TRENČÍN. Fakultná nemocnica v Trenčíne spolu s ministerstvom zdravotníctva vyhodnotili spokojnosť pacientov s bezplatným parkovaním, ktoré zaviedli v septembri. Systém meniť neplánujú.
Prieskum robili medzi pacientmi ešte počas októbra.
„Fakultná nemocnica aktuálne neplánuje meniť parkovaciu politiku, budeme postupne realizovať opatrenia tak, aby sme v našej nemocnici zvyšovali spokojnosť s uvedeným systémom parkovania,“ povedala hovorkyňa nemocnice v Trenčíne Petra Nevláčilová.
Z vyplnených dotazníkov podľa nej vyplynulo, že pacienti sú s novým systémom parkovania spokojní.
Bezplatné parkovanie počas prvých štyroch hodín má v trenčianskej nemocnici svoje špecifiká.
Skenovanie lístkov zostane na pediatrii

Vodiči si musia parkovacie lístky nechať najskôr potvrdiť u ošetrujúceho lekára. Potom s lístkom musia prejsť do budovy pediatrie približne tristo metrov od výjazdu z nemocnice, kde lístok naskenujú.
Mnohým vodičom sa to zdá nepraktické, pri výjazde z nemocnice sa často tvoria kolóny. Pri našej ankete takmer všetci navrhovali, aby parkovacie lístky skenovali na vrátnici.
„Je to od ruky, stále sa niekto rozčuľuje, že kam to musí s lístkom chodiť. Je to ďaleko, malo by to byť pri vrátnici. A parkovať vôbec nie je kde, chodím sem každý deň, je to preplnené,“ povedal Daniel Panák.
Podľa Jozefíny Ponechalovej je nový systém lepší, pretože za parkovanie sa nemusí platiť. Aj jej sa však potvrdzovanie parkovacích lístkov zdá komplikované.
„Chodím sem s chorým otcom, musím ho vždy niekde nechať a bežať si potvrdiť parkovací lístok. Chodievame z onkológie, vždy sa bojím, či medzitým niekde neodpadne. Je to postavené na hlavu. Určite to mali potvrdzovať priamo na vrátnici,“ povedala.
To podľa Nevláčilovej nie je možné.
„Skenovanie lístkov na vrátnici nie je možné, z dôvodu nutnosti zabezpečenia plynulosti premávky cez vrátnicu, najmä kvôli vozidlám záchrannej zdravotnej služby,“ povedala.
Finančný dosah vyhodnotia neskôr
Parkovanie nemocnica prevádzkuje vo vlastnej réžii. V roku 2016 vybrala na parkovnom viac ako štvrť milióna eur. To, aký je finančný dosah od zavedenia bezplatného parkovania, zatiaľ nemocnica nevyhodnotila.

Systém bezplatného parkovania zaviedlo ministerstvo zdravotníctva od júla minulého roka vo svojich ôsmich zdravotníckych zariadeniach.
Podľa hovorkyne rezortu Zuzany Eliášovej majú parkoviská v nemocniciach slúžiť predovšetkým pacientom a nie ako zdroj príjmu pre nemocnice. Trenčín mal pre technické problémy dvojmesačnú výnimku.
„Riešili tu zabezpečenie vjazdu a výjazd do areálu nemocnice prostredníctvom jedného vchodu zabezpečeného rampou a elektronickým systémom na výber parkovného prostredníctvom parkovacieho automatu,“ povedala Eliášová.