TRENČÍN. Stavby, ktoré vznikli počas modernizácie železničnej trate v Trenčíne, stále nie sú skolaudované. Skôr ako sa k nim stihli vyjadriť stavbári, viaceré podchody, nový železničný most a aj protihlukové sklá posprejovali vandali.
„Je vrchol, ak vandali striekajú po stenách a múroch, ale že budú striekať aj po sklách, to by asi nikomu nenapadlo,“ povedal Martin Beďatš, hlavný architekt mesta.
„So železnicami a ochranármi som riešil makety vtákov na protihlukovej sklenej stene na novom železničnom moste, aby ich tam nebolo nalepených veľa a aby zostalo to sklo priehľadné. A teraz nám to tu bude niekto takto ničiť? Je to hrozný pohľad pre okoloidúcich, ale aj pre ľudí vo vlakoch,“ doplnil.
Železnice grafity odstránia
O pomaľovaných podchodoch aj protihlukovej stene na novom moste už Železnice SR vedia. Podľa hovorkyne Martiny Pavlikovej zabezpečia odstránenie uvedených grafitov na moste v čo možno najkratšom čase.
„Ide všeobecne o veľké finančné prostriedky, ktoré musíme vynakladať na ich odstránenie. Je smutné, že takto vandali znehodnocujú nové stavby,“ povedala Pavliková.

Grafity označuje ako celospoločenský problém.
„Potýkame sa s tým v rámci celého Slovenska. Je potrebné, aby si verejnosť uvedomila, že ide o spoločné hodnoty, aby si viac vážila novovybudované objekty v rámci modernizácie koridoru a nevyužívala ich len ako „miesta“ pre svoju „tvorivú umeleckú“ tvorbu. Úplne eliminovať grafity sa dá len veľmi ťažko,“ dodala Pavliková.
Mesto vyčlenilo plochy, kde sú grafity legálne
Aktuálne v Trenčíne platí nariadenie mesta z roku 2008, v ktorom sú presne špecifikované plochy a podmienky, kde sa aké aktivity tohto typu môžu vykonávať.
V nariadení sa ako povolené miesta pre grafity spomína oporný múr za Gastrocentrom a Centrumom na Hviezdoslavovej ulici, steny telocvične Základnej školy v Trenčíne, Hodžova 37 bez okien, podchod na Noviny pod Električnou ulicou, stena na konci Kuzmányho ulice smerom k podchodu Električná – K Dolnej stanici, vnútorné steny podchodu na Juhu pri cintoríne, cestný podjazd na Jesenského ulici alebo podjazdy z Východnej ulice na Ulicu Generála Svobodu.
Keďže viaceré plochy, ktoré sú v nariadení mesta, už neexistujú, pripravuje sa jeho novelizácia.
„Nedávno sme dávali stanovisko jednému združeniu, ktoré chce usporiadať akciu v podchode na Hasičskej. Všetko ostatné, teda čmáranie kade-tade, nie je povolené,“ dodala Ságová.
Páchateľom hrozí rok za mrežami
Podľa hovorkyne trenčianskej polície Eleny Antalovej od roku 2015 do februára tohto roka riešili policajti 36 prípadov sprejerstva.

"Z toho v deviatich prípadoch sme páchateľov obvinili. Kde nebol páchateľ zistený bolo trestné stíhanie v zmysle trestného poriadku prerušené," informovala Antalová.
Za poškodzovanie cudzej veci hrozí páchateľovi trest vo výške až jedného roka.
Psychológ tvrdí, že legálne plochy nepomôžu
Podľa psychológa Karola Klein-manna vyčlenením plôch nelegálne grafity z miest nezmiznú.
„V niektorých mestách im dokonca nakúpili farby. Grafiťáci sú väčšinou anonymní. Len malá časť prijme takúto výzvu,“ povedal s tým, že steny často nezmyselne počmárajú darebáci pod vplyvom alkoholu alebo drog len preto, aby poškodili majetok.