O firme ICZ Slovakia a. s., jej pôsobení na Slovensku i v regióne, víziach i špecifikách poskytovania IT služieb sme sa rozprávali s predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom Martinom Terkovičom.

Ako dlho pôsobíte na slovenskom IT trhu?
- Už viac ako desať rokov. Vďaka dlhoročným skúsenostiam a know-how sa nám darí upevňovať postavenie stabilného a profesionálneho partnera pre našich klientov v oblasti IT riešení. Od roku 2006 je naša firma súčasťou skupiny ICZ, ktorá je významným systémovým integrátorom. Na Slovensku i v Českej republike zamestnáva viac ako 450 špičkových odborníkov v rôznych oblastiach.
Na akú oblasť sa firma špecializuje?
- Ponúka komplexné riešenia na mieru pre splnenie všeobecných i špecifických potrieb svojich klientov. Poskytujeme špecializované IT služby v pozícii systémového integrátora, ale pôsobíme aj ako dodávateľ vysoko špecializovaných, jedinečných produktov, poradenských a konzultačných služieb. Svojim klientom zabezpečujeme dodanie a implementáciu efektívnych systémov s vysokou pridanou hodnotou vrátane kvalitnej a spoľahlivej technickej podpory.
ICZ Slovakia
Firma ICZ Slovakia začínala s niekoľkými nadšencami a programátormi. Napriek vysoko konkurenčnému prostrediu v tomto segmente sa dokázala za päť rokov vypracovať na úspešnú spoločnosť v oblasti dokument manažmentu a digitalizácie dokumentov. Pre získanie stabilnejšieho postavenia na trhu z hľadiska ekonomického, otvorenia nových trhov či získania kapacít a know-how hľadala partnera. Vstúpenie do holdingu ICZ bolo logickým vyústením.
Za ostatných 10 rokov sa firma vypracovala do TOP 15 najlepších a najvplyvnejších firiem v IT biznise na Slovensku. Dnes má firma na konte množstvo veľkých projektov súvisiacich s verejnou správou, v oblasti zdravotníctva a bezpečnosti, ale pracuje aj na menších projektoch pre obchodné a strojárske spoločnosti. Na Slovensku má pobočky v niekoľkých mestách, tiež pracuje na projektoch v zahraničí.
S akými problémami sa stretávate?
- Projekty pre niektoré štátne inštitúcie, predovšetkým v segmente zdravotníctva, sú, bohužiaľ, často zviazané so zlou platobnou disciplínou. Veľakrát ide o zákazky, ktoré sú dlhé mesiace po splatnosti, a to môže menším firmám spôsobiť existenčné problémy. Tu vidím problém v nastavení legislatívy, pretože zmluvy často obsahujú z pohľadu dodávateľa diskriminačnú platobnú doložku, ktorá neumožňuje postúpenie pohľadávky bez súhlasu odberateľa. V takomto prípade sa dodávateľ napriek kvalitne dodanej službe dostáva do patovej situácie z pohľadu vymožiteľnosti úhrady.
Akým spôsobom problém riešite?
- Poskytovanie služieb takýmto špecifickým zákazníkom obmedzujeme a skôr sa zameriavame na projekty, kde je možné pre firmu udržať stabilný cashflow. Snažíme sa udržať stabilnú situáciu vo firme aj smerom k plneniu si povinností k štátu a voči zamestnancom pri zabezpečení sociálneho programu a zamestnaneckých benefitov. Naším cieľom je, aby sa naši zamestnanci cítili komfortne a aby videli, že robíme maximum pre nich v zmysle vytvárania adekvátnych a zaujímavých pracovných podmienok.
V čom vidíte nedostatky v oblasti poskytovania IT služieb?
- Celá problematika v IT biznise v období rokov 2012 až do roku 2016 bola veľmi špecifická, pretože sa v krátkom časovom období čerpali financie z operačnému programu „Informatizácia spoločnosti“. Očakávania firiem zapojených v tomto projekte a zároveň požiadavky na zamestnancov pri realizácii boli naozaj vysoké. Keď sa celý tento projekt vyčerpal, spľasla bublina. V dôsledku tejto situácie veľa IT firiem zaniklo alebo boli nútené sa reštrukturalizovať.
Ako sa napriek tomu dá udržať na trhu?
- Spomínanú situáciu sa snažíme využiť na ozdravenie firmy a považujeme to za prirodzený životný cyklus. Predpokladám, že tento ozdravný proces v celom IT sektore bude trvať približne dva roky a potom skutočne prežijú tie najstabilnejšie a najsilnejšie subjekty, za ktorými zostáva aj reálna práca. Napriek konsolidácii a reštrukturalizácii sa snažíme hľadať do nášho tímu ľudí, ktorí sú v určitom zmysle výnimoční a unikátni, aby sme vedeli kvalitné služby a riešenia poskytovať aj našim zákazníkom. Snažíme sa získať a motivovať ľudí, ktorí v dôsledku spomínanej situácie prišli o prácu, ale vedia poskytnúť unikátne know-how v IT oblasti. Prípadne hľadať juniorov, ktorých si vyškolíme a stanú sa hodnotnými členmi nášho tímu.
