MYJAVA. Železničná stanica v Myjave má viac ako 90 rokov. Zlý stav budov už dlhé roky kritizovali cestujúci aj myjavská samospráva. Železnice po rokoch odkladania začali s rekonštrukciou.
Na stanici nefungovala čakáreň, v zime sa v priestoroch takmer nekúrilo.
Prednosta stanice si počas chladných dní kúril v malej piecke uhlím.
Trať, ktorá prechádza Myjavou, je pritom definovaná ako medzinárodná v spojení s Českou republikou a je jednou zo vstupných brán do mesta.
„Na nevyhovujúci technický stav budovy sme dlhodobo upozorňovali. Niekoľkokrát vedenie mesta a Železnice SR spolu rokovali. Stanica je prvá veľká, keď človek pricestuje z Čiech na Slovensko,“ povedal hovorca Myjavy Marek Hrin.
Stanica zostane špecifická
Projekt rekonštrukcie podľa Hrina zachová všetky architektonické prvky.
„Stanice na tejto trati sú špecifické a majú svoju charakteristiku. Boli by sme veľmi neradi, ak by sa dostali do štandardnej modrej uniformity ostatných železničných budov. Mala by vyzerať veľmi dobre, tento fakt nás veľmi teší. Na dôstojné priestory, ktoré budú zodpovedať podmienkam cestovania súčasnej doby, sa tešíme," dodal Hrin.

Na opravenú stanicu sa tešia aj cestujúci. "Celá budova potrebovala opravu. Myslím, že celková rekonštrukcia sa tu ešte nerobila. Na stanici nefungovala čakáreň, všade bývala zima,“ povedal Juraj Fabián, ktorý z Myjavy pravidelne cestuje vlakom do Čiech.
Súhlasí aj Eva Valenčíková. „Stanica bola veľmi zanedbaná, pôsobila špinavo, všade bývalo chladno.“
Chýbali peniaze
Podľa hovorkyne Železníc Slovenskej republiky Martiny Pavlikovej bola rekonštrukcia železničnej stanice Myjava v rozpise investičného plánu už niekoľko rokov.
„Termín začatia sme odkladali z dôvodu nedostatočného finančného krytia,“ povedala. Na opravu budov vyčlenili Železnice SR z vlastných zdrojov takmer 2,8 milióna eur.
„Cieľom rekonštrukcie je modernizácia objektov v obvode železničnej stanice, optimalizácia využitia objektov, energetických nákladov, využitia objektov, inžinierske siete, modernizácia zabezpečovacích a oznamovacích technologických zariadení, vytvorenie štandardných pracovných podmienok prevádzkových zamestnancov a zvýšenie kultúry cestovania,“ informovala Pavliková.
Prevádzka stanice bude v obmedzenom režime
Počas rekonštrukcie bude prevádzka stanice v obmedzenom režime. Železnice plánujú zriadiť dočasné priestory pre vybavovanie cestujúcich. „Umiestnime tu dva kontajnery, obdobne ako počas rekonštrukcie železničnej stanice Stará Turá,“ dodala hovorkyňa. Ukončenie prác naplánovali na apríl budúceho roka.

Počas pracovných dní príde do Myjavy jedenásť párov osobných vlakov, v dňoch pracovného voľna a pracovného pokoja osem párov osobných vlakov, spojenie s Českou republikou zabezpečujú Železnice SR v pracovných dňoch štyrmi pármi osobných vlakov, v dňoch pracovného voľna a pracovného pokoja piatimi pármi osobných vlakov.
Na trati sa nachádzajú tri tunely – Generála M. R. Štefánika, Poriadsky, Čachtický a päť veľkých viaduktov – Lipovský, Devánsky, Myjavský, Papradský a Lipovecký.
Najdlhší z nich je Papradský viadukt, ktorý má dĺžku 253,9 metra a výšku 27 metrov. Najdlhší tunel je Generála M. R. Štefánika, má dĺžku 2423 metrov.
Na tejto trati pred štyrmi rokmi opravili výnimočným spôsobom železničnú stanicu v Starej Turej.
Aj s pomocou nadšencov sa podarilo zachovať jej dobový ráz zo začiatku 30. rokov 20. storočia.
Súčasťou stanice v Starej Turej je aj železničné múzeum.