V článku nájdete
- Na čo najčastejšie zomierajú Slováci? Čím je špecifický západ krajiny?
- Zaujímame sa o svoje zdravie?
- Veľký rozhovor s primárom onkológie v Trenčíne Branislavom Bystrickým o tom, ako sme na tom so starostlivosťou o pacientov, či sa dá rakovina úplne vyliečiť a ktoré faktory zohrávajú dôležitú úlohu pri jej predchádzaní. A čo hovorí na alternatívne metódy liečby nádorových ochorení?
Ťažko chorý človek nepotrebuje liečiť svoje telo, ale aj dušu. Často upadá do depresie, čo komplikuje proces liečenia tela. Psychologička Silvia Budayová hovorí, že chorý človek prechádza po psychickej stránke viacerými štádiami.
Takmer deväťdesiat percent úmrtí na Slovensku spôsobia civilizačné choroby. Tvrdí to Svetová zdravotnícka organizácia. Za smrť väčšiny Slovákov teda priamo či nepriamo môže cukrovka, srdcovocievne ochorenia či rakovina.
Podľa informácií Zdravotníckej ročenky ľudia na Slovensku najčastejšie zomierali na choroby obehovej sústavy. Sú za úmrtím až takmer polovice ľudí.
Druhou najčastejšou príčinou úmrtí je rakovina. Najrozšírenejšia je na západe Slovenska, na treťom mieste sú choroby dýchacej sústavy.
Západ krajiny trápi rakovina
Štatistika v Trenčianskom kraji kopíruje celoslovenské údaje. Výraznejší výskyt rakoviny na západnom Slovensku ovplyvňuje podľa odborníkov viac veľkých miest, v ktorých prevláda západný životný štýl. Za zvýšeným výskytom rakoviny vidia aj vyšší priemerný vek tamojšieho obyvateľstva.
Riziko rakoviny totiž výrazne stúpa s vekom.
Onkológovia tiež hovoria o nesprávnych stravovacích návykoch, ktoré vplývajú na vysoký výskyt rakoviny hrubého čreva.
Ľudia na západe a juhu konzumujú viac nezdravých a mastných jedál, a používajú veľa korenia.
Nezáujem o zdravie
Podľa vyjadrenia Pavla Dubinského, hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva pre radiačnú onkológiu, najväčší problém je nízky záujem ľudí o vlastné zdravie. Najmä v porovnaní s ostatnými krajinami Organizácie pre spoluprácu v Európe.
„Ľudia nie sú ochotní zmeniť svoj životný štýl, čo zvyšuje výskyt zhubných nádorov, ktorým sa dá predísť. Ďalším dôvodom sú pokročilejšie onkologické ochorenia a horší celkový stav pacientov,“ vymenoval pre SME príčiny, pre ktoré u nás neklesá úmrtnosť na rakovinu.

V Trenčianskom kraji výrazne stúpol počet pacientov v kardiologických ambulanciách. V roku 2016 prijali viac ako 43-tisíc pacientov, pričom desať rokov predtým ich počet neprekročil 30-tisíc.
Menší nárast zaznamenali v diabetologických ambulanciách. Lekári v nich v roku 2016 sledovali viac ako 41-tisíc ľudí, v roku 2006 ich bolo viac ako 37-tisíc.
Dôležitý je zdravý životný štýl a prevencia
Na tieto ochorenia vplýva podľa Lucie Mičíkovej z trenčianskeho regionálneho úradu verejného zdravotníctva najmä životný štýl.
„Medzi tie, ktoré sa dajú ovplyvniť, patria fajčenie, alkohol, zlá životospráva, fyzická inaktivita, ale aj stres. Sú to faktory, ktoré môže človek odstrániť zmenou svojho správania a životného štýlu,“ povedala Mičíková. Okrem toho zohráva dôležitú úlohu vek, pohlavie a dedičnosť. Tu môže pomôcť najmä prevencia.
„Tieto faktory sú neovplyvniteľné, ale ak sa človek dostane do určitej vekovej hranice, kde už hrozia ochorenia alebo má v anamnéze ochorenie, ktoré môže byť dedičné, je dôležité, aby nezanedbával preventívne prehliadky,“ skonštatovala Mičíková.
Tie sú podľa nej efektívnym nástrojom na zisťovanie mnohých ochorení v skorých štádiách. V rámci prevencie môžu ľudia využiť aj poradne zdravia, ktoré sú na každom regionálnom úrade verejného zdravotníctva.
Zameriavajú sa na zachytenie rizikových faktorov životného štýlu pomocou základných vyšetrení a odborného poradenstva.
Onkológ: Žijeme často hekticky. Treba spomaliť
Onkologické ochorenia postihujú v rovnakej miere mužov i ženy. U mužov ide o nádory prostaty, hrubého čreva a pľúc, u žien nádory prsníka a gynekologické nádory. Dobrou správou je, že pokročilých štádií rakoviny je v posledných rokoch menej.