TRENČÍN. Minulý týždeň sa v Trenčíne konal 13. ročník Trenčianskych robotických dní. Nosnou témou podujatia s európskou účasťou bola robotika a šport. Symbolizuje prepojenie sveta budúcnosti so zdravým zápolením v oblasti športu.
Medzinárodná súťažná prehliadka ponúka žiakom základných a stredných škôl miesto, kde môžu svoje technické nadanie predviesť nielen pedagógom a porotcom, ale aj zamestnávateľom vyhľadávajúcim mladé talenty.
Deti súťažili s vlastnoručne zostrojenými robotmi
Cieľom robotickej súťaže je popularizovať vedu a techniku medzi mladými ľuďmi trenčianskeho regiónu.

„Snažíme sa ukázať, že technika nie je zložitá. Akciu sme rozdelili na viaceré časti. Prvá časť je zameraná na súťaživosť žiakov základných a stredných škôl, kde súťažia s robotmi, ktoré si sami zhotovili a naprogramovali. Ide o to, kto bude najrýchlejší, respektíve kto bude mať najlepšie technické riešenie,“ vysvetlil organizátor podujatia Ľuboš Chochlík.
V druhej časti Trenčianskych robotických dní dostali priestor slovenské a zahraničné vysoké školy. „Ukazujú vyspelosť a úroveň vysokých škôl. Deti tu môžu vidieť to najmodernejšie, čo ponúkajú“ poznamenal Chochlík.
Roboty postavili z Lega aj stavebnice Merkur
13. ročník privítal v Trenčíne historicky najvyšší počet súťažných tímov – 153, oproti minulému ich počet narástol o 22. Na súťaž zavítali z Maďarska, Nemecka, Ukrajiny, Poľska, Česka a Slovenska.
Tie súťažili v kategóriách Follower, DoIt! a Free style. Úlohou robotov v kategórii Follower bolo prejsť po dráhe vopred neznámeho tvaru od štartu do cieľa v čo najkratšom čase. Roboty v kategórii DoIt! mali vykonať stanovenú úlohu v čo najkratšom čase a v kategórii Free style mali súťažiaci 15 minút na predvedenie funkcií svojho robota.

11-ročný Benjamín Jakub Trokan z Trenčianskych Teplíc súťažil v prvej kategórií. Za pomoci kamaráta postavil a naprogramoval z Lega robota. „Trvalo nám to asi šesť hodín, robot jazdí po čiare a snaží sa ju prejsť čo najrýchlejšie,“ prezradil. O rok starší Košičan Martin súťažil v rovnakej kategórii. „Robota som robil okolo dvoch týždňov a ten pomocou matematiky vypočítava rýchlosť motorov. Celé je to postavené na PID line followingu,“ prekvapil znalosťami 12-ročný súťažiaci, ktorý sa chce aj v budúcnosti venovať technike a robotike.
Študenti techniky sú na trhu práce žiadaní
Na Trenčiansky robotický deň zavítal spolu s technikou a študentmi pedagóg Lukáš Čechovič z Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity.
„Študentov máme málo, ale je o nich obrovský záujem a na trhu práce sú veľmi dobre uplatniteľní. V rámci Žilinského kraja sú organizácie, ktoré združujú zamestnávateľov a hľadajú študentov s naším technickým alebo informatickým odborom. Podporujú, aby sa študenti zaujímali o prácu a štúdium,“ priblížil.

Žilinská univerzita neprišla pod hrad Matúša Čáka ako jediná s cieľom osloviť žiakov a spropagovať im výhody štúdia techniky a informatiky.
„Má to zmysel študovať. V praxi ide v podstate o stopercentnú zamestnanosť absolventov týchto odborov,“ uzavrel Lukáš Čechovič.