NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Svet detskej fantázie a nevšedných snov ožíva v Mestskom kultúrnom stredisku vďaka rozprávkovým ilustráciám akademickej maliarky Jarmily Dicovej Ondrejkovej.
Okrem desiatok originálnych a podmanivých ilustrácií je súčasťou expozície aj množstvo rozprávkových kníh a šlabikárov, ktoré svojimi ilustráciami rodáčka z Brunoviec obohatila.
Desiatky ilustrácií a rozprávkových knižiek
Ilustrácie v knižkách Zajko Bojko, Slniečko na motúze, V rozprávkovej krajine hádaniek, Kľúč od zlatej brány, O klobúku, ktorý nechcel čarovať, Bračekovia mravčekovia, Zrkadielka a v mnohých iných vyčarili úsmev na tvárach deťom viacerých generácií.
„Zvieratká v jej knižkách sú často dominantné a personifikované, vykreslené ako hravé a milé, prirodzené súčasti detského sveta,“ povedala kurátorka výstavy Ela Porubänová.
Ilustrácie vstupujú do detskej duše, ktorú tvorivo a s láskou pretvárajú.

Úsmevný nadhľad, sviežosť a radostná atmosféra prispievajú k veľkej obľúbenosti jej publikácií.
Jarmila Dicová Ondrejková sa narodila 11. júna 1940 v Brunovciach. Stredoškolské štúdiá absolvovala v Novom Meste, vzdelávala sa u akademického maliara Juraja Kréna. V roku 1965 absolvovala Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, kde už desaťročia žije.
Okrem ilustrácií sa venuje voľnej maliarskej tvorbe, grafike a tvorbe nástenných a mozaikových diel po celom Slovensku.
„Popri detských knižkách, šlabikároch a učebniciach ilustruje aj detské časopisy, robí kreslené filmy a leporelá. Šlabikár vydávaný niekoľko desaťročí dodnes slúži malým prváčikom,“ pokračovala Porubänová.
Knižky s jej ilustráciami majú v sebe objavné čaro, ktoré uchváti malých i veľkých. Aj preto za svoju tvorbu dvakrát získala cenu vydavateľstva Mladé letá.
Prvú knihu pre deti ilustrovala v roku 1965
Jarmila Dicová Ondrejková má za sebou množstvo úspešných samostatných výstav. Jej diela očarili návštevníkov expozícií v Bratislave, Piešťanoch, Tren-číne, Brunovciach, ale aj v Nemecku či v Rakúsku.

„Prvou knižkou, ktorú som ilustrovala bol Kľúč od zlatej brány. Napísala ju Jana Šrámková a vyšla v roku 1965. To som bola ešte piatačkou na Vysokej škole výtvarných umení. Bola to prvá moja kniha pre Mladé letá,“ povedala Dicová Ondrejková, ktorá ukončila štúdium v oddelení grafiky u Vincenta Hložníka.
Jej postavy charakterizuje nezbedná povaha ilustrátorky, ktorou prekypovala už v detstve. Aj preto ňou stvárnené zvieratká rady behajú, skáču a pohybom vyjadrujú to, čo cítia a akej činnosti sa venujú.
„Rada som ilustrovala aj školské učebnice a šlabikáre, napríklad aj pre lužických Srbov. V roku 1972 som ilustrovala aj Jazykovú knihu. Jej dotlač sa robila ďalších pätnásť rokov a bol o ňu obrovský záujem.“
Ilustrátorka s nezbednou povahou
„Pri čítaní knižiek v detstve som milovala ilustrácie, ktoré menili knižku na film. Ja si dodnes spomínam na svoj prvý šlabikár. Sú to knižky, na ktoré človek nikdy nezabudne. Šlabikár ma prenášal svetom,“ povedala výtvarníčka.
Pri tvorbe ilustrácií veľmi citlivo sleduje dejové línie knižiek. Niektoré sa približujú viac k realite, iné majú rozprávkový nádych.

„Rozprávkové texty sú pre ilustrátora veľkým odľahčením, môže si vytvoriť svoje vlastné témy i kompozície. Pri ilustrovaní šlabikárov a školských učebníc som často sedávala s autormi.
Snažili sme sa spoločnými silami pripraviť ilustráciu tak, aby presne vyjadrovala zámer textu,“ dodala Dicová Ondrejková. Ilustrovanie detských kníh si zamilovala. Aj v dospelom veku v nej tvorba zanechala kus detskej a nezbednej povahy.
Výstava Čaro detskej ilustrácie potrvá do 11. mája.