TRENČÍN. Pacienti so spomaleným srdcovým rytmom nájdu pomoc aj vo Fakultnej nemocnici Trenčín. V rámci Trenčianskeho kraja je to jediné implantačné centrum kardio-stimulátorov. Počas prvého roka svojho fungovania oddelenia tu pomohli takmer 70 pacientom.
„Na Slovensku je 18 implantačných centier, z toho jedno je detské centrum a tri sú súčasťou veľkých srdcovo-cievnych ústavov. Naše centrum je jediné v rámci Trenčianskeho kraja,“ hovorí kardiológ Roman Oriešek.

Pacienti z trenčianskeho regiónu museli doteraz za ošetrením a následnými kontrolami dochádzať, najčastejšie do Bratislavy.
„Vzhľadom na veľké množstvo ambulantných pacientov však kontrola znamenala celodennú cestu do Bratislavy, čo bolo najmä pre starších a horšie mobilných pacientov veľmi zaťažujúce,“ povedal Oriešek.
Pacienti sú za tri dni doma
Ten absolvoval takmer ročnú teoretickú prípravu a potom aj špecializovaný kurz v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave.
Kardiostimulátor zachraňuje pacientov s pomalým rytmom srdca. Jeho ľavá komora nie je schopná vypumpovať potrebné množstvo krvi do tela, výsledkom je únava a závraty.
„Chirurgickú časť implantácie robím sám, pozostáva z preparácie cievy, ktorou sa stimulačná elektróda zavádza do srdca. Neustála inovácia kardiostimulátorov aj programátorov na kontrolu stimulátorov si však vyžaduje kontinuálne vzdelávanie.“
Operácia trvá približne pol hodiny, pri viacerých elektródach dve až tri hodiny.
Pri nekomplikovanom priebehu pacienta z nemocnice prepustia do troch dní. Ten potom chodí raz do roka na kontroly stavu batérie a zároveň sa lekár pri teste stimulátora cez počítač dozvie veľa o stave srdca.
S operáciami začali minulý rok
Prvú implantáciu urobili v Trenčíne minulý rok vo februári. „Zatiaľ sme takýmto spôsobom pomohli 69 pacientom. Množstvo výkonov je limitované časom, kedy máme k dispozícii angiografickú sálu,“ dodal Oriešek.

Vedenie nemocnice v súčasnosti rokuje o vybudovaní ďalšej sály, čím by kapacity rozšírili.
Životnosť kardiostimulátora je 10 až 15 rokov. Po vyčerpaní batérie ho vymenia za nový. „Okrem vysokokvalitných dvojdutinových kardiostimulátorov implantujeme aj kardiostimulátory, ktoré umožňujú aj vyšetrenie pacienta pomocou magnetickej rezonancie,“ povedala hovorkyňa Fakultnej nemocnice Trenčín Petra Nevláčilová.
Pacienti sú spokojní, nemusia cestovať
Pacienti si novinku v Trenčíne pochvaľujú. Nemusia za ošetrením cestovať a ušetria tak množstvo času a peňazí. Príbuzná pacientky Eva Adašková hovorí, že pre jej 99-ročnú svokru bolo dochádzanie veľmi náročné.
„Možnosť kontrol v Trenčíne je šikovnejšia, predtým sme chodili do Bratislavy tak, že ráno prišla sanitka o šiestej hodine a vrátila sa o 15. hodine. Svokra má už 99 rokov a bolo to pre ňu náročné. Tak sme radšej chodili na vlastné náklady autom,“ povedala.
81-ročný dôchodca Alexander Duchoň stratil v jedno sobotné ráno vedomie.
„Ležal som a počúval som rádio, zrazu som stratil vedomie. Manželka ma prebrala a volala rýchlu zdravotnícku pomoc. Prišli, namerali mi pulz 30 úderov za minútu,“ spomína na ťažké chvíle. Záchranka ho odviezla do trenčianskej nemocnice, kde najskôr dostal dočasný kardiostimulátor.
„Hneď v pondelok doobeda mi dali trvalý strojček. Pán doktor hovoril, čo ide robiť, či to cítim, zákrok bol celkom príjemný. Ešte v nemocnici mi strojček nastavili a v stredu som išiel domov. Na internom boli sestričky aj doktori veľmi príjemní a trpezliví. Chodieval som predtým pravidelne plávať a teraz aj so strojčekom môžem znovu chodiť,“ skonštatoval.
79-ročný Miroslav Majerčák hovorí, že zákrok bol bezbolestný. „Nemal som potom žiadne problémy. Po zákroku nastalo pohybové zlepšenie, viac vládzem. Strojček mi takto vydrží 16 rokov,“ dodal.