TRENČÍN. Približne tisícpäťsto ľudí prišlo vyjadriť v piatok podvečer do Trenčína svoj nesúhlas s aktuálnou politickou situáciou na Slovensku.
"Je nás trochu menej ako minule, ale chceme bojovať ďalej za dobrú vec, aby sme si pre nás a naše deti zabezpečili slušné Slovensko," privítala ľudí jedna z organizátoriek protestu Mária Galánková - Janíčková.
Nová vláda so starým programom je podľa nej arogantný pľuvanec ľuďom do tváre.
„Prešiel mesiac od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, prešiel mesiac, čo boli publikované články o možnom prepojení strany Smer na mafiu a korupčné prostredie. Verejnosť žiada výraznú zmenu, ale k reflexií ani výraznej zmene nedošlo," povedala organizátorka Klaudia Brázdilová.
Politici podľa nej nesplnili žiadnu z požiadaviek protestujúcich, boj za slušné Slovensko preto pokračuje.
Organizátorov sklamalo zrušenie protestu v Bratislave
Vo svojom príhovore sa vrátila aj k pôvodne zrušenému zhromaždeniu v Bratislave.
"Komunikácia bratislavských organizátorov k regiónom zlyhala. O zrušení protestu v Bratislave nám dali vedieť pätnásť minút pred tlačovou besedou v Bratislave. To podľa nás nestačí. Sľuby sa majú plniť a oni to neurobili. Rozhodli sme sa pokračovať bez nich," skonštatovala na margo zrušenia zhromaždenia v Bratislave Brázdilová.
Vysokoškolákom, ktorí zorganizovali dnešný tichý pochod v Bratislave poďakovala.

„Sme presvedčení, že vražda Jána a Martiny a podozrenia, o ktorých Ján písal môžu byť vyšetrené, len keď ministerstvo vnútro bude riadiť človek, ktorý je morálne bezúhonný a nie je prepojený s odídeným ministrom vnútra a premiérom,“ povedala Brázdilová.
Organizátori stále trvajú na dvoch požiadavkách.
Dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej za spoluúčasti medzinárodných vyšetrovateľov a vyšetrenie všetkých káuz, na ktoré Ján poukázal a novú dôveryhodnú vládu.
Vystúpili zaujímaví rečníci
Na zhromaždení vystúpil študent Šimon Žďársky, ktorý organizoval protesty proti Robertovi Kaliňákovi v Prahe. Bývalému premiérovi Robertovi Ficovi odkázal, aby bol kľudný.
"Ani my nikam neodchádzame. Slováci sa vždy spojili, ak išlo o dobrú vec. V roku 1989 sme porazili komunizmus, v 1998 mečiarizmus. Dnes je rok 2018 a proti nám stojí Fico a jeho zbojnícka družina," povedal s tým, že Slováci chcú predčasné voľby.

Podľa neho sa za pár týždňov podarilo dosiahnuť veľa.
"Keby nám niekto pred mesiacom povedal, že Fico a Kaliňák pôjdu dolu, v každej rodine by sa búchalo šampanské. Protestovať však nestačí. Tento systém musíme poraziť politicky. Vyzývam slušných ľudí, aby sa zaujímali o dianie okolo. Nezáujem a ticho je mafia. A my už nebudeme ticho. Doba našich ľudí sa skončila," povedal študent Šimon Žďársky.
Protestu na Štúrovom námestí v Trenčíne sa zúčastnil aj prozaik, básnik a scenárista Silvester Lavrík.
„Som nadšený z toho, že občianska spoločnosť na Slovensku je živá a vitálna. Či chceme alebo nie, to čo robíme v Trenčíne, Púchove, Bánovciach – je politika. Politika v tom najlepšom zmysle slova polis – vec verejná,“ myslí si. Svoj obdiv uznal desaťtisícom ľudí, ktorí v posledných týždňov vyšli do ulíc a na námestia. Lavrík v zápätí upozornil na udalosti z roku 1989.
„Uvedomme si, že ak nenecháme za seba rozhodovať niekoho, kto má tendenciu zneužívať svoje kompetencie a právomoci, nebudeme sklamaní. Aj keď sme tu za Jána a Martinu, musíme si uvedomiť, že sme tu hlavne pre seba,“ povedal Silvester Lavrík.
Ako posledný z pozvaných hostí vystúpil evanjelický teológ a vysokoškolský pedagóg Ondrej Prostredník, ktorý v Trenčíne vyštudoval gymnázium.
„Sme svedkami, že náš spoločný sen o spravodlivom a slušnom Slovensku je mocnejší ako úskoky tých, ktorí pričuchli k omamnej vôni skorumpovanej moci. Vidíme politické figúrky oligarchov v celej ich nahote, stojíme tu, lebo v našom sne dokážeme Slovensko vidieť ako miesto, z ktorého naše deti nemusia znechutené utekať,“ povedal v príhovore účastníkom protestu.
Ako pokračoval, snívať sen o lepšej krajine nie je prejavom slabosti a bezmocnosti Slovákov, ale odhodlania a presvedčenia, že veci sa dajú robiť spravodlivejšie a slušnejšie.
„Túto krajinu si vieme predstaviť aj bez toho, aby v nej živnostníci a drobní podnikatelia museli čakať mesiace, možno roky na svoje peniaze, kým výhercovia štátnych megatendrov odpratávajú svoje milióny do daňových rajov,“ dodal na záver Prostredník.
Na prvom proteste sa v Trenčíne na Mierovom námestí zúčastnilo približne tritisíc ľudí. Druhý protest, ktorý sa konal na Štúrovom námestí, podporilo okolo dvetisíc ľudí.