BOŠÁCA. V ankete Európsky strom roka opäť súťaží strom z Bošáce. Nezlomná a zabudnutá 120-ročná jabloň z Bošáce – Zabudišovej bojuje s najkrajšími stromami z ďalších 12 európskych krajín.
Ôsmy ročník ankety Európsky strom roka má podtitul hľadáme stromy s najsilnejším príbehom.
Zmyslom ankety je poukázať na zaujímavé staré stromy ako na dôležité prírodné i kultúrne bohatstvo.
V ankete Európsky strom roka podľa organizátorov nie je dôležitá krása, veľkosť ani vek, ale príbeh a spojenie s ľuďmi.
Bošácka jabloň má unikátny príbeh
Koordinátorka ankety Andrea Krůpová považuje príbeh Bošáce, odkiaľ pochádza viacero ocenených stromov, za unikátny.
„Dokazuje to, že miestni ľudia vedia pre svoje stromy nadchnúť širokú verejnosť,“ povedala. Podľa nej v ankete nie je dôležitý vek, krása ani druh stromu.
„Na čom záleží, je príbeh stromu a podpora komunity. Tú, súdiac podľa umiestnenia jablone v slovenskej ankete, strom určite má,“ skonštatovala s tým, že práve príbeh je to, čo spája ľudí s prírodou.
„Cieľom našej ankety je pritiahnuť pozornosť ľudí k stromom, k životnému prostrediu a jeho ochrane. Anketou chceme upozorniť na významné stromy, ktoré sú prírodným a kultúrnym bohatstvom,“ uviedla Krůpová.
Pamiatka na potulných sadárov
120-ročná jabloň z Bošáce – Zabudišovej má za sebou silný príbeh. Je pamiatkou na potulných sadárov.
Rastie pri ceste, jej koruna sa pred časom rozštiepila a zo stromu zostalo len torzo. Starú jabloň objavili počas mapovania starých odrôd pred štyrmi rokmi.
Zaujímavosťou je, že presná odroda jablone nie je známa. Je 13 metrov vysoká, s obvodom 251 centimetrov.

„Je to miestna zabudnutá odroda, vzhľadovo sa podobá na citrónové zimné jablko, pomenovali sme ho citrónové zimné zabudišovské, ale o výskyte takejto jablone nemajú pomológovia žiadne záznamy u nás ani v Českej republike,“ povedala pred časom jedna z prihlasovateľov stromu do ankety Tatiana Helíková.
Výber dreviny, ktorá na možno prvý pohľad nenadchne krásou, zdôvodnila práve jej zaujímavým príbehom.
„Chceli sme poukázať na význam torz stromov, ktoré už majú čo-to odžité. Ak sa na jabloň pozrieme, vidno, že bola omnoho väčšia, ale pod ťarchou úrody a počasia sa rozlomila. Aj takéto stromy však majú v krajine svoj význam, nielen preto, že krajinu dotvárajú, ale aj preto, že sú často nositeľmi zaujímavých genofondových vlastností,“ uviedla.
Starosta Bošáce Daniel Juráček hovorí, že po tom, ako vyhrali celoslovenské kolo ankety, chceli nechať ľuďom trochu vydýchnuť.
„Teraz prebieha európske kolo a chceme tak osloviť čo najviac ľudí na celom Slovensku, nielen z Bošáce. Rozbehli sme kampaň na sociálnych sieťach, strom bojuje za celé Slovensko, musíme sa do hlasovania zapojiť všetci,“ vyzval Juráček.
To, že v ankete je bošácka jabloň jediným ovocným stromom, vníma Juráček ako výhodu. „Je tam síce jeden orech, ale klasický ovocný strom je len jeden. Má to svoje plusy, strom v najlepších časoch dával viac ako tonu ovocia, niečo, čo má pre ľudí aj priamy úžitok, nielen vizuálny alebo estetický,“ dodal starosta Bošáce.
Šanca na úspech žije
Podľa Milana Hronca z Nadácie Ekopolis, ktorá je spoluorganizátorom súťaže, má jabloň z Bošáce šancu na úspech.
„Sú tam aj väčšie krajiny, ale v minulosti sa podarilo vyhrať aj stromu z Estónska, ktoré je menšia krajina ako Slovensko,“ povedal. Špecifické na Slovenskom reprezentantovi je, že ide o ovocný strom.

„Vzhľadom na väzbu a ovocinárske tradície to vnímam ako našu silnú kartu. Strom je z Bošáce, ale hrdosť na slovenského zástupcu je vlastná každému, kto má stromy rád,“ dodal Hronec.
Domáci jabloni veria
Obyvatelia Bošáce veria, že ich jabloň bude v medzinárodnej súťaži úspešná. „Ešte sme nehlasovali, ale určite budeme. Je to pamiatka, jabloň dokazuje, že zvyky a tradície prežívajú. Napriek tomu, že sa zlomila, stále žije a rodí,“ povedal Štefan Fraňo.
Za jabloň už hlasovala aj Mária Švorčíková.
„Hlasovala som, aby som našu jabloň podporila. Dostaneme sa tak do sveta, je dobré, ak sa životné prostredie obnovuje stromami. Bošáca je ovocinársky kraj, neprekvapuje ma, že sú také úspešné,“ uviedla.
Bošácka poštárka Tatiana Gavendová hovorí, že starostlivosť o staré ovocné stromy je super.
„Ľudia sa starajú o stromy a zachovávajú tak dedičstvo našich predkov. Je to dôležité, odkaz pre ostatných. Ľudia sú radi, často o tom hovoria,“ povedala.
Hlasovať za nezlomnú jabloň z Bošáce môže verejnosť do 28. februára, výsledky vyhlásia v marci.