Považskobystričanka Anna Jančová stála pred niekoľkými rokmi na čele učiteľského štrajku, dnes vedie súkromnú jazykovú školu. Ako dlhoročná pedagogička pozná slovenské školstvo, výučbu sa snaží zefektívniť špecifickými trikmi a technikami.
O spôsoboch efektívneho narábania s pamäťou, ktoré možno využiť aj v iných ako jazykových oblastiach, porozprávala v utorok 10. apríla návštevníkom podujatia Zabudnite na alzheimera v Trenčíne. Ten zorganizovala nezisková organizácia Voices.
Stáli ste na čele štrajku, ako sa to odrazilo na vašom profesijnom živote?
– Vyučovala som v podstate celý svoj život. Dvadsať rokov na stredných školách v Trenčianskom kraji. Pred dvomi rokmi som sa rozhodla zapojiť do učiteľského štrajku, kde som sa ocitla v celoslovenskom štrajkovom výbore. Žiaľ, pre mňa v nešťastnom období, keď mi končila pracovná zmluva a kto už po tomto zamestná učiteľku, organizátorku štrajkov? Preto som sa rozhodla, že sa postarám o seba sama a založila som si vlastnú jazykovú školu, o mne, o jednej osobe. Vyučujem dospelých, ale aj firmy a tínedžerov.

Navštevujete aj zahraničie, aké trendy v porovnaní so Slovenskom prevládajú za hranicami?
– Hoci do nás zo všetkých strán tlačia, aká dôležitá je technika a že existujú určité skratkovité, rýchle metódy učenia a učiteľov nahradia o pár rokov stroje, svetový trend je iný. A to taký, že učiteľ je ten, ktorý je ten najdôležitejší a zaslúžil by si všemožnú podporu či už od štátu, alebo od rodičov.