O špecifikách onkológie u nás i vo svete, dostupnej liečbe i vplyvom na vznik ochorení sme sa rozprávali s primárom onkologického oddelenia Fakultnej nemocnice v Trenčíne Branislavom Bystrickým.
Ako dlho sa venujete liečbe nádorových ochorení?
- Po skončení Lekárskej fakulty Univerzity Komenského som nastúpil do Národného onkologického ústavu ako sekundárny lekár, tak sa dá povedať, že už skoro dvadsať rokov.
Prečo ste sa rozhodli pre tento smer medicíny?
- Keď som končil, veľmi som si vyberať nemohol. Chcel som robiť internú medicínu, zaujímali ma aj počítače, chémia, farmakológia. Nakoniec z toho bola onkológia – a teraz si ani neviem predstaviť robiť niečo iné.
Aká je situácia s onkologickými pacientmi v Trenčianskom kraji. Kde všade im dokážu pomôcť?
- Poskytovanie zdravotnej starostlivosti onkologickým pacientom je multiodborové – teda diagnostika je v rukách patológov a rádiodiagnostikov, chirurgická liečba je rozložená do rôznych chirurgických odborov. Nie len chirurg operuje, ale aj gynekológ, urológ, krčný lekár a podobne. Potom nasledujeme my, onkológovia.

Ešte aj v rámci onkológie existujú dve veľké špecializácie – radiačný onkológ a klinický onkológ. Takto je to rozdelené aj v iných krajinách Európy. Môžem povedať, že aj pacientom z nášho kraja sa venuje viacero erudovaných lekárov a sestier pri ich diagnostike a liečbe. V Trenčíne máme aj hospic a paliatívne oddelenie v Považskej Bystrici, kde sú lekári s nadstavbovou špecializáciou v paliatívnej medicíne.
Je podľa vás úroveň starostlivosti o pacientov porovnateľná s okolitými krajinami?
- Všeobecne áno, aj keď veľmi záleží či porovnávame dostupnosť liečby s krajinami bývalého východného bloku alebo s Nemeckom či Rakúskom. Samozrejme, bohatšie krajiny vedia zabezpečiť lepšiu dostupnosť niektorých liečebných postupov. Nie je to len o liekoch, ale aj o dostupnosti rôznych prístrojov používaných v liečbe alebo pri operáciach onkologicky chorých pacientov.Taktiež je tam rozvinutá domáca sesterská/paliatívna starostlivosť.
Čo u nás chýba?
- Okrem niektorých novších liekov teraz ministerstvo zdravotníctva rozbieha dovybavenie onkologických pracovísk modernými prístrojmi na ožarovanie pacientov. Tie, ktoré máme po celom Slovensku sú už dávno zastaralé a opotrebované.
S výskytom ktorých nádorových ochorení sa najčastejšie stretávate? Ktoré majú za posledné roky výrazne stúpajúci trend?
- Na našom oddelení liečime skoro všetky nádory. Tie ktoré vidíme najčastejšie, sú na prvých miestach v incidencí u slovenskej populácie. U mužov ide o nádory prostaty, hrubého čreva a pľúc, u žien nádory prsníka a gynekologické nádory.