venovať práve v tomto roku. Pracujeme teraz na projekte, teda komplexnom pláne tejto formy vzdelávania. Pre nás aj pre študenta bude vynikajúce, ak sa bude môcť od začiatku štúdia školiť na nami využívanú technológiu, na mieru šité zariadenia.
Neznamená to však, že by sme v závode doteraz študentov stredných škôl nemali, práve naopak, dlhodobo spolupracujeme aj so strednými školami a vítame záujem o prax v našej spoločnosti. Napríklad odbory ako mechanik - nastavovač či mechatronik sú tie, ktoré v rámci štúdia na strednej škole využijeme najviac.
No škála profesií v našom závode je naozaj široká. Samozrejmosťou je možnosť zamestnať sa u nás po skončení štúdia či dokončení praxe u nás.
Koľko má vaša spoločnosť zamestnancov?
- Nepovažujeme sa za veľkého zamestnávateľa, v súčasnosti máme asi 310 zamestnancov. Avšak v našej štruktúre sú naozaj rôznorodé pracovné pozície s pomerne vysokou kvalifikáciou a silno podporujeme internú rotáciu - budovanie viac profesnosti, teda presun zamestnanca na vyššiu pozíciu alebo inú odbornosť.
Naša Business Unit nedisponuje pobočkou, v ktorej by boli na jednom mieste sústredené všetky potrebné centrálne funkcie, tieto pozície alebo oddelenia sa postupne vytvárajú v závodoch, kde sa nám na to vyprofilujú experti. Za takýto príklad môžeme uviesť Head of Quotations (vedúci kalkulácií), Head of DCI (vedúci pre vývoj a inovácie), Head of IMS (vedúca integrovaných manažérskych systémov).
Aké benefity ponúkate vašim zamestnancom?
- Staráme sa o rozvoj zamestnancov vzdelávaním v oblastiach potrebných pre ich súčasnú odbornosť, ale dávame aj priestor zamestnancom na výber školení. Súčasťou našej personálnej politiky sú aj benefity, program známy pre väčšinu zamestnávateľov.
Program pre zamestnancov je široký, od benefitov využívaných každý deň, ako doprava do zamestnania, minimálny príspevok na stravovanie, príspevok na kávu, cez spoločné aktivity ako sú vianočný večierok, zabíjačka, športové a regeneračné aktivity - korčuľovanie, plaváreň, masáže.
V rámci programu pre zamestnancov sa snažíme každý rok niečo „pridať“, napríklad minulý rok sme začali so športovými súťažami pod názvom BizLink Cup, z ktorého sa, dúfam, stane tradícia.
Sme a chceme byť flexibilní, schopní sa rýchlo adaptovať na nové požiadavky rýchlo sa rozvíjajúceho trhu, pracovať efektívne a používať moderné a jednoduché nástroje vedenia firmy. Radi zdieľame skúsenosti v rámci skupiny BizLink, na druhej strane sa snažíme vyhýbať zbytočnej byrokracii. Našim zamestnancom ponúkame pracovať na rôznorodých pozíciách v medzinárodnom prostredí a budovať si odbornosť s možným postupom aj priamo z výroby.
Sme hrdí na každého zamestnanca, na jeho odbornosť a schopnosť zvládať široký rozsah výrobkov a zákazníckych požiadaviek. Tešíme sa na inšpiratívne pohľady a konštruktívne nápady každého nového kolegu.