Slávne literárne mená končia na burze

Populárna burza kníh v knižniciach nášho regiónu pokračuje aj počas marca, ktorý je knihám zasvätený. Milovníci literatúry si tak z burzy navždy domov odnášajú svoje obľúbené publikácie.

Obe knižnice majú tisícky verných čitateľov.Obe knižnice majú tisícky verných čitateľov. (Zdroj: MARTIN ŠIMOVEC)

NOVÉ MESTO NAD VÁHOM, TRENČÍN. Od založenia knižníc v Trenčíne a v Novom Meste nad Váhom uplynulo 93 rokov. Na ich regály boli uložené desaťtisíce kníh všetkých žánrov. Aj tie najlepšie spred mnohých rokov však skončili navždy svoju čitateľskú púť. Tisíce kníh sa už roky obmieňajú.

Niektoré sa vyraďujú poškodené, z množstva políc miznú navždy aj tie, ktoré nemá záujem už nikto čítať a zaberajú miesto novým pútavým dielam. Stovky kníh končia aj na vyhľadávaných burzách kníh priamo v knižniciach. Čitatelia si tak môžu domov navždy odniesť vysnívaný starý titul, ktorý by už v obchode nezohnali. Zisťovali sme, aké knihy môžete na burzách kníh objaviť vo Verejnej knižnici Milana Rešetku v Trenčíne i v Mestskej knižnici Ľudovíta Vladimíra Riznera v Novom Meste nad Váhom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Burza kníh – rozmanitý výber slávnych autorov

Burza kníh v oboch knižniciach si medzi čitateľmi nachádza čoraz väčšiu popularitu. Z regálov zaplnených dielami autorov z celého sveta si dokáže vybrať aj ten najväčší literárny labužník. Verne, Asimov, Hailey, Dumas, Sandová, Balzac, London, Rolland, Sienkiewicz, Jókai, Dan Brown, Mňačko, Bradbury, Stephen King, Doctorow, Defoe a mnohé ďalšie literárne legendy pozerajú prostredníctvom svojich diel do duše svojich čitateľov. Za symbolický poplatok si domov môžete odniesť diela, ktoré milujete. Sci-fi, krimi, trilery, cestopisy, poéziu, ale aj ženské a detské romány.

Prečítajte si tiež: Kozmonaut sa po polroku vráti z vesmíru ako osemdesiatročný človek Čítajte 

„Burzu kníh v knižnici mám veľmi rád. Vždy si nájdem niečo také, čo sa mi do mojej domácej knižnice hodí. Je fajn, že knižku z burzy už do knižnice nikdy nemusím vrátiť a bude navždy moja,“ usmial sa štyridsiatnik Jozef. Próza, poézia, odborná literatúra, ale aj publikácie v anglickom jazyku. Stačí si len vybrať tú svoju naj. V „burzových“ regáloch nechýba ani množstvo knižiek z legendárnej edície STOPY, či v minulosti veľmi populárnej Zelenej knižnice i knižnej série Svetová tvorba. Na svoje si prídu aj milovníci edície Harlequin, ale aj tí, čo radi čítajú knižky o vlakoch.

SkryťVypnúť reklamu

Aj najväčšie hviezdy skončia na burze

Táňa Keleová-Vasilková, Dominík Dán, Jozef Karika, slovenské autorky ženských románov či tvorcovia severskej krimi (najmä Jo Nesbo) dnes „frčia“ v Novom Meste nad Váhom medzi čitateľmi najviac. O desiatky rokov budú aj mnohé z dnešných knižných hitov vyradené. „V súčasnosti sa knihy vyraďujú na základe zákona o knižniciach. Môžeme vyraďovať knihy, ktoré sú poškodené, duplicitné a stratené,“ informovala Marta Stuparičová, vedúca Mestskej knižnice Ľ. V. Riznera v Novom Meste nad Váhom. Práve mnohé z vyradených kníh putujú medzi knižky na burze. Čitatelia sa medzi nimi môžu prehrabávať hodiny.

„Sú tam aj knižky z dávnejších rokov, keď sa z každého výtlačku kupovalo viac kusov. Zmenil sa spôsob vyjadrovania, spôsob štylizácie. Tie staré, duplicitné, idú potom na burzu. Je o ne menší záujem a výtlačkov priveľa. Ak niekomu nevadí, že si vyberie na burze poškodenú knižku, môže si odniesť aj takú. Nová literatúra ale na burze nekončí. Dnes sa kupujú maximálne jeden – dva výtlačky,“ pokračovala vedúca. V novomestskej knižnici zatiaľ nevyraďujú ani všetky diela, o ktoré je medzi čitateľmi minimálny záujem. Aj z vyslovených „ležiakov“ sa snažia zachovať aspoň jeden kus.

