CEMMAC v kocke
- Počet zamestnancov: 194
- Tržby: 34 mil EUR (2017)
- Sídlo: Horné Srnie
- Zameranie: výroba stavebných materiálov
- Počet prevádzok: 1 cementáreň, 2 betonárne, 1 lom
Oficiálny začiatok vzniku cementárne v Hornom Srní sa datuje v roku 1929, ale prvý slinok bol z tamojšieho vápencového lomu vypálený už v roku 1895.
Jeho zakladateľom bol taliansky podnikateľ Giovani Batista Pisetta, ktorý do roku 1914 postavil dve murované pece na výpal slinku a tri pece na výpal vápna. V roku 1992 sa Hornosrnianska cementáreň, štátny podnik, transformovala na akciovú spoločnosť CEMMAC.
Od roku 1995 je vo väčšinovom vlastníctve rakúskej rodinnej firmy Asamer, avšak pri výlučnom vedení slovenských manažérov.
CEMMAC pre ľudí
Fabrika prešla nielen výraznou modernizáciou technológie, ale aj myslenia. Martin Kebísek,
generálny riaditeľ:
„Časy, keď sa na zamestnanca pozeralo ako na prostriedok výroby, sú dávno preč. Ak sme chceli držať krok s dobou, museli sme sa zmeniť z obyčajného výrobcu na dodávateľa produktov s vyššou hodnotou pre zákazníka, teda venovať sa výskumu, skúmať
potreby zákazníkov a potenciál trhu. Začali sme investovať do zamestnancov a dbať o to, aby osobnostne rástli. A aby si boli vedomí potenciálu svojho rastu, ak budú aj oni ochotní sa ďalej posúvať a napredovať.“

Firma zmodernizovala pracovné aj oddychové priestory, vypracovala motivačný systém hodnotenia, vedie workshopy pre perspektívnych zamestnancov.
Sám Martin Kebísek je obrazom, že firma si systematicky vychováva vedúcich pracovníkov – po ukončení štúdia prešiel od oddelenia investícií viacerými pozíciami doma i v zahraničí, aby sa v roku 2012 postavil na čelo cementárne.
Ekologizácia výroby
V oblasti životného prostredia sa cementáreň posunula za posledných 20 rokov výrazne dopredu. Nielen sprísnené zákonné povinnosti, ale aj spoločenská zodpovednosť výrobcu viedli k investíciám, ktoré smerovali predovšetkým k znižovaniu TZL t.j. tuhé znečisťujúce látky, emisnej stopy CO2 a ekologizácii výroby.
CEMMAC výrazne investoval do náhrady uhlia (pozn.: paliva s veľkou emisiou CO2 pri spaľovaní) alternatívnymi palivami, pričom práve spaľovanie alternatívnych palív je krásnym príkladom symbiózy jednotlivých priemyselných odvetví.