Je na Slovensku dostatok pracovných síl v IT?
- V uplynulých rokoch bol IT biznis do vysokej miery prepĺňaný financiami na základe viacerých veľkých projektov. V poslednom období nastal veľký útlm, z čoho vyplynulo, že viacero menších firiem podnikajúcich v tejto oblasti zaniklo, prípadne bolo nútené sa reštrukturalizovať. Napriek situácii je na pracovnom trhu stále nedostatok šikovných, odborne vzdelaných a kompetentných ľudí v oblasti IT, pretože dopyt po IT špecialistoch pre firmy predovšetkým z Rakúska a Nemecka je stále veľký. Veľakrát kvalifikovaná pracovná sila odchádza aj z dôvodu vyššieho platového ohodnotenia za prácou do zahraničia.
Veľa sa hovorí o tom, že naše firmy budú nútené prijímať zamestnancov zo zahraničia.
- Mali sme možnosť vyskúšať si to v našom zahraničnom projekte v Bosne a Hercegovine. Veľkú úlohu pri práci na jednotlivých projektoch zohrávajú práve rozdiely v legislatíve. V rámci holdingovej štruktúry spolupracujeme s kolegami z Čiech, už aj tu je cítiť určitú rozdielnosť, hoc sme si rečovo, legislatívne aj geopoliticky najbližšie. Ideálnou možnosťou by bolo vytvoriť samostatný tím zo zahraničných pracovníkov, tu už však musíme zohľadniť aj ekonomickú efektivitu. Z tohto dôvodu v najbližšej dobe o takejto forme zamestnávania neuvažujeme.
Akým spôsobom motivujete zamestnancov?
- Snažíme sa poskytovať množstvo benefitov, pretože iba samotný plat už dnes nie je jediným lákadlom pre udržanie dobrého zamestnanca.
Práca v IT nie je limitovaná priestorom, pretože rovnako dobre je možné ju vykonávať z pohodlia domova, ako aj v kancelárii vo firme. Mnohokrát je miesto výkonu práce limitované iba typológiou človeka. Či už preferuje kolektívne prostredie a súčasne na pracovisku rád využije firemné benefity ako saunu, fitnes, pingpongový stôl, stolový futbal, ale aj spoločenské akcie, kurzy angličtiny.
Prípadne sociálny program s možnosťou nakupovania za zvýhodnené ceny. Alebo je to čisto introvertne zameraný človek, ktorý uprednostňuje samostatnú prácu a miesto výkonu práce nie je pre neho rozhodujúcim faktorom. Takýto človek môže pracovať a programovať pre nadnárodnú spoločnosť aj z opačného konca sveta.
Spolupracujete aj so slovenskými vysokými školami?
- Z univerzít čerpáme zdroje potenciálnych kolegov. Aj vďaka tomu sme najväčšia IT firma od Trnavy po Žilinu. Zameriavame sa predovšetkým na študentov z Trenčína a okolia, ktorí majú vytvorenú väzbu na región, aby aj v budúcnosti mali záujem zostať žiť a pracovať v tomto regióne. Preto sa snažíme v rámci spomínaných univerzít organizovať Student days a pre študentky stredných škôl Girl´s days na podporu uplatnenia dievčat v IT oblasti.
Aké je poslanie ITAS (IT Asociácia Slovenska)?
- ITAS sa snaží uchopiť tému vzdelávania komplexne. Snaží sa oslovovať IT firmy na aktívnu spoluprácu pri vyhľadávaní talentov. Zatiaľ neboli celkom stanovené podmienky, pod akými bude celý projekt fungovať a aké požiadavky budú kladené na firmy, participujúce v projekte. Preto sa snažíme vyhľadávať študentov priamo na univerzitách, predovšetkým na Žilinskej univerzite, kde sme s týmto cieľom zriadili vlastnú firemnú pobočku, v ktorej už teraz pracujú študenti a veľmi aktívne sa pripravujú a zapájajú sa do reálnych projektov.
A na záver, aká je vaša vízia do budúcnosti?
- Udržať sa v pozícii top lídrov v oblasti systémovej integrácie na Slovensku z pohľadu veľkosti projektov a z pohľadu obratu. Dôležitá je pre nás práca na nových projektoch a témach v oblasti výskumu a vývoja, v oblasti umelej inteligencie v zdravotníctve. To vidíme ako veľmi perspektívnu tému. Za zmienku stojí európsky projekt EMPATTICS, kde sa nám podarilo zaradiť do užšieho výberu medzi šiestich úspešných súťažiacich. Tento projekt je riešením pre pacientov s chronickými chorobami a jeho cieľom je poskytnúť kvalitnejší a pohodlnejší život prostredníctvom riešenia s prvkami umelej inteligencie. Vedľajším efektom pre našu firmu je získanie veľkého množstva informácii, ktoré vieme použiť aj v iných projektoch. Víťaz celého projektu získa, okrem iného, distribučné právo pre celú Európu.