SkryťVypnúť reklamu

Z pôvodných knižiek sa nezachoval ani jeden kus

Neuveriteľných 68 285 zväzkov kníh je dnes vzorne poukladaných na regáloch Mestskej knižnice Ľ. V. Riznera v Novom Meste nad Váhom. Už v januári 1925 uverejnili Považské hlasy informáciu, že knižnica otvorila svoje brány. „V prvý deň jej otvorenia si mohli vybrať čitatelia medzi 201 knižkami určených na požičanie. Bol to dar ministerstva. Do knižnice chodilo 189 čitateľov a bola otvorená iba v sobotu poobede dve hodiny. Dnes je v knižnici 340 krát väčší počet knižiek. Naša knižnica fungovala aj počas 2. svetovej vojny. Vtedy ju viedol knihovník Gabriel Mlynarič,“ pokračovala Marta Stuparičová.

Prečítajte si tiež: Arnošt Rosin. Pre nacistické beštie iba väzeň číslo 29858 Čítajte 

Z 201 premiérových kníh z roku 1925 sa takmer po stovke rokov od vzniku knižnice nezachoval ani jeden. „Nezachoval sa ani archívny záznam o tom, aké knižky boli na regáloch v roku 1925. Diela ktorých autorov si požičiavali a čítali Novomešťania v roku 1925, už nikdy nezistíme,“ dodala Stuparičová. Knižnica si však dodnes drží mnohé výtlačky staré desiatky rokov. „Ide najmä a rôzne vzácne encyklopédie zo starších čias. Tie, samozrejme, aj napriek svojmu veku, nikdy na burze neskončia,“ usmiala sa vedúca knižnice. V súčasnosti sa pre 1998 čitateľov (z toho 573 detí) dopĺňa do knižničného fondu najmä beletria a odborná literatúra.

Opotrebované knihy opúšťajú postupne regály

Burza kníh si obľubu získala aj medzi čitateľmi najväčšej knižnice v našom kraji – Verejnej knižnice Milana Rešetku v Trenčíne. „Z knižničného fondu vyraďujeme aj my najmä opotrebované a poškodené knihy. Na burzu idú aj knižky, o ktoré je dlhodobo takmer nulový záujem. Knižky, ktoré doslova roky stoja na polici a nikto si ich nepožičiava,“ vysvetlila riaditeľka knižnice v Trenčíne Gabriela Krokvičková. Cieľom knižnice je obnova knižničného fondu s množstvom nových informácií v najaktuálnejších publikáciách. Práve preto zaplnené regály medzi prvými opúšťajú niektoré staré a opotrebované knihy. Uvoľnia tak priestory pre generáciu najnovších knižných noviniek. „Medzi knihami na burze prevažuje jednoznačne opotrebovaná beletria so starším dátumom vydania. Výnimočne tam čitatelia môžu objaviť aj odbornú literatúru. V burzovej ponuke sa nájdu aj novšie ženské romány, ktorých máme v knižnici veľké množstvo,“ vysvetlila Krokvičková.

V knižnici je štvrť milióna kníh

Knižný fond Rešetkovej knižnice má v súčasnosti takmer štvrť milióna kníh. „Ich presný počet je 220 180 výtlačkov. Knižnica vznikla v roku 1925 a v prvom roku jej existencie bolo vo fonde iba 400 kníh. Najstaršie knihy sú uložené v našom sklade a na Trenčianskom samosprávnom kraji,“ pokračovala.

Aj medzi čitateľmi vo Verejnej knižnici M. Rešetku v Trenčíne prevažuje jednoznačne záujem o beletriu, v menšine sú milovníci poézie. Básnické zbierky v súčasnosti veľkú priazeň medzi čitateľmi nemajú. Čoraz väčší záujem je o publikácie o zdraví a zdravej výžive. Vysokú čítanosť majú stále aj ženské romány.

„Záujem o burzu kníh v našej knižnici každoročne stúpa. V súčasnosti evidujeme v našej knižnici 8231 čitateľov. Mnohí z nich sa informujú, čo nové sa na burze objavilo,“ potvrdila. Kým v novomestskej knižnici medzi detskými čitateľmi dominujú fantasy knižky, v Trenčíne sa stala detským hitom kniha Pohádkový tábor od Antonie Krzemieňovej. „Napriek tomu, že knižka je v češtine, získala si medzi deťmi obrovskú popularitu a veľmi sa im páči. Obľúbená je už medzi deťmi na 1. stupni,“ dodala Gabriela Krokvičková, riaditeľka VKMR v Trenčíne.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 821
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 340
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 146
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 262
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 754
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 019
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 863
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 510
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Pôvodný zhotoviteľ rekonštrukcie nedokončil, pretože mal finančné problémy.

Budova je národnou kultúrnou pamiatkou.


Dôvodom je konanie podujatia Korzo Soblahovská.


Tréner Ivan Galád po remíze 1:1 v Zlatých Moravciach hovoril o dvoch herných tvárach Trenčína.

Emekovi by prospela zmena klubu, netajil tréner Trenčína.


2

Čerstvo upečené – presne také pečivo si môžete vychutnať vo vašich domovoch vďaka spolupráci Lidla so slovenskými dodávateľmi.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu