NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Až stotisíc ton jemného piesku a prachu pokrylo pred pár dňami kapoty áut na území celého Slovenska.
Piesok, ktorý putoval vzduchom 2000 až 3000 kilometrov z vnútrozemia Afriky, sa v intenzívnej podobe na zem dostal vďaka dažďovým kvapkám.
Tí, ktorí auto umyli už po prvej pieskovej „spŕške“, oľutovali už na druhý deň. Prílev saharského piesku a prachu bol ešte väčší.
„Stačí k tomu vhodná poveternostná situácia. Južné prúdenie prichádza až z vnútrozemia Afriky. Prúd vzduchu, ktorý sa k nám dostal, bol veľmi silný. Zvyčajne sa tak stáva po prednej strane rozsiahlej a aj hlbokej brázdy nízkeho tlaku vzduchu, ktorá je nad západnou Európou. Dokáže vypumpovať teplý vzduch aj s prachom a posúvať ho do Európy,“ povedala meteorologička Miriam Jarošová.

Keď sa skombinuje piesková búrka na Sahare a silné juhozápadné prúdenie, skončí piesok a prach z Afriky i ďalej na severe Európy.
„Prúdenie musí byť silné, aby prach a piesok doleteli do vnútrozemskej krajiny. Tentokrát sa saharský piesok dostal až na sever do Škandinávie,“ pokračovala Jarošová.
Stotisíc ton zrniečok
Koncentrácia saharského piesku a prachu bola mimoriadne vysoká. Zo Sahary sa presunulo počas jedného dňa nad naše územie až stotisíc ton pieskových zrniečok.
Hmotnosť materiálu sa dá vyhodnotiť aj podľa družicových pozorovaní.
„Keďže bolo zároveň so silným prúdením aj množstvo vlhkosti, tak sa to vyzrážalo a spadlo na zem aj u nás. Najlepšie to bolo vidieť na autách, plastových kontajneroch na odpadky, ale aj chodníkoch.“
Prúd si treba podľa Jarošovej predstaviť ako rieku prachu, ktorá je veľmi koncentrovaná a prúdi ďaleko na sever.

Ak by koncentrácia prachových častíc nebola taká vysoká, prach by sa rozšíril po väčšej časti Európy.
„Prachové mračno sa pohybuje vo výške niekoľkých kilometrov. Kým sa mračno zo Sahary presunulo nad naše územie, ubehlo niekoľko dní. Býva to v horizonte troch až piatich dní. Koncentrácia piesku vo vzduchu, samozrejme, postupne klesá.“
Najintenzívnejší prípad
Saharský prach nad územím Slovenska nie je výnimočný. Takýchto dní býva počas roka niekoľko desiatok.
„Toto bol však jeden z najintenzívnejších prípadov za posledné tri roky. V nedeľu, pondelok a utorok bolo saharského prachu naozaj veľa. Pritom v posledných dvoch rokoch sme zaznamenali viac ako tridsať takýchto dní,“ povedal meteorológ Peter Hrabčák z gánovskej meteorologickej stanice.
Ak je počas jasného dňa tradične bledomodrá obloha sfarbená viac do biela, signalizuje to zvýšené množstvo saharského prachu.
„Za tri hodiny mohla na niektorých miestach počas zrážok spadnúť až jedna tona na kilometer štvorcový,“ povedal Hrabčák, ktorý množstvo zrniečok odhadol na základe numerických modelov.
Minulotýždňový pieskový presun nad územie Slovenska trval podľa neho necelé tri dni. Nepatril medzi najrýchlejšie prílevy saharského prachu do našich končín.
„Bola to stredná rýchlosť presunu. Prach zasiahol viaceré krajiny Európy.“
Nad naše územie sa nedostáva iba prach a piesok zo saharskej oblasti.
„Za veľmi vhodných okolností to môže byť aj prach z teplých oblastí na Ukrajine alebo z oblasti Kaspického mora. Ale je to naozaj iba vo výnimočných situáciách. Cirkulácia nad Európou je veľmi usporiadaná. Preto ak k nám príde prach, je to väčšinou zo Sahary.“
Saharský piesok doletí až do amazonských pralesov
Meteorologička Miriam Jarošová, ktorá takmer dve desiatky rokov pracovala v Slovenskom hydrometeorologickom ústave a v súčasnosti ju mnohí poznajú z televíznej obrazovky, pripojila k saharskému piesku aj ďalšiu zaujímavosť.
„Ak by si niekto myslel, že také niečo, že zo Sahary sa dostane piesok na naše územie a až do Škandinávie, je nemožné, tak to je naozaj iba zlomok vzdialenosti, ktorý piesok môže prekonať. Saharský piesok dokáže putovať ponad celý Atlantický oceán. Veľmi výdatne potom doslova hnojí amazonské pralesy,“ povedala Jarošová.
Africký materiál dodáva do pralesov podľa jej vyjadrenia také prvky, ktoré v pôvodnej juhoamerickej pôde nie sú.
„A aj vďaka tomu materiálu, čo sa až zo Sahary cez Atlantik dostane do amazonských pralesov, sú tieto také zelené, bujaré a obdivuhodné.“