Materiál, ktorý už jeden výrobca nedokáže využiť, vedia v cementárni zhodnotiť v peci pri teplotách nad 1 400 °C ako palivo, pričom pri spaľovaní pri takýchto vysokých teplotách dochádza k úplnej degradácii škodlivých látok.
Spoločenská zodpovednosť
Firma je jasným príkladom podnikania s chuťou pomáhať a tiež skvelou ukážkou toho, ako veľký výrobca môže nájsť spoločnú reč s obcou, ak ide o podporu obyvateľov.
Multifunkčné športové stredisko priamo v obci s možnosťou tenisu, futbalu či plážového volejbalu vzniklo práve z podpory spoločnosti a firma sa doteraz spolupodieľa na jeho financovaní. Futbalový štadión, rovnako vybudovaný za pomoci cementárne, stojí na pozemkoch cementárne.
Firma pravidelne otvára svoje brány širokej verejnosti počas dňa otvorených dverí a zamestnanci s neprehliadnuteľným nadšením vysvetľujú návštevníkom detaily výroby a pokroku za posledné roky.
V roku 2016 firma spustila projekt so školami v regióne Učíme deti vnímať architektúru, ktorého cieľom je sprostredkovať stavebníctvo deťom už v mladom veku a zároveň podporiť školy v spolupráci s firmami.
Fond CEMMAC
Prostredníctvom Fondu CEMMAC , zriadeným v roku 2015, spoločnosť systematicky podporuje hlavne vzdelávanie i kultúrne a športové aktivity detí a mládeže. Od roku 2016 bolo cez Fond spolu prerozdelených viac ako 20 000 eur.
Ako hovorí Jana Pančíková, obchodná a marketingová riaditeľka CEMMAC a správkyňa Fondu: „V minulosti sme každý rok mali množstvo žiadateľov o príspevky v rôznej výške a na rôzne účely.
Ak sme chceli pracovať systematicky a podľa jasných pravidiel pre všetkých žiadateľov, bol vznik Fondu nevyhnutnosťou. Som presvedčená, že v každom z nás je hlboko zakorenená ochota pomáhať a podporovať dobrú vec. My sme tejto ochote len dali formu.“
Vedeli ste, že...?
Cement je prírodný a zároveň ľahko recyklovateľný stavebný materiál. Slovenský cement pochádza z lokálnych surovín (vápence karpatského oblúka), zamestnáva lokálnych ľudí priamo i nepriamo (predovšetkým lokálnych dodávateľov tovarov a služieb) a po zavedení nových systémov výroby je jeho výroba podstatne ekologickejšia ako v minulosti.

Roman Valach
Pozícia: Majster ťažby a dopravy suroviny
Štúdium: Stredná priemyselná škola NMnV
Počet rokov v CEMMACu: 27
Od detstva ma ťahalo k technike, takže by sa dalo povedať, že robím to čo ma baví. V cementárni som postupne prešiel všetkými profesiami na stredisku výroby slinku.
Od obsluhy pásových dopravníkov cez mlynára surovinovej múčky až po paliča slinku na šachtových peciach (pozn. v súčasnosti nahradené modernou rotačnou pecou). Horné Srnie a CEMMAC pre mňa znamenajú veľmi veľa. Oceňujem, že sa mi dostalo uznanie za to, že všetko, čo robím, sa snažím robiť naplno. To isté očakávam aj od ostatných. Verím, že len tak dokážeme spoločne našu fabriku zlepšovať.

Zuzana Hantáková
Pozícia: vedúca laboratória
Štúdium: SPŠCH Púchov, Fakulta chemickej
a potrav. technológie
STU Bratislava
Počet rokov v CEMMACu: 9
Študovala som chémiu a chcela som si nájsť zaujímavú prácu v odbore, ktorý som vyštudovala a ktorá ma bude napĺňať, čo sa v dnešnej dobe nie každému podarí. Pred deviatimi rokmi sa mi naskytla príležitosť nastúpiť do CEMMACu a som tu dodnes. Práca je veľmi zaujímavá, mám možnosť pracovať s modernými laboratórnymi prístrojmi, s primeranou dávkou zodpovednosti za výsledky aj kolektív mojich ľudí a s možnosťou odborného rastu.

Július Kuzma
Pozícia: asistent manažéra kvality
Štúdium: VŠ chemicko-technologická Praha
Počet rokov v CEMMACu: 2
Chcel som zodpovednú prácu, v ktorej by som mohol maximálne využiť svoje vedomosti a schopnosti. V CEMMACu som ju našiel. Práca je to náročná, ale zaujímavá, človek má možnosť výraznej sebarealizácie, stále sa učí a určite sa nenudí.
Baví ma chémia, hľadanie súvislostí medzi komplexnými javmi vo výrobe a slinkom či výsledným cementom. Každý deň človek musí prijímať rozhodnutia a riešiť problémy, ktoré nie sú len otázkou vedomostí, ale aj skúseností a komunikačnej zručnosti. Mám blízky vzťah k stavebníctvu a architektúre a teší ma, keď vidím, čo všetko sa z nášho cementu vytvorilo.