TRENČÍN. Rok 2018 je vyhlásený za Európsky rok kultúrneho dedičstva. Podobne ako ďalšie štáty, aj Slovensko sa snaží o jeho zachovanie a propagáciu. O budúcnosti nehmotného kultúrneho dedičstva diskutovali v Trenčíne zástupcovia niekoľkých kultúrnych organizácií.
Výstupom ich stretnutí môže byť vznik platformy, prostredníctvom ktorej budú ľudia finančne prispievať na organizovanie podujatí regionálneho významu. V hre je zachovanie nehmotného dedičstva, ktorému bez záujmu širšieho spektra ľudí hrozí postupný zánik.
Beckov môže ponúknuť aj gastronómiu
Hrad Beckov patrí v Trenčianskom kraji k najnavštevovanejším hmotným pamiatkam. Návštevníkom hradu sa jeho históriu snažia odprezentovať rôznymi podujatiami či ukážkami remesiel. Práve tie spadajú do nehmotného kultúrneho dedičstva.

„Remeselníkom ponúkame platformu, kde sa môžu odprezentovať a ponúknuť svoju tvorbu priamo návštevníkovi. Ten si napríklad pri košikároch môže z prútia niečo vytvoriť, pri kožiaroch vybiť opasok. Tradície ponúkame aj v spojení s folklórom, na hrade slávime veľkú noc, ale v novembri uvádzame tradičnú hradnú zabíjačku, ktorá je porovnaním ľudovej ale aj šľachtickej zabíjačky,“ vysvetlil riaditeľ záujmového združenia Hrad Beckov Peter Pastier.
Zachovanie a zhodnotenie nehmotného kultúrneho dedičstva riešia v rámci Programu Interreg Stredná Európa viaceré projekty, z ktorých jeden rozbiehajú v Trenčianskom kraji. Partnerom trojročného projektu je v tomto prípade Trenčianska regionálna komora SOPK.
„Diskutujeme, akým spôsobom sú manažované a pripravované akcie a akým spôsobom sú spracované publikácie zamerané na kultúru. Diskutujeme o potenciáli, o možnostiach, ktoré by pomohli podporiť nehmotné kultúrne dedičstvo, kultúru, tradície,“ ozrejmil riaditeľ Ján Václav.
Ako poznamenal, na stretnutí hovorili o problémoch, s ktorými sa stretávajú najmä organizátori podujatí.

„Sú tam daňové problémy alebo problémy s hygienou. Hygienici chodia kontrolovať, či spĺňajú kritéria Európskej únie ale aj Slovenska, ktoré sú podstatne prísnejšie ako v iných štátoch. Daňové úrady kontrolujú, či majú registračné pokladne. Tu to ale treba riešiť, ak nechceme upadnúť do zabudnutia,“ upozornil Václav.
Podujatia vďaka dobrovoľným príspevkom?
Problémom pri organizovaní podujatí, ktoré podporujú tradície a zvyky býva nedostatok financií. Podľa riaditeľky krajskej organizácie cestovného ruchu Trenčín región Evy Frývaldskej by riešením mohol byť takzvaný crowdfunding (malé finančné príspevky od väčšieho množstva ľudí, pozn. r.).
„Ide o získanie financií priamo od verejnosti a diskutujeme o tom, či by sme v rámci našich technických možností a webstránky dokázali vytvoriť sekciu na crowdfunding a podporiť tak podujatia lokálneho významu, ktoré sa veľmi snažia o to, aby odprezentovali verejnosti tieto tradície,“ vysvetlila Frývaldská.
Možný termín spustenia a podmienok nešpecifikovala.