Osvedčil sa podľa vás tento systém v Trenčíne?
– Regulácia parkovania v mestách je nevyhnutnosťou. Zo Slovenska sa stáva neregulované parkovisko. S otázkou parkovania sa boria nielen krajské mestá na Slovensku, ale aj mnoho menších miest.
Mesto Trenčín rieši reguláciu priamo, nie prostredníctvom súkromnej spoločnosti a príjmy z parkovného sú priamo príjmom mesta, čo považujem za vhodný model. Podarilo sa tu z centra mesta vylúčiť celodenné parkovanie, čo je správne.

Zabezpečila sa tým vysoká obrátkovosť miest v centre, slúži pre väčší počet obyvateľov. Dlhodobé parkoviská, ktoré slúžia najmä pre dochádzajúcich do mesta za prácou, umožňujú umiestniť vozidlá práve tam, kde najmenej zasahujú do života občanov mesta.
Takže aj model „dlhodobých“ parkovísk má svoje opodstatnenie.
Aké kroky by mali nasledovať?
– Mesto by malo systém spolu s obyvateľmi, pre ktorých je to určené, posúdiť a vyhodnotiť, prípadne hľadať kompromis, čo by pomohlo alebo nie. Áut naozaj pribúda, v Trenčíne sa ich počet zdvojnásobil.
Aké podmienky ale vytvorila samospráva? Čo sa týka infraštruktúry, ak hovoríme o parkovacích mestách, akurát vydláždila zeleň, nahradila ju parkovacími miestami. Je však veľa miest, kde už nie je tej zelene toľko. Ak ideme vydláždiť všetku zeleň parkovacími miestami, aj tak to nebude kopírovať vývoj počtu áut.
Z pohľadu návštevníka mesta vidím vozidlá zaparkované na vyznačených „modrých“ miestach. Odstránilo sa živelné parkovanie a neprejazdné ulice.
Ako vnímate zmenu spoplatnenia parkovania v obytných zónach – aktuálne sa tu počas pracovných dní platí non-stop.
– V obytných zónach je spoplatnenie počas „pracovných hodín“ nedostatočné. Potrebné je riešiť najmä nočné parkovanie. Pokiaľ ide o obytné zóny v širšom okolí centra mesta, je non-stop režim správnou voľbou, ale je potrebné to po roku vyhodnotiť a hľadať optimalizáciu systému vzhľadom na užívateľov.

Ako vnímate fakt, že najväčšie sídlisko Juh napriek pôvodným zámerom doteraz nie je spoplatnené?
– Zavádzanie regulácie na sídlisku je určite zložitejšie, ako regulovať centrum mesta. Do centra totiž viete prísť rôznymi spôsobmi, avšak na sídlisku bývate a chcete parkovať čo najbližšie k bydlisku. Veľké sídliská boli budované v časoch, keď mali ľudia menej áut, a preto je počet parkovacích miest pri bytových domoch v drvivej väčšine nedostatočný.
Rečou čísel, v roku 1990 bol počet osobných automobilov na Slovensku 875-tisíc, po 25 rokoch ich je viac ako dva milióny, v blízkej budúcnosti sa pripravme na 2,5 milióna osobných áut. Konkrétne v Trenčíne bolo v roku 2005 zaevidovaných viac ako 25-tisíc osobných áut, po 10 rokoch už viac ako 43-tisíc. S takýmto nárastom sa musíme vysporiadať nielen Trenčíne, ale aj na celom Slovensku.