NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Železnice Slovenskej republiky plánujú predať vodárenskú vežu v Novom Meste nad Váhom.
Viac ako 70-ročnú dominantu mesta chceli najskôr zbúrať. Študenti architektúry ukázali jej možné využitie, považujú ju za charakteristickú stavbu, ktorá má potenciál.
Asanáciu zrušili pre vysoké náklady
Vodárenská veža v tesnom susedstve železničnej stanice patrí dlhé roky k siluete Nového Mesta nad Váhom.
V minulosti slúžila na zásobovanie vodou pre parné lokomotívy. Postupným prechodom na iné formy pohonu vlakov stratila svoje opodstatnenie.
Pred dvoma rokmi sa Železnice Slovenskej republiky rozhodli, že ju zbúrajú.
„Vodárenská veža bola pôvodne určená na asanáciu, avšak vzhľadom na vysoké náklady na búracie práce sme od tohto zámeru odstúpili,“ povedala Ivana Popluhárová z odboru komunikácie Železníc Slovenskej republiky.

Aktuálne pripravujú spisový materiál k prevodu. „Musíme zabezpečiť viacero náležitostí, najmä geometrický plán a znalecký posudok a následne tento majetok s priľahlým pozemkom ponúkneme na odpredaj formou ponukového konania,“ dodala Popluhárová.
Búracie povolenie stále platí
Mesto na vodárenskú vežu vydalo pred približne dvoma rokmi búracie povolenie. To stále platí. Záujem o kúpu nehnuteľnosti v tejto chvíli nemajú.
„Aktuálne nemáme s vodárenskou vežou, ktorá je majetkom Železníc SR, žiadne investičné zámery,“ informoval vedúci oddelenia výstavby a rozvoja mesta Milan Blaško.
Veža nie je pamiatkovo chránená
Objekt veže zaujal študentov architektúry. Nesie znaky vyspelej funkcionalistickej architektúry, nie je však pamiatkovo chránená.
„Keď som sa dozvedel, že je na ňu vydané búracie povolenie, ako budúceho architekta ma to začalo hnevať. Mal som pocit, že ľudia o tom ani nevedia, čo bola nakoniec aj pravda,“ hovorí jeden zo študentov Jakub Masný.

U nás aj vo svete podľa neho existujú príklady, že v podobných vežiach fungujú ateliéry, kaviarne, múzeá, ale aj súkromné bývanie.
V bratislavskej „Dimitrovke“ zostali dve štýlové vodné veže, jednu z nich architekti prerobili na mezonetový ateliér, z ktorého je výhľad na mesto do všetkých svetových strán. Novomestská veža má pre takýto účel rovnaký význam.
Podľa architektov je to jedna z hodnotných pamiatok industriálnej éry Nového Mesta nad Váhom.
„Z architektonického hľadiska je to vzácny kus, ktorý je pre mesto charakteristický, mesto sa s ním môže pýšiť. Objavuje sa na množstve fotografií. Ak bude prístupná verejnosti, má potenciál prilákať turistov,“ povedal Masný s tým, že je škoda, že veža nie je zaradená medzi pamiatky.
„Bolo by fajn, ak by sa ju tam podarilo zaradiť tak, aby bola chránená,“ skonštatoval.
Študenti vidia potenciál
Spolu s kolegami a profesorom Bohumilom Kováčom vytvoril koláže, aby si ľudia vedeli lepšie predstaviť, ako by veža mohla vyzerať.
Ideálne by podľa neho bolo, ak by vežu kúpilo mesto.
„Mohol by sa urobiť workshop, zapojiť študentov, fakultu architektúry a ponúknuť tak viac nápadov, čo s vežou do budúcnosti. Nech sa mesto spamätá a vidí, čo sa tam dá robiť,“ dodal Masný.